Speciālists: tuvākajos gados profesiju Latvijā nāksies mainīt daudziem
Latvijas darba tirgus galvenā problēma ir nelīdzsvarotība starp pieprasījumu un piedāvājumu: vienās jomās jūtams akūts speciālistu trūkums, bet citās - pārpalikums.
Līdz ar to daudziem cilvēkiem tuvākajos gados būs jāapgūst jaunas prasmes un jānomaina profesija, Latvijas Radio 4 raidījumā "Doma laukums" pastāstīja kompānijas "Alma Career Latvia" un portāla "CV-Online" vadītājs Aivis Brodiņš.
Demogrāfiskās problēmas un vispārējā sabiedrības novecošanās noved pie darbaspēka trūkuma dažos ekonomikas sektoros, norādīja Brodiņš. Tiek prognozēts, ka augstākais pieprasījums tuvākajos gados būs pēc kadriem būvniecības, veselības aprūpes, sociālās sfēras un dažos biznesa pakalpojumos - piemēram, viesnīcu sektorā.
Savukārt vismazāk tiks pieprasīti darbinieki tajās jomās, kur šobrīd aktīvi tiek ieviesta robotizācija un mākslīgais intelekts - tirdzniecība, transports, loģistika, kā arī ražošana ar zemu pievienoto vērtību.
Pēc Brodiņa teiktā, pēdējos 2 līdz 3 gados krītas pieprasījums pēc IT speciālistiem. Bet tā ir tikai pārvērtība darba tirgū: nepieciešams mazāk jaunāko programmētāju, testētāju utt., toties pakāpeniski pieaugs pieprasījums pēc speciālistiem, kas spēj mijiedarboties ar mākslīgo intelektu, raksta portāls "Lsm+".
Kopumā pēdējo divu gadu laikā pieprasījums pēc darba rokām samazinājies par 20 procentiem. Brīvo darba vietu kļuvis mazāk, konkurence pastiprinājusies. Uz daudzām vakancēm darba devēji var izvēlēties darbinieku no liela pretendentu skaita un diktēt savus nosacījumus, pastāstīja "CV-Online" vadītājs.
Lai gan kopumā bezdarba līmenis Latvijā saglabājas neliels, daudzi jaunieši nevar atrast darbu. Pēc Brodiņa teiktā, tas notiek motivācijas trūkuma vai nepareizi izdarītas profesijas izvēles dēļ. Joma, kurā jaunieši tuvākajos gados precīzi varēs atrast labu darbu, ir STEM (dabaszinātnes, tehnoloģija, inženierija, matemātika). Šie virzieni simtprocentīgi būs pieprasīti.
Pētījumi liecina, ka tuvāko piecu gadu laikā strādājošajiem mainīsies puse no pamatprasmēm. Attiecīgi daudziem būs jāmaina profesija. Taču, pēc Brodiņa domām, tas nav nekas briesmīgs:
"Dažādi kursi, treniņi, arī tiešsaistē - tas viss nepieciešams, lai šodien būtu konkurētspējīgs. Protams, valstij ir dažādas pārkvalifikācijas programmas, bet pašam darbiniekam ir jāsaprot: ja viņš ilgstoši nevar atrast darbu vai viņu neapmierina alga - varbūt ir vērts, mainīt kvalifikāciju? Vēl jo vairāk tāpēc, ka šobrīd tam ir daudz iespēju. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām un metodikām, profesiju var mainīt daudz ātrāk nekā līdz šim."