Ebreji: pats pāvests liek izmeklēt rituālās kaušanas aizliegumu Polijā
Pēc tikšanās ar Romas katoļu baznīcas galvu Pasaules Ebreju kongresa pārstāvji pavēstījuši, ka pāvests Francisks esot devis rīkojumu izmeklēt Polijā pieņemto lopu rituālās kaušanas aizliegumu.
Līdz ar rituālās kaušanas aizlieguma ieviešanu Polijā faktiski aizliegta gaļas produktu ražošana, ievērojot jūdaisma un islāma prasības.
Tiesa gan, Vatikāna preses pārstāvi Federiko Lombardi vēl otrdien poļu žurnālistiem sacīja, ka neko nezina par ebreju organizācijas minēto pāvesta rīkojumu.
Pasaules Ebreju kongresa prezidents Ronalds Lauders pirmdien tikās ar pāvestu, lai spriestu par Polijas Konstitucionālās tiesas lēmumu aizliegt rituālo kaušanu. Tiesa atzinusi, ka lopu kaušana bez iepriekšējas apdullināšanas ir pretrunā ar dzīvnieku tiesību aizsardzības likumiem.
Ebreju organizācijas izplatītajā paziņojumā teikts: "Pāvests konkrēti pauda satraukumu par Polijā pieņemto košera kaušanas aizliegumu."
Francisks arī uzdevis kardinālam Kurtam Koham, kurš vada Vatikāna komisiju, kas pārrauga attiecības ar ebrejiem, "veikt izmeklēšanu un, iespējams, jau pat šonedēļ sarīkot sanāksmi par tālāko notikumu attīstību", teikts paziņojumā.
Lombardi žurnālistiem tostarp varēja vien apstiprināt, ka kardināls Kohs pievērsies šī jautājuma izpētei.
Kā ziņots, ar 1997.gadā pieņemto likumu lopu kaušana bez iepriekšējas apdullināšanas, pamatojoties uz humāniem apsvērumiem, Polijā tika aizliegta, taču 2004.gadā rituālā kaušana tika atkal atļauta.
Tomēr, pamatojoties uz Konstitucionālās tiesas atzinumu, ka tā nav savienojama ar dzīvnieku tiesību aizsardzības likumu, kopš šī gada 1.janvāra rituālā kaušana Polijā atkal ir aizliegta.
12.jūlijā Polija parlaments aizliegumu atstāja spēkā, taču valdība lūgusi konstitucionālo tiesību speciālistiem izvērtēt lopu rituālās kaušanas aizliegumu, lai pārliecinātos, vai tas nav pretrunā ar reliģijas brīvības principiem.
Gan jūdaistu, gan musulmaņu garīdznieki apgalvo, ka lopu apdullināšana pirms kaušanas esot pretrunā ar viņu reliģiju.
Polijā ebreju un musulmaņu kopienas veido tikai dažus desmitus tūkstošus no 38 miljonus lielā iedzīvotāja kopskaita.
LETA, Foto: AFP/LETA