"Vajag vēl vienu - "DeskTime" ministriju,"- soctīklos apspriež jauno sistēmu, pēc kuras tagad darbiniekus vērtēs Ekonomikas ministrijā
Lielu sabiedrības uzmanību pievērsis ekonomikas ministra Viktora Valaiņa (ZZS) paziņojums mikroblogošanas vietnē "X.com", ka ministrija ievieš "DeskTime".
"Ekonomikas ministrija no šodienas ievieš DeskTime – rīku, kas uzlabos efektivitāti un ļaus sasniegt maksimālu atdevi no katras darbas stundas," tā trešdien, 8. janvārī, mikroblogošanas vietnē "X.com" pavēstīja Valainis.
Par jauno uzskaites rīku, kas mērīs darbinieku produktivitāti, viedokli izteikuši gana daudz Latvijas iedzīvotāju.
lieliski! Caurspīdīgums un atklātība, pirmais solis ceļā uz efektīvu darbu, ļoti labi, ka ministrija sper šādu, valsts iestādei, drosmīgu soli.
— Janis Oslejs (@Oslejs) January 8, 2025
Izrādās ekonomikas ministrijā efektīva darba kritēriji ir šādi:
— maijroze (@maijaroze_) January 8, 2025
- cik bieži kustina peli
- cik bieži klikšķina
- cik bieži atver un skrollo dokumentus
- cik bieži atver un skrollo internetlapas
Un kā ar konfidenciālo dokumentu skrīnšotiem?
Nebaidaties, ka tie tiks nopludināti?
Kā vispār var mērīt ierēdņa produktivitāti? Vai ārsta? Vai rakstnieka? Vai ierēdnim jāsagatavo pēc iespējas vairāk likumdošanas izmaiņu priekšlikumi?
— GaumigsJoksRealOne (@Gaumigais_joks) January 9, 2025
Viss darbs jau nav datorā. Izrādīsies, ka, piemēram LIAA, neviens gandrīz nestrādā, jo prezentācijas, semināri, telefonsarunas jau neskaitīsies. Katram darbam ir savi rezultatīvie rādītāji. Bet datorā nosēdētais laiks der grāmatvežu darba uzskaitei.
— Vīgrieze (@Vinux_S) January 8, 2025
Darbinieku nevar piespiest strādāt labi. Itkā strādāt gan. Klabināt taustiņus, atvērt aplikācijas, uzlikt peles emulācijas programmu..
— Ķīps (@Kjiips) January 8, 2025
Tāpēc darba devējam ir nevis jāpiespiež, bet jārada apstākļi, lai darbinieks GRIBĒTU strādāt labi...
Valainim komunistiskās idejas nebeidzas!
Sakiet, kā tiks mērīts darbs, kas tiek veltīts dokumentu lasīšanai? Kā tiks mērīts darbs sevišķajā lietvedībā, rakstot/lasot klasificētus dokumentus? Kā tiks mērīts darbs klātienes sanāksmēs?
— Moona (@Yasmina_Moona) January 8, 2025
Varu turpināt….
Aaa- vai “screenshoti” arī tiks ņemti?
Reiz strādāju privātā kompānijā, kur tādu pirms gadiem 10 uzlika, tad visi saprata kā to apiet, tad o-ja saprata, ka tā var tikai aizbaidīt cilvēkus un tad to novāca.
— Driks (@drikssdrikss) January 8, 2025
Beigās kompānija saprata, ka galvenais ir rezultāts nevis nodirnētais laiks pie datora.https://t.co/Jbw3uIhvuM
Es domāju, ka mums vajag vēl vienu ministriju - DeskTime ministriju,kura apkopos,analizēs,pētīs etc.rezultātus ,cik ilgi katrs klabina datoru...nu kāds ekonomikas ministrs ,tādā ekonomika. Tad kad izlasīsi vēl kādu "gudro" grāmatiņu kā uzlabot darba ražību, padalies..:))
— FILS (@andrisandris17) January 8, 2025
Kas ir "DeskTime"?
"DeskTime" ir laika uzskaites rīks, kas palīdz izvērtēt vai darbiniekam konkrētā diena bijusi produktīva, tostarp var uzskaitīt slimības dienas un sapulču laikus. Tāpat konkrētais rīks spēj parādīt, kas ir "laika zagļi" darbiniekiem, kā arī parādīt labo.
"DeskTime" tiks ieviests vairāk nekā 300 lietotājiem EM, Centrālajā statistikas pārvaldē, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA), Latvijas Nacionālajā akreditācijas birojā, kā arī SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"".
