Vieniem pusdienas ģimenes lokā, citiem – lidojums uz Īriju pēc sapņu kleitas – kā ģimenes Latvijā svin bērnu izlaidumus
foto: Edijs Pālens/LETA
Bērna absolvēšana katrā ģimenē ir svētki – taču katrs šos svētkus svin citādi.
Sabiedrība

Vieniem pusdienas ģimenes lokā, citiem - lidojums uz Īriju pēc sapņu kleitas - kā ģimenes Latvijā svin bērnu izlaidumus

Sabīne Plauka

Jauns.lv

Bērna izlaidums katrā ģimenē ir svētki – taču katrs šos svētkus svin citādi. Vieniem tas ir rūpīgi plānots un ilgi gaidīts notikums ar īpašām tradīcijām, fotogrāfu un restorānu, citiem – vienkārša, bet sirsnīga kopābūšana ģimenes lokā. Portāls Jauns.lv uzrunāja vairākas ģimenes, lai uzzinātu, kā tiek svinēti bērnu izlaidumi – kādas tradīcijas tiek ievērotas, cik aktīvi tiek iesaistīti bērni, un kādas ir šādu svētku izmaksas.

Vieniem pusdienas ģimenes lokā, citiem – lidojums ...

Lieli svētki ar vērtīgu dāvanu un lidojumu pēc kleitas

Ģimene no Rīgas atklāj – katrs izlaidums viņu mājās ir bijis nozīmīgs notikums: “Sākot ar bērnudārzu un beidzot ar augstskolu – visi izlaidumi ir īpaši.” Tradīcija – klātesoši ir arī vecvecāki un krustvecāki, svinības notiek vai nu mājās, vai restorānā, un vienmēr tiek pasniegta vērtīga dāvana no vecākiem. Plānošana notiek laicīgi, kopā ar bērniem. Vienīgais pārsteigums – ziedi, ko vienmēr izvēlas vecāki. Šī ģimene atklāja, ka pat ir devusies uz Īriju pēc īpašas princešu kleitas, jo Latvijā neesot atrasta “īstā”.

Laicīgs plāns un budžets līdz 500 eiro

Cita ģimene no Jēkabpils izlaidumus uztver kā nozīmīgus svētkus, bet ar konkrētu struktūru. “Mums ir tradīcija pēc izlaiduma doties uz kafejnīcu,” stāsta ģimene. Obligāti – frizūra, dāvaniņa, ziedi un bērna aktīva līdzdalība gan tērpa, gan svinību ideju izvēlē. Īpašu fotogrāfu nealgo – paši iemūžina mirkļus. Naudas plānošana arī notiek laicīgi – līdz 500 eiro.

Jo mazāks bērns – jo lielāki svētki, bet bez fanātisma

Arī kāda cita ģimene no Rīgas novērojusi – jo mazāks bērns, jo izlaidums šķiet svarīgāks: “Mazajiem tas izskatās kā karaļnama pasākums.” Lielākoties gan svinības notiek ģimenes un draugu lokā, bet pēc vidusskolas izlaiduma bērns bieži dodas prom ar klasesbiedriem – vecāki tikai uz mirkli paspēj viņu noķert. Budžets tiek aptuveni plānots (ap 500–600 eiro), fotogrāfs nav bijis, bet ziedi tiek pirkti no bāzes. Organizatoriskās idejas nāk no bērna, ar vecāku palīdzību.

Ar katru nākamo izlaidumu – vienkāršākas svinības

Savukārt ģimene no Mārupes novērojusi  – jo vairāk bērnu, jo izlaidumu svinības kļūst piezemētākas. “Kad izlaidums bija pirmajam bērnam, tas bija liels notikums – pilna māja ar ciemiņiem, daudz plānošanas. Ar nākamajiem bērniem viss notika mierīgāk un vienkāršāk.” Meitenes biežāk pašas izvēlas kleitu un frizūru, bet puišiem biežāk palīdz vecāki. Interesants novērojums – sapost dēlu var būt dārgāk: “Zēniem uzvalki ir ļoti dārgi, tāpēc izmaksas ir lielākas, jo meitenei kleitu, piemēram, var aizņemties, ja negribas tērēt lielu naudas summu”. Lai gan konkrēts budžets netiek noteikts, gala izmaksas nereti pārsteidz.

Lai gan pieejas ir ļoti dažādas – no rūpīgi izplānotām svinībām ar fotogrāfu un kleitas medībām ārzemēs līdz vienkāršām, mājīgām pusdienām ģimenes lokā – visām ģimenēm kopīgs ir viens: vēlme godināt bērna sasniegumu. Un svētku patiesā vērtība ne vienmēr slēpjas naudā, bet attieksmē un emocijās, ko šajā dienā izjutis gan absolvents, gan viņa tuvākie.