Latvijā ienākusi invazīva dzīvnieku suga - Balvu novadā nomedīts pirmais tās īpatnis
foto: CBW / Alamy/ Vida Press
Jenoti Eiropā ir oficiāli atzīti par invazīvu sugu, kas var nodarīt draudus dabai.
Novadu ziņas

Latvijā ienākusi invazīva dzīvnieku suga - Balvu novadā nomedīts pirmais tās īpatnis

Gundega Grīva

Jauns.lv

Latvijā, Balvu novadā, mednieki pirmo reizi nomedījuši jenotu - šī suga mūsu valstī nav oficiāli reģistrēta, un jenoti Eiropas Savienībā oficiāli atzīti par invazīvu sugu. Jāpiebilst, ka Latvijā sastopami jenotsuņi, ko daudzi mēdz sarunvalodā dēvēt par "jenotiem", taču jāuzsver, ka tā nav viena un tā pati suga.

Latvijā ienākusi invazīva dzīvnieku suga - Balvu n...

Par to, ka Balvu pusē iedzīvojušies jenoti (Procyon lotor), iedzīvotāji ziņoja aprīļa izskaņā, kad sugas pārstāvjus pirmo reizi mežā fiksēja novērošanas kameras. Jenoti ir visēdāji un tā ģintī ietilpst trīs sugas: parastais jenots (Procyon lotor), kosumelas jenots (Procyon pygmaeus) un krabjēdājjenots (Procyon cancrivorus). 

Jenoti Eiropā ir oficiāli atzīti par invazīvu sugu, kas var nodarīt draudus dabai - jenoti ir visēdāji, kas ātri spēj pielāgoties dažādiem apstākļiem un iznīcināt putnu populācijas, konkurēt ar citām sugām par barību, kā arī izplatīt trakumsērgu. Tie aizvadītā gadsimta 30. gados tika ievesti Vācijā un Krievijā no Ziemeļamerikas, un, neuzmanības dēļ dažiem īpatņiem izdevās izlauzties no audzētavām un nokļūt brīvā dabā. Šobrīd tie manīti Centrāleiropas mežos, kā arī Uzbekistānā, Azerbaidžānā un Krievijā. Līdz šim jenoti Latvijā fiksēti nebija.

Mednieks Jānis Šakins, kuram Valsts meža dienests (VMD), atsaucoties uz Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP), uzdeva dzīvnieku nomedīt, norāda, ka viņš mežā izvietoja dzīvķeramās lamatas. “Kasti novietoju mežacūku pievilināšanas vietā, kur jenots jau iepriekš bija nofotografēts. Kā ēsmu izmantoju svaigas gaļas gabalu. Tāpat kasti novietoju tā, lai noķeršanas brīdi fiksētu meža kamera. Ap vieniem dienā kamera atsūtīja bildi, kurā redzams, ka kaste ir aizkritusi," žurnālam "Medibam.lv" norāda Jānis.

Mednieks atklāj, ka šis, Latvijā pirmais nomedītais jenots, bija tēviņš, un, atsaucoties uz VMD un DAP norādēm, tas tika nonāvēts. "No medījuma tiks izgatavots izbāznis," atklāj mednieks. Ņemot vērā jenotu izplatību kaimiņvalstīs, iespējams, ka nākotnē tie varētu lielākā skaitā parādīties arī Latvijas savvaļā. Tāpēc ir svarīgi, šādus dzīvniekus pamanot, ziņot par to Valsts meža dienestam.