Valainis akcentēja, ka pilotprojektā EM saņēmusi vairākas "DeskTime" nepieciešamās licences bez maksas. Taču bijusi arī licence, kas jāiegādājas. Kopējās izmaksas, lai "DeskTime" varētu ieviest visā EM resorā, nevis tikai daļēji, veido mazāk nekā 10 000 eiro.
Viņš norādīja, ka ar "DeskTime" plānots skatīties, kā uzlabot darbu kvalitāti valsts pārvaldē, ņemot vērā arī to, ka šobrīd valsts pārvaldē "redzama milzīga kadru maiņa".
Ministrs uzsvēra, ka pērn veiktas divas nopietnas reformas - Rīgas brīvostā darbinieku skaits samazināts par trešdaļu, kā arī LIAA piedzīvoja izmaiņas un tika efektivizēta darba organizācija.
EM plāno šajā gadā iet cauri visām ministrijas institūcijām, lai uzlabotu darba efektivitāti. "Gribam panākt to, ka ir datos balstīti lēmumi un izanalizēti darbi, kā tie veikti, un "DeskTime" palīdzēs identificēt, kurš to dara ātrāk, un ar kādām metodēm dara ātrāk," sacīja Valainis.
Viņš pauda cerību, ka "DeskTime" palīdzēs arī identificēt, cik izmaksā "nejēdzīgas lietas", piemēram, vai kāds ikdienas darbā reāli izmanto programmas, par kuru licencēm tiek maksātas lielas summas.
Ministrs uzsvēra, ka valsts pārvaldē daudz tiek runāts par produktivitāti, tostarp arī EM, runājot ar uzņēmējiem, veidojot atbalsta programmas. Tāpat, arī runājot par mērķi dubultot ekonomiku, tiek spriests par uzņēmēju spēju eksportēt un celt produktivitāti.
Pašreiz vēl nav pieejami valsts pārvaldes jaunākie produktivitātes dati, tomēr Valainis prognozēja, ka tie varētu būt ap 60% no Eiropas Savienības (ES) vidējā rādītāja."Mums ir daudz, kur tiekties publiskās pārvaldes produktivitātē un kaut kas ir jāmaina esošajā pieejā, kā organizējam procesus," sacīja Valainis.
Viņš uzsvēra, ka "DeskTime" privātajā sektorā darbojas veiksmīgi, bet līdz šim nav izmantots publiskajā sektorā. "Gribam būt ātrāki, labāki, efektīvāki un spēt ātrāk atbildēt uz tiem izaicinājumiem, kas ir ikdienā," sacīja Valainis, norādot, ka tad, ja valsts pārvalde pati nevarēs kļūt ātrāka, to nevar gaidīt arī no privātā sektora.
Savukārt "Draugiem Group" uzņēmuma SIA "DeskTime" vadītājs Artis Rozentāls preses konferencē sacīja, ka EM ir publiskā sektora pilotprojekts, kurā tiek ieviests "DeskTime" laika uzskaites rīks.
"Varbūt kādi darbinieki ir satraukušies, bet esmu pārliecināts, ka lielākoties darbinieki strādā godprātīgi, tostarp arī mums pieredze rāda, ka darbinieki bieži strādā vairāk stundas, bet tas nenozīmē, ka darbs ir efektīvi plānots," sacīja Rozentāls.
Viņš arī minēja, lai izveidotu priekšstatu par iestādes darbību, ir nepieciešami vismaz trīs mēneši.
Tāpat Rozentāls norādīja, ka "DeskTime" ir Latvijas uzņēmums, kas strādā teju 15 gadus, un tā mērķis vienmēr ir bijis strādāt eksporta tirgos. Pašreiz Indija un ASV ir lielākie uzņēmuma noieta tirgi.
"DeskTime" ir darba laika uzskaites lietotne produktivitātes analīzei ar mērķi palielināt darba efektivitāti un uzlabot resursu pārvaldību.
"DeskTime" 2023.gadā strādāja ar 3,429 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 11,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa saruka par 5,7% un bija 874 575 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.
Uzņēmuma reģistrēts 2018.gadā, un tā pamatkapitāls ir 2800 eiro. "DeskTime" kapitālā 45% pieder "Draugiem Group", kuras patiesais labuma guvējs ir Agris Tamanis, 45% pieder SIA "Pirmdiena", kas vienlīdzīgās daļās pieder Laurim Libertam un Ingai Libertei, bet 10% pieder Rozentālam.