
Tiesībsargs atsauc savu dalību rīcības grupā birokrātijas mazināšanai

Tiesībsargs trešdien atsaucis savu pārstāvniecību valdības veidotajā rīcības grupā birokrātijas mazināšanai. Rīcības grupā piedalījās Tiesībsarga biroja Sociālo, ekonomisko un kultūras tiesību nodaļas vadītāja Ineta Rezevska. Par lēmumu atsaukt līdzdalību darba grupā informēja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).
Kā lēmumu skaidro birojā, tiesībsarga institūcija precīzāku vērtējumu par konkrētu pasākumu ietekmi uz cilvēktiesībām varētu sniegt likumdošanas stadijā, kad būs pieejama plašāka informācija par konkrētiem priekšlikumiem birokrātijas mazināšanai.
Šobrīd rīcības grupas fokusā primāri ir uzņēmēju un nevalstiskā sektora priekšlikumu izskatīšana. Nonākot jau nākamajā - likumdevēja - līmenī, birokrātijas mazināšanas iniciatīvas būs jau konkrētākas un no cilvēktiesību viedokļa aptverošāk vērtējamas, līdz ar ko tiesībsarga kā padomdevēja iesaiste jēgpilni saskatāma tieši šajā līmenī, atzīmē birojā.
Vienlaikus tiesībsargs norāda, ka viennozīmīgi atzinību ir pelnījuši valdības centieni mazināt birokrātiju. "Skaidras un saprotamas procedūras ne vien atvieglo iedzīvotāju un uzņēmēju ikdienu, bet uzlabo valsts pārvaldes darba efektivitāti, vairojot labu pārvaldību un iedzīvotāju uzticēšanos valstij," vēstulē premjerei norāda tiesībsargs Juris Jansons.
Reizē birojā uzsver, ka cilvēktiesību jautājumi dažkārt kādas puses skatījumā var palielināt birokrātisko slogu, jo ir saistīti, piemēram, ar informēšanu, sabiedrības līdzdalību un uzklausīšanu, saprātīgiem termiņiem un tamlīdzīgi. Tādējādi svarīgi, lai, izdarot radikālus griezienus, iespējami netiktu skartas cilvēktiesības, norāda tiesībsarga birojā.
Siliņa 26.martā oficiāli izdevusi rīkojumu par rīcības grupas izveidi birokrātijas mazināšanai, bet grupa ar pirmajām sanāksmēm faktiski savu darbu sāka jau pirms pāris nedēļām.
Rīcības grupu vada Valsts kancelejas direktors Raivis Kronbergs, bet vadītāja vietnieks ir Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents Aigars Rostovskis. Termiņi darba pabeigšanai rīkojumā nav noteikti, bet abi grupas vadītāji iepriekš publiski izteikušies, ka izvērtējums pamatā būtu jāpabeidz pāris mēnešu laikā.
Rīcības grupā iekļauti arī vecāku organizācijas "Mammām un tētiem" vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa, Latvijas Universitātes profesors, domnīcas "LaSER" valdes priekšsēdētājs Daunis Auers, apvienības "Apeirons" valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidents Andris Bite, Ārvalstu investoru padomes Latvijā izpilddirektore Tatjana Guzņajeva, Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdētājs Guntis Kaminskis un Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks.
Tāpat darba grupā darbojas domnīcas "Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka, Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Jurģis Miezainis, Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktors Aleksejs Remesovs, Latvijas Eksportētāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Kaspars Rožkalns, Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Upenieks un "Latvijas Pilsoniskās alianses" direktore Kristīne Zonberga.
Rīcības grupas locekļa prombūtnē attiecīgā institūcija var deleģēt citu pārstāvi dalībai rīcības grupas sēdē.
Birokrātijas mazināšanas darba grupa pirmdien vienojusies rosināt samazināt obligāto veselības pārbaužu (OVP) biežumu, paātrināt invaliditātes ekspertīzes saņemšanu bērniem, paplašināt e-adreses lietotāju loku un ieviest uzticama uzņēmuma statusu, informēja Ministru kabineta preses sekretāre Santa Jirgensone.
Līdztekus darba grupa vienojās arī par vispārīgiem uzlabojumiem informācijas apritē, neizceļot konkrētas jomas, bet kopumā veicinot principu, ka valsts pārvaldes iestādes jebkuru informāciju pieprasa tikai vienu reizi. Tātad ja iedzīvotājs vai uzņēmējs kādai iestādei vienreiz jau iesniedzis informāciju, tad viņam tā vairs nav jāiesniedz arī citai iestādei, kurai šī informācija būtu vajadzīga, jo iestādes nepieciešamības gadījumā dalīsies ar datiem savā starpā.