
Daugavpils domes deputātu kandidāti: operdziedātāja, Elksniņa sarāvēji un atpūtas stūrīši

Tuvojoties pašvaldību vēlēšanām, kas notiks 7. jūnijā, Jauns.lv rakstu sērijā iepazīstina ar visu 42 pašvaldību (novadu un valstspilsētu) deputātu kandidātu sarakstiem, to lokomotīvēm, tajos iekļautajām slavenībām un dīvainībām. Jauns.lv stāstu par Latgales vēlēšanu iecirknī iesniegtajiem sarakstiem iesāk ar Latvijas otrajā lielākajā pilsētā Daugavpilī piedāvātajām listēm.
Pilsētā toni nosaka krievvalodīgais vēlētājs un uz viņa balsīm arī cer vairāki pretendenti – gan mērenāk noskaņoti, gan tādi, kas balansē uz prokremliskas retorikas robežas. Nacionālo partiju pozīcijas pilsētā nav diez ko spēcīgas. Viena no intrigām – cik lielu atbalstu šajās vēlēšanās saņems no “Saskaņas” aizbēgušā pašreizējā mēra Andreja Elksniņa dibinātā partija “Sarauj Latgale!”. Daugavpils pilsētas domē jāievēl 15 domnieki, un par tādiem vēlas kļūt 156 no desmit sarakstiem. No “Latvija pirmajā vietā”/Latgales partijas, “Latvijas attīstībai”, “Sarauj, Latgale!” Nacionālās apvienības un Daugavpils novada partijas/Latvijas Zaļās partijas listēm startē maksimālais deputātu kandidātu skaits – 18, bet Zaļo un zemnieku savienība piedāvā tikai deviņus uzvārdus.

* Daugavpilī kopīgu sarakstu izveidojusi “Latvija pirmajā vietā” (LPP) un Latgales partija, kuras viens no līdzpriekšsēdētājiem ir kādreizējais Saeimas deputāts un Daugavpils mērs Jānis Lāčplēsis. Šī partiju divsavienība nacionālā līmenī ir visnotaļ dīvaina, ja ņem vērā to, ka “Jaunā vienotība”, kura pērn noslēgusi sadarbības līgumu ar Latgales partiju, Rīgā ir novilkusi sarkano līniju - nekādā gadījumā nesadarboties koalīcijā ar LPP. Abu politisko spēku “laulība”, cik noprotams, nav bijusi rozēm kaisīta un par to bijušas karstas diskusijas. Jānis Lāčplēsis, kurš ir šī politiskā spēka vēlēšanu lokomotīve un pašreizējais domnieks, laikrakstam “Latgales Laiks” par šo divsavienību paudis: “ "Šobrīd piedāvātie instrumenti Latgales un Daugavpils attīstībai, pat ja tie ir pareizi, ir nepietiekami. Ir nepieciešams straujš izrāviens investīciju piesaistei. Tikai apvienojot spēkus, var gūt panākumus.” Otrais sarakstā ir SIA "Latvijas Ezermežs” loģistikas struktūrvienības vadītājs, kā arī autovadītājs un masieris Vitālijs Delvers, bet trešā - Nodarbinātības valsts aģentūras Daugavpils filiāles vadītāja Jurate Kornutjaka. Šis politiskais spēks ir opozīcijā esošajai pilsētas vadībai un to arī uzsver savā priekšvēlēšanu programmā: “Pēdējos četros gados Daugavpils pašvaldība nav uzbūvējusi nevienu kvadrātmetru ražošanas platību un vienlaikus ir būtiski samazinājusi savu atbalstu ģimenēm ar bērniem un pensionāriem. Par reālu draudu ir kļuvusi depopulācija. Tikai uzņēmējdarbības attīstība var būt pamats pilsētas izaugsmei un iedzīvotāju labklājības celšanai. Mēs atgriezīsim iedzīvotājiem zaudēto pašvaldības atbalstu, pārtrauksim naudas iekasēšanu no ģimenēm ar bērniem par pašvaldības iniciatīvu ieviešanu, apturēsim nekontrolēto komunālo maksājumu pieaugumu.”

