"Kas viņiem atliek – rakāties pa miskastēm?" – tiesībsargs par atbalsta samazināšanu nabadzīgajiem
foto: Paula Čurkste/LETA
Tiesībsargs jau vienreiz norādīja, ka atbalsta programmas mērķis ir sniegt atbalstu mājsaimniecībām, kuru ienākumi ir zem nabadzības riska sliekšņa.
Sabiedrība

"Kas viņiem atliek - rakāties pa miskastēm?" - tiesībsargs par atbalsta samazināšanu nabadzīgajiem

Ziņu nodaļa

Jauns.lv/LETA

Taupības dēļ cilvēki ar maznodrošinātā statusu no nākamā gada vairs nesaņems pārtikas pakas. Tiesībsargs Juris Jansons intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" uzsvēra, ka taupīšana uz nabadzīgo cilvēku rēķina nav pieļaujama.

"Kas viņiem atliek – rakāties pa miskastēm?" – tie...

Tiesībsargs jau vienreiz norādīja, ka atbalsta programmas mērķis ir sniegt atbalstu mājsaimniecībām, kuru ienākumi ir zem nabadzības riska sliekšņa, īpaši ģimenēm ar bērniem, kurām ir apgrūtināta pamatvajadzību apmierināšana, bet samazinot palīdzību vēl vairāk pieaugs plaisa starp sabiedrības grupām. "Sociālā nevienlīdzība un nabadzība ir sociālās problēmas, kuru risināšanai ir jāvelta atbilstoša uzmanība jebkuros sociāli ekonomiskajos apstākļos," uzsvēra Jansons.

"Nevar taupīt uz nabadzīgiem cilvēkiem, jo viņiem jau tā nekā nav. Kas tad viņiem atliek - dzīvot zem tilta un rakāties pa miskastēm? Tā man atbildīgās valsts politika! Tas viss ir pretrunā Satversmei un atbildīgās valsts principiem," intervijā teica Jansons.

Varbūt likt maznodrošināto pārtikas pakās produktus ar beigušos derīguma termiņu?

Savukārt nesen tika ziņots, ka normatīvajos aktos tirgotājiem varētu noteikt pienākumu veidot pārtikas pakas maznodrošinātajiem no produktiem ar beigušos derīguma termiņu, kas pretējā gadījumā tiek izmesti, šādu viedokli Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē pauda Saeimas deputāte Mairita Lūse (P)

Kā informēja Labklājības ministrijas (LM) parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks, pašreiz ne mazumtirdzniecības uzņēmums "Lidl", ne mazumtirgotājs SIA "Maxima Latvija" nav paudis gatavību piekrist šādai iniciatīvai, jo veikalos neveidojoties pārtikas pārpalikumi. Savukārt mazumtirgotājs SIA "Rimi Latvija" ir paudis gatavību piekrist šai iniciatīvai, tomēr kopumā pašreiz tās īstenošanai trūkstot resursu.

Kas sagaidāms nākamgad?

Jau ziņots, ka no nākamā gada Eiropas Savienības atbalsts tiks mērķēts uz sociāli vismazāk aizsargātām iedzīvotāju grupām un tiks mainīts pārtikas atbalsta apjoms. To joprojām varēs saņemt ģimenes ar trūcīgas mājsaimniecības statusu un krīzes situācijā nonākušas mājsaimniecības, tostarp Ukrainas civiliedzīvotāji.

 Paredzams, ka viens cilvēks varēs saņemt vienu pārtikas preču komplektu ceturksnī (līdzšinējo 2 pārtikas preču komplektu vietā.) ES atbalsts tiek nodrošināts Eiropas Sociālā fonda Plus programmas materiālās nenodrošinātības mazināšanai 2021.–2027. gadam ietvaros.

Tāpat kā līdz šim, arī no 2025. gada 1. janvāra programmas ietvaros būs pieejams pārtikas atbalsts un pamata materiālā palīdzība - pārtikas preču komplekti, higiēnas un saimniecības preču komplekti, skolas piederumu komplekti. Atbalsta saņemšanai nepieciešama pašvaldības sociālā dienesta izsniegta rakstiska izziņa, kas apliecina, ka mājsaimniecība atbilst trūcīgas vai krīzē nonākušas mājsaimniecības statusam.

Par maznodrošinātā statusu

Maznodrošinātā statusu piešķir tad, ja pirmajam vai vienīgajam cilvēkam mājsaimniecībā ienākumi mēnesī nepārsniedz 411 eiro, savukārt katrai nākamajai personai mājsaimniecībā - 288 eiro. Savukārt trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā ir 343 eiro, bet pārējām personām - 240 eiro.