
Laikmetīgās mākslas centra jubilejas programma - 24 stundu garumā sešās Rīgas lokācijās

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs atzīmē savu 25.pastāvēšanas gadskārtu, īstenojot notikumu ciklu "Laiks, ausma vai garāmbraucošs vilciens".
Kopš LLMC dibināšanas 2000.gadā tā darbība būtiski ietekmējusi laikmetīgās mākslas attīstību Latvijā, piedāvājot māksliniekiem platformu radošai izpausmei un vairojot Latvijas laikmetīgās mākslas starptautisko atpazīstamību. LLMC aizsācis virkni būtisku procesu Latvijas kultūrtelpā, attīstot izglītības metodes un veicinot iekļaujošu pieeju mākslā.
Bez piesaistes noteiktai vietai un izstāžu telpām, LLMC rīkotie pasākumi lielākoties notiek citu mākslas institūciju telpās. Organizācijas nomadiskais darbības veids iedvesmojis 25-gades svinību formātu, rosinot uzlūkot LLMC kā dzīvu organismu - micēliju - kura darbības un ietekmes pavedieni izplatās caur mākslinieku, rakstnieku, dzejnieku, filosofu, pētnieku un kuratoru vadītām pastaigām, kopīgi kultūrkartējot pilsētvidi.
Pasākumu cikla nosaukums "Laiks, ausma vai garāmbraucošs vilciens" ir atsauce uz vienu no ikoniskākajām Latvijas avangarda mākslas praksēm - "Gājieniem uz Boderāju" - ko 80. gados īstenoja NSRD (Nebijušu sajūtu restaurēšanas darbnīca) dalībnieki.
LLMC jubilejas pastaigu ciklu 31.maijā aizsāks teju diennakti ilga programma Rīgā ar pieturas punktiem sešās lokācijās, kurās caur dažādu formu aktivitātēm un performatīviem notikumiem tiks izcelti gan spilgti mirkļi LLMC vēsturē un sadarbības saites ar Latvijas mākslas ekosistēmas dalībniekiem, gan radītas jaunas iespējas mākslas un sabiedrības komunikācijai. 31.maija pastaigu noslēgs mākslinieka Andra Eglīša personālizstādes "Joprojām zem debess juma" atklāšana Spirits & Wine telpās Andrejostā, kā arī muzikāli priekšnesumi un dejas līdz rītausmai bijušās tekstilrūpnīcas "Boļševička" teritorijā Sarkandaugavā.
LLMC 25-gades pastaigu cikla "Laiks, ausma vai garāmbraucošs vilciens"
31.maija programma
11.00 Total body Workout Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB)
Sadarbībā ar māksliniecēm Katrīnu Neiburgu un Moniku Pormali 31.maija rītā tiks rekonstruēta mākslinieces Kristīnes Kursišas aerobikas nodarbību un feminisma ideju iedvesmotā performance Total body workout ("Kopējais ķermeņa treniņš"). Performanci pirmo reizi bija iespējams vērot 2002.gadā, LLMC rīkotajā sieviešu-mākslinieču izstādē "6. elements". Notikums testēs procesuālu mākslas darbu rekonstrukcijas metodes, iedzīvinot aktuālo kontekstu.
Ikviens iteresents aicināts gan vērot notikumu no malas, gan aktīvi līdzdarboties, ļaujoties dejai un kustībai LNB 1. stāva vestibilā no plkst.11.00 līdz 12.00, kopā ar horeogrāfi Ramonu Levani, grupas "Neapturamie dejotāji" dalībniekiem un DJ Jugla.
