Indijā par studentes grupveida izvarošanu jaunietim piespriež trīs gadu cietumsodu
Indijā tiesa atzinusi jaunieti, kas nozieguma izdarīšanas brīdī bija nepilngadīgs, par vainīgu studentes izvarošanā autobusā Deli, pēc kuras decembrī viņa mira, un piesprieda viņam trīs gadu cietumsodu jauniešu kolonijā.
"Viņš ir atzīts par vainīgu izvarošanā un slepkavībā, un viņam ir piespriests trīs gadu cietumsods," pie tiesas nama paziņoja galvenais lietas izmeklētājs Anils Šarma.
Tagad 18 gadu vecajam jaunietim piespriests maksimālais sods, jo viņš tiek tiesāts kā nepilngadīgais. No soda tiks atskaitīts laiks, ko viņš jau ir pavadījis apcietinājumā.
Izvarotās un nogalinātās sievietes māte, kuras vārds juridisku apsvērumu dēļ netiek publiskots, no tiesas nama iznāca asarām acīs un pauda sašutumu, ka viņas meitas nāvē līdzvainīgajam cietumā būs jāpavada vien trīs gadi, skaitot no decembra. Sieviete uzstāja, ka jaunieti vajadzēja tiesāt pieaugošo tiesā.
Psihoterapijas studentes ģimene iepriekš pieprasīja nāvessodu, uzsverot, ka nepilngadīgo soda kodekss, kas vairāk meklē iespējas jauniešiem laboties nekā viņus sodīt, ir pārāk maigs.
Gaidāms, ka sods izraisīs jaunus protestus Indijā. Jau pie tiesas nama sestdien ap 20 protestētāju pieprasīja bargāku sodu.
Upures māte solīja pārsūdzēt spriedumu augstākajā tiesā.
Apsūdzētais noliedza savu vainu visās 13 viņam izvirzītajās apsūdzībās.
29.decembrī Singapūras slimnīcā no smagiem iekšējo orgānu ievainojumiem nomira 23 gadus veca Indijas studente, kas 16.decembrī tika izvarota. Studente kopā ar draugu bija iekāpusi autobusā, kad tā vadītājs Rams Singhs ar četriem saviem pilngadīgajiem draugiem un vienu nepilngadīgo viņai uzbruka. Studente pēc izvarošanas tika izmesta no autobusa. Singhs marta sākumā pakārās Tiharas cietumā Deli.
Pārējie četri lietā apsūdzētie pilngadīgie vīrieši ir stājušies tiesas priekšā, un ir gaidāms, ka tuvāko nedēļu laikā spriedums tiks nolasīts arī viņiem. Visiem četriem draud nāvessods.
Tiek vēstīts, ka nozieguma brīdī nepilngadīgais puisis, kas audzis sešu bērnu ģimenē, strādāja par autobusu tīrītāju un uzbrukuma vakarā viņam bija uzdots to uzkopt. Tiek vēstīts, ka viņš 11 gadu vecumā pameta dzimto nabadzības mākto ciemu un devās uz Deli, kur strādājis dažādus darbus. Viņš nereti mēdzis gulēt uzkopjamajos autobusos.
Šis notikums izraisīja plašu rezonansi gan Indijas, gan starptautiskajā sabiedrībā, pastiprinot bažas par Indijas meiteņu un sieviešu drošību un statusu sabiedrībā. Pēc tam notikuši vēl vairāki grupveida izvarošanas gadījumi vai to mēģinājumi.
Izvarošana ir viens no vardarbības aktiem, kas tiek pastrādāts pret sievietēm Indijā. Cilvēktiesību aktīvisti norāda, ka nereti izvarošana notiek arī ģimenēs un ik gadu no tās mirst tūkstošiem sieviešu.
Valdība pēc decembra notikuma izveidoja darba grupu, kas izstrādāja jaunos tiesību aktus. Martā tika pieņemtas jaunās tiesību normas, kas paplašina vardarbības pret sievieti definīciju un paredz bargākus sodus.