Kas ir "normāls" darbs? Un cik viegli Latvijā tādu atrast? Citiem šis process izvēršas "katastrofā"
foto: Evija Trifanova/LETA
Saldējuma pārdevēja.
Sabiedrība

Kas ir "normāls" darbs? Un cik viegli Latvijā tādu atrast? Citiem šis process izvēršas "katastrofā"

Dana France

Jauns.lv

Ir darbs - slikti, nav darba - arī nav labi. Šī frāze man ienāca prātā pēc sarunas ar draudzeni, kura jau kādu laiku dzīvo un strādā Norvēģijā. Patlaban viņai iestājies pārtraukums karjerā, jo iepriekšējā darbavieta slēgta.

Kas ir "normāls" darbs? Un cik viegli Latvijā tādu...

Atceros, kā viņa sūdzējās - nepatīk darba vadītāja, kolēģi, neuzrunā arī pats darbs. Tas nebija neko pārāk grūts, drīzāk - garlaicīgs. Brenda zīmola veikalā jāapkalpo pircēji, kuru skaits dienā nebija liels. Būtībā visa diena pavadīta mērenā bezdarbībā - kārtojot preces plauktos, kaut ko patīrot, uzrakstot kādu atskaiti.

Tagad Mairita vada bezbēdīgas dienas savā dzīvoklī un kārtējā telefonsarunā atzīst: "Nestrādāt ir ļoti dīvaini." Uz šo repliku pasmaidīju, bet neatbildēju, likās - izbaudi taču, ne jau tas uz ilgu laiku. Viņas plāns ir nestrādāt līdz vasarai, jo no valsts piešķirtā pabalsta dzīvei pietiek, sociālās garantijas ļoti labas. Brīvajā laikā Mairita plāno meklēt kādu "interesantāku" darbavietu, un varbūt arī iegūt autovadītāja apliecību. Tā teikt - lieki laiku nenotriekt.

Atceros, ka darba dzīves sākums ārzemēs viņai nebija pārāk viegls - labu darbu uz sitiena atrast nesanāca. Dzīvoja pie draudzenes, retu reizi piepelnījās strādājot par īres dzīvokļu uzkopēju.

Darba meklēšana var būt dažādu grūtību pilna, un katrs meklētājs saskaras ar unikāliem izaicinājumiem šajā ceļā. Soctīklā "X" pamanīts ieraksts par darba meklēšanas pieredzi, nodēvējot to par "pilnīgu katastrofu", pamudināja noskaidrot, kāds ir citu cilvēku viedoklis par "normālu" darbu un cik viegli tādu ir atrast.

"Darba meklēšanā man vienkāršam darba darītājam sausā statistika: kopš 1. dec 43 pieteikumi darbam, septiņas darba pārrunas un nekā. Kaut kā nereāli smagi risinās darba ieguves jautājums. Algu baigi zem 1000 bruto eur/mēnesī negribas, bet... Tā ir pilnīga katastrofa. Nav arī, ka sēžu un čīkstu. Bija otrdien darba pārrunas, tagad būs atkal otrdien, kaut kas vēl jāsūta. Bet nu, es savās sliktākās prognozēs negaidīju, ka viss būs tik slikti. Un konkurence tiešām ir, arī uz tādiem darbiem, kur 740 eur - 1200 eiro bruto," raksta soctīklā "X" lietotāja. 

Komentāros cilvēki dalās līdzīgos stāstos, atklājot, ka situācija darba tirgū nav cerīga.

  • "Es jau vairāk nekā gadu meklēju, piekritu pagaidu darbam, bet turpinu meklēt. Situācija nav spīdoša."
  • "Mans vīrs ir arī tādā pašā situācijā kopš aprīļa vidus... Skumji ir tas, ka nevis atsūta atteikumu, bet ignorē."
  • "Vairāk nekā gadu meklēju darbu periodiski (mārketinga jomā, man ir sezonas darbs, tāpēc nav lielas nepieciešamības), un situācija tiešām ir briesmīga. Vai nu darbs par mazāk nekā 1000 eiro, vai amats, kur apvienoti trīs pozīciju pienākumi. Labi piedāvājumi parādās reizi dažās nedēļās."
  • "Var tikai izteikt līdzjūtību. Strādāt par mazāk nekā 1000 bruto nozīmē pastāvīgi būt nabagam. Toties - strādājošiem nabagiem."
  • "Komentāri šeit ir diezgan skumji... Vai tiešām IR TIK maz cilvēku, kas gatavi uzsākt savu biznesu? Rodas iespaids, ka ir vesela armija kvalificētu darbinieku vecumā 50 +, kurus var nolīgt kaut šodien, un ne jau par milzīgu algu."

Vai tu ar prieku no rīta mosties uz darbu?

Trīs bērnu māmiņa Līva Hammond, kura šobrīd ar ģimeni dzīvo Kanādā portālam Jauns.lv pauda viedokli, ka "normāls" darbs ir tas, ko tev patīk darīt. "Vai to dari savā uzņēmumā, ko esi dibinājis, jo tā ir tava sirdslieta, vai strādā pie kāda cita un joprojām tev no rīta patīk mosties un iet uz darbu."

Ļoti svarīgs ir atalgojums, uzskata Līva: "Lai ko cilvēki neteiktu, alga ir būtiska. Par mājokļa īri vai kredītu jāmaksā, arī ja ir bērni, tie ir izdevumi. Cik viegli ir tādu darbu atrast? Grūti teikt, jo tas atkarīgs no darba tirgus situācijas"

"Kanādā šobrīd darbu ir ļoti grūti atrast, pat visvienkāršāko - skolas autobusa šoferis. Būtībā jebkādā jomā. Dzīves izmaksas ir augstas, šeit šobrīd izdzīvot ir grūti. Ja runā par Ķīnu, kur es iepriekš dzīvoju, ar manu izglītību un pieredzi bija diezgan viegli. Katrā valstī tas ir savādāk un mērķi, kā arī tas, ko cilvēki saprot ar normālu darbu, ir savādāki. Citiem galvenais ir laba samaksa, citiem ir ļoti svarīgi darbs, ko viņi dara," rezumē Līva.

Labās vakances "aizsit caur pazīšanos"?

34 gadus vecā rīdziniece Megija, kura strādā mārketinga jomā, uzskata, ka "normālu" darbu Latvijā var atrast, ja ļoti vēlas. "Var jautāt draugiem, paziņām, meklēt sludinājumos. Lai gan man šķiet, ka tur bieži vien nekas pārāk labs neparādās. Visas labās vakances tiek "aizsistas caur pazīšanos". Neviens jau privātā firmā negrib neņemt pilnīgu svešinieku, tad ir jābūt kaut kādam izcilam portfolio un pieredzei.

Droši vien daudz atkarīgs no konkrētās profesijas, arī iegūtās izglītības. Kādam "normāls" darbs ir krāvējs noliktavā, vai šoferis, cits nekad mūžā neko tādu nedarītu, vismaz ne par minimālo algu. Dzīves situācijas ir dažādas. Ja darbs nav vispār, labāk darīt kaut ko, un turpināt meklēt iespējas," spriež sieviete.

Iepriekš Jauns.lv rakstīja, ka pēc speciālista domām, tuvākajos gados profesiju Latvijā nāksies mainīt daudziem. Latvijas darba tirgus galvenā problēma ir nelīdzsvarotība starp pieprasījumu un piedāvājumu: vienās jomās jūtams akūts speciālistu trūkums, bet citās - pārpalikums.