* “Latvijas attīstībai” saraksta līderis ir pašreizējais domes deputāts Igors Aleksejevs, kurš ir arī Latvijas Basketbola savienības padomes un SIA “Limbažu formaggi” (formaggi ir siers un šī firma nodarbojas ar tā ražošanu) valdes loceklis. Otrais - Daugavpils Nekustama īpašuma būvniecības procesa vadīšanas, uzturēšanas un pārvaldīšanas nodaļas izglītības un kultūras objektu pārvaldnieks Jānis Dukšinskis, bet trešā - Daugavpils pašvaldības Centrālās pārvaldes Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa. Ceturtā ir Daugavpils Vienības nama vadītāja Diāna Soldāne. Sestā ir Latvijā un arī pasaulē pazīstamā Latvijas Nacionālās operas un baleta soliste, operdziedātāja Ilona Bagele, kura ir arī Daugavpils Universitātes asociētā profesore un Daugavpils teātra vokālā pedagoģe un muzikālā vadītāja. Aiz viņas seko vēl pāris kultūras cilvēki - Daugavpils Dizaina un mākslas vidusskolas Saules skolas direktore Inguna Kokina un Daugavpils cietokšņa un muzeju pārvaldes vadītāja pienākumu izpildītājs Artjoms Mahļins. Attīstībnieku programmā uzsvērts latviskums: “Latviskuma veicināšana cienot dažādību: Veidosim vidi, kur latviskās tradīcijas dzīvo un attīstās kopā ar citu kultūru vērtībām, stiprināsim Latvijas valstiskumu. Organizēsim latviešu tradicionālo svētku svinēšanu, sarunu klubus un piedāvāsim latviešu valodas apmācības ikvienam interesentam.”
* “Suverēnās varas” un apvienības “Jaunlatvieši” līderis ir students Ņikita Ančipanovs, otrais – SIA “CDN Baltic” (darbības veidi: nekustamo īpašumu bizness, televīzijas programmu veidošana) komercdirektors Jurijs Zaicevs, kurš ir arī Dvinskas tautas patriotiskas jaunatnes savienības valdes loceklis. Jāatgādina, ka pirms 13 gadiem Daugavpilī tika dibināta antifašistisku partija “Gods un kārtība”, par kuras valdes priekšsēdētāju tolaik tika ievēlēts vadītājs Jurijs Zaicevs. Trešā sarakstā ir SIA “Cito” (ēdināšanas pakalpojumi) valdes priekšsēdētāja Karina Musajeva. Politiskā spēka programmā rakstīts: “Mūsu vērtības ir cieši saistītas ar mūsu senču vēstures mantojumu, tādēļ jāsakopj, jāatjauno un jāpaglābj no iznīcības vēstures pieminekļi, piemiņas vietas un vēsturiskās ēkas, jo mūsu mērķis ir izveidot Daugavpili un Latviju par skaistu, sakoptu un iekļaujošu dzīves vidi, kurā ikviens vēlas dzīvot, audzināt savus bērnus un attīstīt savu sirdslietu.”
* Rēzeknes bijušā mēra un no “Saskaņas” aizmukušā Aleksandra Bartaševiča dibinātā partija “Kopā Latvijai” piedāvā 12 kandidātus, kuru priekšgalā ir sporta balles deju pasniedzējs Dmitrijs Arestovs, otrais - SIA “Neon underground” (apgaismes ierīču ražošana) prokūrists Romualds Petrovs, bet trešā - Naujenes pamatskolas mūzikas skolotāja Inna Kralika. “Kopā Latvijai” aicina mosties: “Tas ir aicinājums mosties. Mēs nedublējam citus - mēs darām to, ko neviens vēl nav darījis. Daugavpils kļūs par pilsētu, kur veselais saprāts ir galvenais likums, un katram balss tiek sadzirdēta.”
* Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) pirmais trijnieks ir: SIA “Webhelp” (zvanu centru darbība) struktūrvienības vadītājs Romans Savickis, “Aige Pro Group Ltd” (būvniecība) valdes loceklis Igors Bēniņš un SIA “Mirterim” (apbedīšana un ar to saistītas darbības) valdes locekle Marija Jurkova, ZZS programma sola nodrošināt “Daugavpils attīstību, veidojot pilsētu, kur katra tautība un kultūra tiek cienīta, vienlaikus radot iespējas dzīvot, mācīties un strādāt. Kopīgiem spēkiem mēs veidosim pilsētu, kurā ikviens var justies kā mājās.”

