100 lietas Latvijas simtgadei. 1921. gads: CUKURA MAISS
Cukurs kļūst aizvien lētāks. Valsts simtgades noskaņās katru dienu stāstam par kādu nozīmīgu dienu Latvijas likteņgadā – no 1918. līdz 2018. gadam. Šodien 1921. gada lieta, kas nodarbināja latviešu prātus un rīcību. Bet rīt jau būs 1922. gads.
Par to, ka latvju zemes industriālā un lauksaimnieciskā situācija nav diez ko mainījusies liecina 1921. gada lielā lieta – CUKURA MAISS. Arī toreiz Latvijā nebija savu cukurfabriku un ostas muitas strādāja uz pilnu klapi, lai nomuitotu cukura maisus. Gan jau kādā maisā bija kāda šķipsniņa saldumiņa, ko ar saviem sviedriem sastrādājis iepriekšējā – 1920. gada lietas (cukurniedru) apstrādātājs – latvju kolonists Brazīlijas cukurniedru plantācijās.
1921. gada 18. novembra „Liepājas Avīze” raksta:
„Vietējā ostā laikā no 7. līdz 13. novembrim iebraukuši 21 tvaikonis un motorburinieks ar dažādiem jauktiem lādiņiem. Izbrauca tanī pašā laikā 29 tvaikoņi. Minētā laikā muitas valde nomuitoja 800 maisus cukura. Galvenā ievedumu prece bija manufaktūra, petroleja, siļķes, saharīns, cukurs, aptieku preces, ķimikālijas un svaigi augļi. Galvenā izvedumu prece bija koki, olas un dažādas sīkas lietas”.
Vienīgi tolaik bija savādāka dārdzība. Cukurs lētāks kļuva, bet sviesta cenas kāpa vēl straujāk debesīs nekā vēl pavisam nesen – 2017. gadā. 1921. gada 18. novembra joku žurnāls „Svari” nelaiž garām iespēju pasmīkņāt par gražīgajiem pilsētniekiem. Publicēta karikatūra - divu viedu latvju zemnieku sačukstēšanās par stulbajiem Rīgas jampampiņiem: „Tie pilsētnieki gan savāda tauta: kad cukurs maksāja 35 rbļ. mārciņā un sviests 20 rbļ., viņi kliedza par dārdzību. Tagad, kad sviests maksā 110 rbļ. mārciņā un cukurs tikai 15 rbļ., viņi atkal kliedz to pašu…”