Neskaitāmi pēcgrūdieni, tūkstošiem nogruvumu - kā klājas Jaunzēlandei pēc stiprās zemestrīces. FOTO. VIDEO
Pēc svētdienas naktī notikušās spēcīgās zemestrīces Jaunzēlandē piedzīvoti neskaitāmi pēcgrūdieni. Tāpat stihija izraisījusi vairāk nekā 100 000 zemes nogruvumu un citu postījumu.
Glābšanas dienesti uzsākuši tikmēr simtiem tūristu un iedzīvotāju evakuācijas darbus no kādas nelielas Dienvidsalas pilsētiņas, jo spēcīgie pēcgrūdieni prasījuši vēl divu cilvēku dzīvības.
Tāpat pastāv bažas par dažām ēkām Velingtonā, kur glābēji veikuši evakuācijas darbus bailēs, ka ēkas varētu sagrūt zemestrīces radīto postījumu dēļ. Savukārt Kaikoura, kas ir populārs galamērķis vaļu vērošanai, nogruvumu dēļ pavisam ir atrauta no ārpasaules. "Mēs cenšamies veikt maksimāli daudz lidojumu no Kaikouras šodien, cik vien spējam," sacīja gaisa spēku komandieris Darins Vebs.
Vairākos Jaunzēlandes reģionos pēc stihijas novērotas ļoti stipras lietavas, kas noveda pie plūdu rašanās. Atbildīgie dienesti tikmēr izplatījuši brīdinājumu turpmākajām 30 dienām, sakot, ka gaidāmi arvien jauni pēcgrūdieni, taču ir tikai septiņu procentu varbūtība, ka to spēks pārsniegs pirmdien fiksēto 7,5 magnitūdu pēcgrūdienu.
Zemestrīču un nogruvumu sekas Jaunzēlandē
Zemestrīce ar stiprumu 7,8 magnitūdas svētdien skāra Jaunzēlandes Dienvidsalu, pēc kā fiksēti neskaitāmi pēcgrūdieni un zemes nogruvumi.
Zinātnieku vidū šobrīd ir radušās diskusijas par stihijas iemesliem. Daži speciālisti min, ka zemestrīce ir tieši saistīta ar šonedēļ novēroto supermēnesi, kurš pirmo reizi 60 gadu laikā tik ļoti pietuvojās Zemei.
Jau vēstīts, ka zemestrīce ar stiprumu 7,8 magnitūdas svētdien skāra Jaunzēlandes Dienvidsalu. Valsts Civilās aizsardzības un ārkārtas situāciju pārvaldes ministrija paziņoja, ka cunami vilnis ir sasniedzis piekrasti un zemāk esošo teritoriju valsts austrumos iedzīvotājiem tika ieteikts pārvietoties uz augstāk esošām vietām.
Zemestrīcei sekoja vairāki pēcgrūdieni. Tās laikā sabruka prāmju uzkraušanas platforma, izbira ēku logi un ēkās no plauktiem nokrita priekšmeti.
Galvaspilsētā Velingtonā iedzīvotāji pirmdien mudināti nedoties uz darba vietām pilsētas centrā, jo dažām lielajām ēkām ir konstrukcijas satricinājuma pazīmes, kurām nepieciešama izpēte.
ASV Ģeoloģijas dienesta publiskotā informācija liecina, ka zemestrīces hipocentrs atradās desmit kilometru dziļumā, bet epicentrs - 90 kilometru attālumā no Dienvidsalas lielākās pilsētas Kraistčērčas un 53 kilometru attālumā no Emberlejas.
Kraistčērču 2011.gadā satricināja 6,3 magnitūdas stipra zemestrīce un pazemes grūdienu rezultātā sabruka daudzas ēkas.
Bojāgājušo skaits pārsniedza 180. Valstī postošākā zemestrīce pēdējo 80 gadu laikā Kraistčērču pārsteidza dienas vidū, kad ielas un veikali bija pilni cilvēkiem. Kopumā pilsētā ir ap 340 000 iedzīvotāju.
Jaunzēlande atrodas ģeoloģiski aktīvajā Klusā okeāna uguns joslā, kas stiepjas no Čīles līdz Japānai un Indonēzijai. Ik gadu Jaunzēlandē reģistrē līdz par 15 tūkstošiem pazemes grūdienu.