Kopā ar suni veidot labāku pasauli. Latvijā ar dzīvnieku terapiju centīsies izmainīt ieslodzīto domāšanu
foto: Ieslodzījuma vietu pārvalde.
Drēgnais, lietainais laiks netraucēja interesantai nodarbībai.
Sabiedrība

Kopā ar suni veidot labāku pasauli. Latvijā ar dzīvnieku terapiju centīsies izmainīt ieslodzīto domāšanu

Māris Puķītis

Kas Jauns Avīze

Dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” vadītāja Danuta Priede sākusi īstenot Latvijā vēl nebijušu ideju – censties mainīt ieslodzīto domāšanu un attieksmi pret dzīvi, izmantojot saskarsmi ar suņiem.

Kopā ar suni veidot labāku pasauli. Latvijā ar dzī...

Patversmē Ķekavas pagastā bieži viesojas skolēni, studenti, citi interesenti, bet no cietuma – pirmo reizi. “Tas ir Latvijā kas nebijis. Mana interese ir ļoti vienkārša – es gribu dzīvot labākā pasaulē. Mūsu cietumu politika cilvēkus padara sliktākus, nevis labākus, un es vēlos darīt kaut ko, lai viņi, iznākot brīvībā, būtu labojušies, nevis notrulinājušies,” “Kas Jauns Avīzei” skaidro Danuta.

Viešņa no Olaines cietuma

Protams, šī iespēja nevar būt pieejama visos cietumos un jebkuram ar brīvības atņemšanu notiesātajam – tikai dažas ieslodzīto kategorijas drīkst uz kādu laiku pamest cietumu. Viņu vidū ir Olaines cietuma Atkarīgo centra iemītnieki, kuri šeit brīvprātīgi ārstējas no narkotiku un alkohola atkarībām un pēc tam atgriežas iepriekšējās ieslodzījuma vietās.

“Šis centrs ir kā svaiga gaisa malks,” salīdzina Priede. Bija bažas, ka Ieslodzījuma vietu pārvalde var arī atteikt – ne katru arī no šejienes var izlaist brīvsolī. No septiņiem ieslodzītajiem noteiktiem nosacījumiem atbilda un atļauju saņēma tikai viena gados jauna sieviete.

Pārvar bailes un pati sevi

Uz patversmi atvestā viešņa bijusi pārsteigta, ka viss izdevies. Viņa patversmē pavadīja četras piesātinātas stundas, iesākumā bija ekskursija, iepazīstoties ar patversmes darbu un sūtību, apskatīja, kā guļ lāči, kas devušies ziemas miegā, ko no malas esot redzējis tikai retais.

Tam sekoja nodarbība kinologa Ivo Svennes vadībā – katrs paņēma savu suni, un brīvā atmosfērā bija jāpanāk sadarbība. “Klausīt komandas, pareizi pastaigāties ar suni, kā to izdarīt. Viņai bija paniskas bailes no melniem suņiem. Nodarbības laikā viņa tās pārvarēja un ne tikai – viņa iemācījās suni vadīt. Ir tikai ar sevi jāpastrādā, un otrs sāks ar tevi sadarboties. Beigās viņa pateica kolosālu frāzi – ja es varēju tikt ar suni galā, tad es ar savu raksturu arī tikšu galā, varēšu savaldīties,” atklāj Priede.

foto: Ieslodzījuma vietu pārvalde.
No Olaines cietuma atvestā ieslodzītā atzina: “Ja es varēju tikt ar suni galā, tad es ar savu raksturu arī tikšu galā, varēšu savaldīties.”
No Olaines cietuma atvestā ieslodzītā atzina: “Ja es varēju tikt ar suni galā, tad es ar savu raksturu arī tikšu galā, varēšu savaldīties.”

Pieskārienu terapija

Danuta to sauc par fantastisku rezultātu, kad cilvēks ar dzīvnieka starpniecību saprot, kā risināt savas problēmas. Sajūsmā bija arī kinologs, un gandarītas cietuma amatpersonas. “Galvenā doma – ja esi histērisks, uzvilkts, dzīvnieks ar tevi nesadarbosies. Ir jāiemācās nomierināties, lai panāktu rezultātu, tas ir būtiski saskarsmē ar jebkuru dzīvu būtni, arī cilvēkiem,” skaidro Priede.

Vēl viena nianse – ieslodzītie bieži ir spiesti neizrādīt savas emocijas. “Viņiem trūkst tik elementāras lietas kā pieskārienu. Cilvēks ir sociāla būtne, viņam ir svarīgi par kādu rūpēties un just. Bērnunamos no mazotnes uzaugušajiem ir piesaistes problēmas, jo trūcis pieskārienu. Glāstot suni, runājot, paijājot, bužinot, cilvēks kompensē šo trūkumu. Tas ir ļoti svarīgi, es nekad neesmu redzējusi cilvēku, kurš, mīļojot suni, kļūst dusmīgāks vai sliktāks,” uzsver Priede. “Tieši otrādi, viņš kļūst mierīgāks, pozitīvs, gatavs atvērties pasaulei, un tieši tāds bija mūsu mērķis.”

Pagaidām paveikto “Mežavairogu” vadītāja sauc par pirmo mazo solīti, viņai prātā ir daudz plašāks plāns, līdz pat tam, ka tāpat kā citās valstīs dzīvnieki varēs cietumā vismaz viesoties. Priede zina teikt, ka ASV bijis projekts, kur ieslodzītie rūpējās par patversmes kaķiem, un cietumnieki kļūst disciplinētāki, pozitīvāki, vērsti uz sabiedrību.

Soli pa solītim

Tāpat patversme regulāri saņem zvanus un e-pasta vēstules ar lūgumiem pēc palīdzības ieslodzīto dzīvniekiem, piemēram, brālis ir apcietināts, ko tagad darīt ar viņa suni. Var, protams, vest uz patversmi, ja citur nav iespējams, taču šeit suni paredzēts turēt tikai 14 dienas, pēc tam jānodod adopcijai.

“Plānoju aizbraukt arī uz Cēsu audzināšanas iestādi nepilngadīgajiem apspriesties par sadarbību. Mēģināsim soli pa solītim,” piebilst Priede. Viņai arī ir iecere lūgt meitenes Olaines cietumā dalīties ar saviem radošajiem darbiem, zīmējumiem, varbūt dzeju, ko nākotnē apkopot grāmatā: “Lai parādītu sabiedrībai, ka šie ieslodzītie nav monstri, un viņiem parādīt, ka viņi nav vienaldzīgi.”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju “Kopā ar suni veidot labāku pasauli. Latvijā ar dzīvnieku terapiju centīsies izmainīt ieslodzīto domāšanu” saturu atbild Izdevniecība “Rīgas Viļņi”.