* Kādreizējā divu Saeimas sasaukumu deputāta, pašreizējā Daugavpils mēra Andreja Elksniņa pērn izveidotā partija “Sarauj, Latgale!” arī turpmāk pretendē uz vadošo lomu pilsētā. Andrejam Elskniņam savs politiskais spēks bija jādibina tādēļ, ka viņš sakašķējās ar saskaņiešiem un nespēja skaidri formulēt savu attieksmi pret Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā (žurnālisti viņa izvairīgumu atbildēs traktēja kā atbalstu Krievijas politikai). Aiz viņa partijas listē seko viņa vietnieks pilsētas domē Valērijs Kononovs un vēl viena deputāte - Daugavpils Latviešu biedrības priekšsēdētāja un Daugavpils medicīnas koledžas direktore Līvija Janovska. Partijas sauklis: “Vienoti ar Latviju, stipri savā zemē!”. Partijas priekšvēlēšanu programmā teikts: “Bezprecedenta ģeopolitiskie notikumi pēdējā laikā ir radījuši apstākļus, ka pasaule ap Latviju atkal kļuvusi mainīga un bīstama. Mēs vairs nevaram būt pārliecināti par savlaicīgu ekonomisko vai militāro palīdzību un paļauties, ka kāds rūpēsies par mūsu interesēm.”
* Daugavpils novada partijas/Latvijas Zaļās partijas “divsavienības” līderis ir Augšdaugavas novada pašvaldības izpilddirektors un Daugavpils pilsētas domes deputāts Pēteris Dzalbe, otrais - Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas direktora vietnieks, arī pilsētas domnieks Ivars Šķinčs, bet trešā - Daugavpils Universitātes Projektu sagatavošanas, uzraudzības un atbalsta vadītāja Biruta Mūrniece. Saraksta cilvēki sakās apzināties savu atbildību un apņemties “realizēt godīgu, līdzvērtīgu, uz iedzīvotājiem orientētu politiku, lai sekmētu pilsētas attīstību.”
* Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK līderis ir Staņislava Broka Daugavpils Mūzikas vidusskolas direktors Aivars Broks, kurš izcēlās ar savu atbalstu Ukrainai, par spīti pašvaldības vadības nostājai pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma pie skolas paceļot Ukrainas karogu. Otrais sarakstā ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Latgales reģiona vadītājs Andrejs Zelčs, bet trešā - biedrības “Tradīciju pasaule” valdes locekle Tatjana Kokina. Nacionāļi, kā jau piedienas, iestājas par latviskumu: “Stiprināsim latviešu valodas lietojumu -pašvaldības un valsts uzņēmumos un saziņā publiskajā telpā. Latviskosim pilsētvidi, atjaunojot kultūras un vēsturiskās arhitektūras mantojumu, īstenosim Latvijai veltīta vides objekta celtniecību. Veidosim Daugavpili par nozīmīgu kultūras centru Latgalē, balstītu uz latviešu–latgaliešu un sēļu kultūrvēsturiskajām tradīcijām.”

* “Stabilitātei!” līderis ir SIA “Pellston nami” (nekustamā īpašuma pārvaldīšana) struktūrvienības vadītājs Andrejs Nariškins, otrā – Saeimas deputāta palīdze Natālija Joniņa, bet trešā - ceļojumu biroja “Dinaburg tour” direktore Marina Mislina. Sestais sarakstā ir brīvā stila cīkstonis, 2021. gada Eiropas čempionāta bronzas medaļas ieguvējs Alans Amirovs. “Stabilitāteii” sauklis: “Dzīvot šeit un tagad!”
* No aizmirstības atkal pacēlusies partija “Daugavpils — mana pils”, kura tika dibināta 2013. gadā ar nosaukumu “Daugavpils — mana pilsēta”, un tās biedri pārsvarā savulaik bija Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīcas darbinieki. Vēlāk partija nav bijusi aktīva, bet 2024. gadā to pārņēma Daugavpils aktīviste Olga Petkeviča un Daugavpils domes deputāts Mihails Lavrenovs un tā mainīja nosaukumu uz “Daugavpils - mana pils”, paziņojot par plāniem veidot deputātu kandidātu sarakstu uz 2025. gada pašvaldības vēlēšanām. Par galveno partijas darbības mērķi jaunā valde pasludinājusi darbu pilsētas labā, lai mudinātu jauniešus palikt Daugavpilī. Gan Olga Petkeviča, gan Mihails Lavrenovs ir daudzbērnu vecāki, un viņu atdzemdinātai partijai vēlāk pievienojās arī citi daudzbērnu vecāki un audžuvecāki. Pirmā sarakstā ir Olga Petkeviča, otrais - Daugavpils sporta skolas treneris (hokejs) Artjoms Kļujevs, trešais Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Aleksejs Vasiļjevs, kurš tagadējā sasaukumā ievēlēts Latvijas Krievu savienība”. Mihails Lavrenovs, kurš arī ir pilsētas domnieks (ievēlēts no “Saskaņas”) sarakstā startē ar piekto kārtas numuru. “Daugavpils – mana pils” noskaņota piedāvāt reālu ilgtermiņa pilsētas attīstības stratēģiju. Lūk, daži solījumi: “Pilsētas vizuālā tēla un komforta līmeņa uzlabošana, veidojot modernus un pārdomātus atpūtas stūrīšus, kā arī spilgtus un unikālus vides objektus”; “Pakāpeniska publisko atkritumu tvertņu nomaiņa uz putniem un dzīvniekiem nepieejamām.”
Uz 731 pašvaldības deputāta vietu vasarā gaidāmajās vēlēšanās pretendē 5926 kandidāti no 340 sarakstiem 42 pašvaldībās, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas informācija. 3633 kandidāti ir vīrieši, bet 2293 – sievietes. Jauns.lv turpinās iepazīstināt ar deputātu kandidātiem Latgales vēlēšanu iecirknī un nākamais stāsts būs par Rēzeknes pilsētu.