Vilku populācijā Latvijā ik gadu tiek konstatēta izplatīta slimība – vai ir pamats bažām?
foto: Shutterstock
Vilku populācijā Latvijā ik gadu tiek konstatēta izplatīta slimība.
Sabiedrība

Vilku populācijā Latvijā ik gadu tiek konstatēta izplatīta slimība - vai ir pamats bažām?

Samanta Kārkliņa

Jauns.lv

Kamēr Igaunijā pēdējās nedēļās nomedīti vairāki vilki ar smagiem kašķa infekcijas simptomiem, Latvijā šī slimība vilku vidū arī nav retums. Igaunijas mednieki ziņo, ka slimība, visticamāk, ir izplatījusies veselos vilku baros, kas turpina pārvietoties apdzīvotās vietās, radot draudus mājdzīvniekiem un cilvēkiem.

Vilku populācijā Latvijā ik gadu tiek konstatēta i...

Latvijā zinātniskā institūta "Silava" speciālisti norāda, ka kašķis tiek konstatēts aptuveni 2–5% no nomedītajiem vilkiem katru gadu. Lai gan slimība ietekmē dzīvnieku veselību, lielākā daļa gadījumu nerada būtiskus draudus populācijai vai cilvēkiem.

Kašķi izraisa mikroskopiskas ērces, kas vairojas un barojas dzīvnieku ādā, izraisot niezi, matu izkrišanu un ādas bojājumus. Slimība izplatās tiešā saskarē starp inficētajiem un veseliem dzīvniekiem, un galvenie infekcijas pārnēsātāji ir lapsas un jenotsuņi, kas bieži nonāk vilku barības ķēdē.

Lai arī slimība ir nopietna, daudzi vilki spēj izveseļoties. Eksperti norāda, ka kašķis ir dabiska parādība savvaļas dzīvnieku populācijās un kalpo kā dabas regulācijas mehānisms, īpaši, ja populācija ir liela.

Kaut arī slimie vilki biežāk tuvojas apdzīvotām vietām barības meklējumos, uztraukumam nav pamata. Infekcija starp cilvēkiem un savvaļas dzīvniekiem notiek reti. Tomēr mednieki un citi, kas nonāk ciešā saskarē ar inficētiem dzīvniekiem, tiek aicināti ievērot piesardzību.

Gan Latvijā, gan Igaunijā mednieki aktīvi ziņo par kašķa skartiem vilkiem. Taču daži eksperti uzsver, ka šādas ziņas bieži tiek izmantotas, lai veicinātu diskusijas par nepieciešamību palielināt vilku medību limitus. Institūts "Silava" uzsver, ka slimība ir ierasta parādība un nepastāv pamats panikai vai būtiskām izmaiņām vilku populācijas pārvaldībā.

Lai mazinātu slimības izplatību un pasargātu citas dzīvnieku sugas, svarīgi ir savlaicīgi izņemt no populācijas smagi slimus indivīdus. Medniekiem ir nozīmīga loma slimības monitorēšanā, un sadarbība ar zinātniekiem var palīdzēt labāk izprast infekcijas izplatības dinamiku.

Latvijā kašķa izplatība tiek rūpīgi uzraudzīta, un eksperti turpina sekot situācijai, lai nepieciešamības gadījumā sniegtu papildu rekomendācijas slimības ierobežošanai.

Tēmas