Ukrainas vadības pārstāve: steidzam pildīt saistības ES Asociācijas līguma parakstīšanai
Ukrainas valsts līderi cer līdz novembra beigās Viļņā gaidāmajam Eiropas Savienības (ES) Austrumu partnerības programmas samitam izpildīt visas savas saistības, kas nepieciešamas, lai tajā parakstītu Asociācijas līgumu ar ES, paziņoja Ukrainas prezidenta administrācijas Galvenās pārvaldes konstitūcijas un tiesību modernizācijas jautājumos vadītāja Marina Stavnijčuka.
"Ukraina, protams, pašlaik strādā, nopietni un dinamiski strādā pie tām saistībām, ko tā uzņēmusies saistībā ar Viļņas samitu un lai izpildītu tos uzdevumus, kas tai jāpilda," viņa sacīja radiostacijas "Voice of America" Ukrainas redakcijas ētarā, komentējot prognozes, ka līguma parakstīšanu starp Ukrainu un ES varētu pārcelt uz nākamo gadu.
Viņa norādīja, ka tas, ka Ukrainas parlaments pirmajā lasījumā izskatīja likumprojektu par tiesnešu korpusa neatkarības pastiprināšanu, tas, ka ir prezentēts atbilstošs likumprojekts par prokuratūru un tas ir nosūtīts parlamentam, tas, ka parlamentā ir likumprojekti par vēlēšanu tiesību normu uzlabošanu un vairākiem citiem jautājumiem, "liecina, ka mēs ļoti dinamiski un mērķtiecīgi strādājam pie šiem jautājumiem, kas jāatrisina līdz Viļņas samitam".
"Tādā veidā pašlaik uzdevums ir tikai plāns A - kopumā izstrādāt tās pozīcijas, kas saistītas ar asociāciju ar ES," uzsvēra Stavnijčuka.
Iepriekš Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis, paziņoja, ka Ukrainas un ES Asociācijas līguma parakstīšana tiks atlikta uz nākamo gadu, ja Ukraina neizpildīs visus ES nosacījumus līdz Austrumu partnerības samitam Viļņā.
28.un 29.novembrī pašreizējā ES prezidējošā valsts Lietuva Viļņā rīko ES Austrumu partnerības samitu, kurā Ukraina, kā gaidāms, varētu parakstīt Asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar ES, ko neatbalsta Krievija, jo vēlas, lai Ukraina pievienojas tās kopā ar Baltkrieviju un Kazahstānu veidotajai Muitas savienībai.
ES ir pieprasījusi Ukrainai izpildīt vairāki nosacījumi par tiesiskās un vēlēšanu vides uzlabošanu valstī, kā arī jārisina selektīvā taisnīguma problēmas, tostarp bijušās Ukrainas premjerministres Jūlijas Timošenko, kas notiesāta uz septiņiem gadiem par valstij neizdevīgu gāzes piegāžu līgumu noslēgšanu ar Krieviju, lietā, kuras atbrīvošana vai ļaušana viņai ārstēties ārvalstīs ir viens no nosacījumiem, lai Ukraina varētu parakstīt Asociācijas un brīvās tirdzniecības līgumu ar ES.