Profesore Karina Palkova par drošību un pārmaiņām Latvijas augstskolās hibrīdkara apstākļos

Kopš pilna mēroga kara sākuma Ukrainā Latvijas augstskolās notikušas būtiskas pārmaiņas, lai pielāgotos mūsdienu drošības izaicinājumiem, tostarp hibrīdkaram, lai stiprinātu iekšējo drošību un aizsargātu akadēmiskos datus, saka Rīgas Stradiņa universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāne, asociētā profesore Karina Palkova.
Pirmais solis, ko augstskolas veikušas, ir datu un akadēmiskās vides aizsardzība: stiprināta IT sistēmu drošība, lai nepieļautu nesankcionētu piekļuvi lekcijām, pētījumiem un citiem akadēmiskiem materiāliem, proti, lai nepieļautu trešo personu iejaukšanos un akadēmisko vidi pasargātu no hibrīddraudiem. Tāpat notikusi studiju programmu transformācija, tajās iekļaujot kritiskās domāšanas attīstību, medijpratību, prasmes atpazīt dezinformāciju, reakciju krīzes situācijās, kā arī emocionālo un psiholoģisko noturību. Tas tiek darīts, lai studenti kļūtu par sabiedrības balstu krīzes laikā un prastu pārvarēt dažādus informatīvos uzbrukumus.
Augstskolas rada jaunas programmas, īpaši vērstas uz hibrīddraudu apkarošanu. Tā, piemēram, Rīgas Stradiņa universitāte ir izveidojusi programmu par hibrīddraudiem sadarbībā ar Baltijas valstīm, Latvijas Universitāte piedāvā vadības programmas ar krīžu vadības saturu, bet Rīgas Tehniskā universitāte attīsta programmas IT drošības jomā.
Tāpat jāuzsver, ka zinātnieki, īpaši tie, kas pēta drošības jautājumus, ir pakļauti pieaugošiem apdraudējumiem. Viņu pētījumi bieži ir atklāti, tāpēc svarīgi izvērtēt, kādos pasākumos un konferencēs zinātnieki piedalās, ar ko viņi dalās savās zināšanās un kurš šos pasākumus organizē, lai nepieļautu sensitīvas informācijas nonākšanu neuzticamās rokās. Augstskolu uzdevums ir ne tikai mācīt studentus, bet arī palīdzēt sabiedrībai orientēties informatīvajā telpā, cīnīties ar dezinformāciju un veicināt drošības kultūru, norāda Karina Palkova: “Latvijas sabiedrība ilgu laiku dzīvojusi drošos apstākļos, taču mūsdienu situācija prasa lielāku atbildību. Ir jāpilda “mājasdarbi” – jāattīsta gan individuālā, gan institucionālā izpratne par drošību, lai aizsargātu valsti, sabiedrību un brīvību.”
Noskaties video un uzzini vairāk, kā profesore Karina Palkova komentē drošības situāciju Latvijas augstskolās.
Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Profesore Karina Palkova par drošību un pārmaiņām Latvijas augstskolās hibrīdkara apstākļos" saturu atbild SIA Izdevniecība Rīgas Viļņi.