12.00 Mākslinieču apvienības "Grāfienes" performatīvs gājiens no Latvijas Nacionālās bibliotēkas līdz Latvijas Mākslas akadēmijai
13.00-15.00 "Leiputrijas uzniršana" Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) dārzā
Rekonstruējot ikgadējā laikmetīgās mākslas festivāla Survival Kit 2009.gada performanci "Leiputrija", kur mākslinieki un dzejnieki bankrotējuša vīna veikala telpās Dzirnavu ielā gatavoja maltītes ikvienam izsalkušajam, māksla baros tautu vēlreiz LMA dārzā! Svētku zupu autores - māksliniece Katrīna Neiburga un dzejniece Agnese Krivade. Pie galda LLMC 25-gades viesus apkalpos mākslinieki, līdzi aicinot ņemt tikai labu apetīti.
Savukārt filosofijas žurnāla "Tvērums" atraktīvā komanda LMA dārzā aicinās uz galda sarunām par un ap LLMC nozīmīgu estētikas, vizuālās mākslas un kultūras teorijas sacerējumu Tulkojumu sērijā izdoto grāmatu tekstiem.
15.00-16.00 Ekskursija Viktora Timofejeva personālizstādē "Citi pasažieri" Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā (LNMM)
Līdz 15.jūnijam LNMM 4. stāva zālēs skatāma LLMC, sadarbībā ar LNMM, rīkotā izstāde "Citi pasažieri". Līdz šim plašākā Ņujorkā dzīvojošā latviešu mākslinieka Viktora Timofejeva izstāde izvērš tādas tēmas kā citādība, dalītas identitātes, salasāmais un nesaprotamais, ietverot Viktora Timofejeva radošās prakses svarīgākos motīvus. Ekskursijas laikā kuratore Andra Silapētere sniegs ieskatu izstādes koncepcijā un atklās ekspozīcijas tapšanas aizkulises.
15.00-17.00 Radošās darbnīcas - dažādības svētki ģimenēm Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja (MVM) pagalmā
Performatīvā gājienā kopā ar mākslinieci Andu Lāci ikvienam interesentam būs iespēja iekustināt pavasara vēstnesi - dzelteno kāpuru. Kāpurs ir īpašs mākslas darbs, kurš atdzīvojas tikai sadarbojoties vairākiem tā nesējiem, kļūstot par performances dalībniekiem un īstenotājiem. Māksliniece Eva Vēvere MVM pagalmā vadīs aktīvu mākslas darbnīcu - ideju tveršanas treniņu "Pasviest ideju". Savukārt mākslas terapeite Lība Bērziņa un Tengjo Kura (JP) aicinās uz pārdomām par sabiedrībā bieži nepamanīto un atšķirīgo, tostarp par attieksmi pret cilvēkiem ar invaliditāti. Lai kopīgi atrastu līdzīgo un svinētu dažādību caur mākslu, darbnīcas dalībniekiem būs iespēja dalīties stāstos un veidot papīra objektus, kopā radot svētku galdu - mākslas instalāciju.
19.00 Andra Eglīša personālizstādes "Joprojām zem debess juma" atklāšana Spirits & Wine Andrejostā
Uzņēmuma Spirits & Wine telpās - vietā, kur savulaik atradās LLMC izstāžu zāle - tiks atklāta Andra Eglīša personālizstāde "Joprojām zem debess juma". Notikums atsauks atmiņā mākslinieka pirmo personālizstādi "Zem debess juma" kas notika tai pat vietā 2008.gadā.
21.00-5.00 Mūzika un dejas līdz saullēktam "Boļševička" teritorijā Sarkandaugavā
Jubilejas pasākumu cikla pirmo dienu noslēgs performanču, vides mākslas un mūzikas programma, piedaloties muzikālajai apvienībai "Ansamblis NSR", grupai "Zvīņas", komponistam Platonam Buravickim, māksliniekiem Lienei Pavlovskai, Andrim Eglītim, Artūram Virtmanim, Miķelim un Annai Fišeriem, diskžokejiem Dj Krauklis, DJ Jugla u. c.
LLMC 25-gades svētki turpināsies ar ikmēneša pastaigām Rīgā, Alūksnē un Helsinkos no jūnija līdz oktobrim.