
Ilvess: "Baltijas valstis ir izkļuvušas no nabadzības un kļuvušas par izaugsmes līderēm Eiropā!"

“Baltijas valstis ir izkļuvušas no nabadzības un stagnācijas purva, un šodien tās uzrāda vienus no labākajiem izaugsmes rādītājiem Eiropā,” uzrunājot vairāk nekā 150 vadošo advokātu biroju partnerus no visas pasaules starptautiskajā konferencē Rīgā, uzsvēra bijušais Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess.
“Mēs spējām izkļūt no korupcijas, nabadzības un atpalicības. Igaunija, piemēram, šodien ir līdere “vienradžu” uzņēmumu skaita ziņā uz vienu iedzīvotāju pasaulē, bet Baltijas valstu kopējā attīstības trajektorija ir līdzīga – šis reģions kļūst par dinamiskāko Eiropā,” sacīja Ilvess.
Bijušais Igaunijas prezidents, runājot par šodienas globālajiem satricinājumiem un Eiropas izaicinājumiem – militārajām, tehnoloģiskajām un strukturālajām problēmām –, uzsvēra, ka Baltijas reģions ir apliecinājis savu noturību un spēj būt par piemēru pārējai Eiropai: “Mēs spējam pielāgoties. Mēs esam kļuvuši par digitāli modernām, ekonomiski elastīgām valstīm, kas piesaista inovācijas un investīcijas.”
Pēc Ilvesa uzrunas konferences diskusijās eksperti analizēja Baltijas reģiona priekšrocības, norādot uz augstu digitalizācijas līmeni, elastīgu darba spēku, jaunuzņēmumu kultūru un pievilcīgu vidi starptautiskiem investoriem. Diskusiju panelī piedalījās arī “Swedbank Latvija” galvenā ekonomiste Līva Zorgenfreija, Mariano Andrade Gonsaless (“Johnson Matthey”), Aku Sorainens un Jonass Vento ("Invest Estonia”).
“Āzijas uzņēmumi Baltiju uzskata par Eiropas “smilškasti” – vidi, kur ir viegli uzsākt darbību un testēt jaunus modeļus,” norādīja zvērinātu advokātu biroja “Sorainen” dibinātājs Aku Sorainens. Viņš uzsvēra, ka reģiona mazais tirgus un zemas izmaksas padara to pievilcīgu uzņēmējdarbības uzsākšanai.
Runātāji īpaši izcēla potenciālu aizsardzības nozarē un atjaunojamās enerģijas jomā, kas nākamajos gados varētu piesaistīt būtiskus ieguldījumus. Vienlaikus tika uzsvērta reģiona noturība krīžu laikā – gan 2008. gada finanšu krīzē, gan pēdējos gados, pārstrukturējoties pēc Krievijas tirgus zaudēšanas.
Kā atzina Mariano Andrade Gonsaless (“Johnson Matthey”), viena no Baltijas valstu priekšrocībām ir cilvēki un uzņēmumi, kas elastīgi pieņem strukturālas reformas. “Pirmkārt un galvenokārt – cilvēki šeit ir neticami talantīgi, ļoti pieejami, izslāpuši pēc panākumiem. Viņi ir tieši, viss notiek bez liekas runāšanas – konkrēti un efektīvi. Otrkārt – biznesa vide ir ļoti pieejama, īpaši sadarbībā ar valdību un akadēmisko vidi,” viņš stāstīja. “Salīdzinājumā ar citām valstīm, kurās esmu dzīvojis – Francijā, Apvienotajā Karalistē, Meksikā – šis reģions ir ļoti dinamisks, viss notiek ļoti ātri.”
Konteksts
No 29. līdz 31. maijam Rīgā norisinājās “World Law Group” ikgadējā konference, kura pulcēja vairāk nekā 150 partnerus; “World Law Group” apvieno 61 neatkarīgu advokātu biroju, kas pārstāv 88 valstis un vairāk nekā 21 000 juristu visā pasaulē. Šī ir pirmā reize, kad tik plaša mēroga starptautiska juridiskā sabiedrība fokusējas uz Baltijas reģionu kā uzņēmējdarbības un investīciju centru.
Konferences atklāšana un pirmie trīs diskusiju paneļi, kas veltīti uzņēmējdarbības videi Baltijas valstīs, notika 29. maijā. Konferences otrajā dienā, 30. maijā, dalībnieki diskutēja par tendencēm un izaicinājumiem nozarē – sadarbības stratēģijām, ilgtspēju, tirgus izaicinājumiem u.c., bet konferences noslēgums norisinājās 31. maijā Jūrmalā.