
Olaines novadā pēc tiesībsarga ieteikuma svītro prasību par deklarēšanās ilgumu mājokļa palīdzības saņemšanai

Olaines novada pašvaldība pēc tiesībsarga rekomendācijas svītrojusi prasību par deklarēšanās ilgumu novadā, kas nepieciešams, lai atsevišķas iedzīvotāju grupas saņemtu mājokļa palīdzību, liecina pašvaldības publiskotie grozījumi saistošajos noteikumos "Par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā".
Saistošie noteikumi nosaka kārtību, kādā pašvaldība sniedz palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā. Pašvaldība saistošo noteikumu skaidrojošajā rakstā norāda, ka saskaņā ar tiesībsarga izpētes rezultātiem, pašvaldība, papildus izvirzot konkrētu dzīvesvietas deklarēšanas termiņa nosacījumu personām, kam saskaņā ar likumu palīdzība sniedzama pirmām kārtām, pārsniedz tai noteikto deleģējumu.
Tāpēc tiesībsargs aicina pašvaldību svītrot saistošajos noteikumos noteikta dzīvesvietas deklarēšanās termiņa nosacījumu kā priekšnoteikumu, kam izpildoties, personas var pretendēt uz pašvaldības palīdzību mājokļa jomā pirmām kārtām.
Līdz šim saistošie noteikumi paredzēja, ka palīdzību var saņemt personas, kuru deklarētā dzīvesvieta ir pašvaldības administratīvajā teritorijā ne mazāk kā piecus gadus. Taču, veicot izmaiņas saistošajos noteikumos, šis punkts ir svītrots.
Jau ziņots, ka pēc Tiesībsarga birojā paustā, Aizkraukles, Augšdaugavas, Ķekavas un Olaines novada pašvaldības pārkāpušas likumu, nepamatoti prasot dzīvesvietas deklarēšanas noteiktu termiņu tiem iedzīvotājiem, kam mājokļa palīdzība sniedzama pirmām kārtām, neatkarīgi no deklarēšanās ilguma.
Kā piemēru cilvēkiem, kam mājokļa palīdzība sniedzama pirmām kārtām, neatkarīgi no deklarēšanās ilguma, birojā min ar tiesas nolēmumu no īrētās dzīvojamās telpas izliktus maznodrošinātos, bez vecāku gādības palikušus bērnus, maznodrošinātus politiski represētos un citus.
Tiesībsargs aicināja pašvaldības nepilnības novērst. Kā norāda birojā, ir loģiski, ka cilvēkam, lai saņemtu pašvaldības palīdzību mājokļu jomā, ir jābūt attiecīgajā pašvaldībā deklarētam. 24 pašvaldības nenosaka nekādu deklarēšanās termiņu kā priekšnoteikumu, lai cilvēks vispārējā kārtā varētu pieteikties mājokļa palīdzības saņemšanai.
Savukārt 19 pašvaldības, kā atzīmē birojā, ir noteikušas konkrētu deklarēšanās termiņu, kas cilvēkam jānodzīvo pašvaldībā, lai palīdzību varētu saņemt.
Līdztekus birojā norāda, ka vairākas no tām noteikušas nesamērīgi ilgu deklarēšanās termiņu - pieci gadi un vairāk. Turklāt līdz ar reģistrēšanos "dzīvokļu rindā", lielākoties dzīvojamā telpa netiek piešķirta uzreiz, to var nākties gaidīt pat vairākus gadus, piebilst Tiesībsarga birojā.
Arī šajā gadījumā tiesībsargs aicināja pašvaldības izvērtēt saistošajos noteikumos ietvertās prasības par deklarēšanās termiņa samērīgumu. Saprātīgs termiņš tiesībsarga ieskatā būtu no viena līdz trim gadiem.