"Man žēl tēlnieka Gulbja veidojuma!" Par "okupeļa" nojaukšanu vēsta Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Lāce
Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja direktore Māra Lāce norāda, ka piemineklis Uzvaras parkā bija jānojauc, tomēr, viņa izjūt nožēlu par to, ka tēlnieka Aivara Gulbja veidojums nu ir zudis.
“Ļoti daudz kas [valstī] notiek neizdiskutējot, un diemžēl šie politiskie lēmumi nav tie labākie,” komentējot “pieminekļu epopeju”, TV24 raidījumā “Uz līnijas” atzīst Lāce. Uz jautājumu "Vai nevajadzēja nojaukt arī pieminekli Uzvaras parkā, sauktu par okupekli?" viņa atbild neviennozīmīgi.
“Sākumā es biju pret un nekad to neesmu slēpusi, bet tur tā sabiedrības attieksme izveidojās tik nopietna, ka bija jānojauc, bet man tik un tā ir žēl tēlnieka Aivara Gulbja skulpturālā veidojuma.”
Viņasprāt, “ļoti daudz kas valstī notiek neizdiskutējot, un šie politiskie lēmumi nereti neesot tie labākie". "Man vispār nepatīk pieminekļu ņemšana nost, jo tādā veidā, man šķiet, mēs noplicinām vidi. Jo tad, kad mums vajadzēs runāt par to, kāds ir kvalitatīvs padomju laika tēlniecības piemineklis, mums nebūs ko parādīt. Pieminekļus diemžēl nevar ielikt muzejā…” norāda Māra Lāce.
Tāpat viņa izteikusi nožēlu par to, ka 90.gados, kad, piemēram, kaimiņvalsts Lietuva veidoja noņemto pieminekļu parku, Latvija tādu neizveidoja, lai gan esot bijis daudz ideju, ko un kā to darīt. “No laikus nerealizētām lietām mēs ciešam vēl 20, 30 gadus,” atzīst Lāce.
Tikmēr Latvijas mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība un vairākas radošo nozaru organizācijas aicinājušas noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.