Luksemburga uzņemta starptautiskajā dronu koalīcijā Ukrainas atbalstam
foto: Gatis Dieziņš (Aizsardzības ministrija)
Latvijā aizvadīta dronu koalīcijas vadības komitejas pilnsapulce, kura pirmo reizi norisinājās visiem koalīcijas dalībvalstu pārstāvjiem tiekoties klātienē.
Sabiedrība

Luksemburga uzņemta starptautiskajā dronu koalīcijā Ukrainas atbalstam

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Ceturtdien, 31. oktobrī, Rīgā norisinājās starptautiskās dronu koalīcijas Ukrainas atbalstam pirmā vadības grupas sēde, kurā lemts par Luksemburgas uzņemšanu koalīcijā.

Luksemburga uzņemta starptautiskajā dronu koalīcij...

“Pirmajā koalīcijas vadības grupas sanāksmē izvērtējām šogad sasniegtos rezultātus, kā arī apspriedām mūsu kopīgo ceļa karti koalīcijas attīstībai turpmākajos trīs gados. Esmu gandarīts par koalīcijas vienbalsīgu atbalstu Luksemburgas uzņemšanai, tādejādi paverot vēl plašākas iespējas sadarbībai gan dronu iegādēs, gan jaunu inovāciju izstrādē,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

Līdz ar Luksemburgas pievienošanos dronu koalīcijai, tajā sadarbojas 17 valstis. Sanāksmē piedalījās arī koalīcijas partneri no Ukrainas, sniedzot izklāstu par pašreizējo situāciju cīņā pret okupantiem, kā arī savām vajadzībām turpmāko dronu piegāžu vajadzībām. Vienlaikus Ukrainas pārstāvji atzina, ka pēdējo mēnešu laikā pieaug agresorvalsts Krievijas sadarbība ar diktatoru pārvaldītām valstīm  - jo īpaši Irānu un Ziemeķoreju, kas aktīvi apgādā Krieviju ar dažāda tipa ieročiem, tostarp dronu tehnoloģijām, informē Aizsardzības ministrijas Preses nodaļa.

Dronu koalīcijas dalībvalstu pārstāvji atzina, ka straujās dronu tehnoloģiju attīstības dēļ, ir nepieciešams paātrināt piegādes, kas ļautu efektīvāk Ukrainai gan aizsargāties, gan uzbrukt agresorvalsts Krievijas okupantiem. Tālab Ukrainas bruņotajiem spēkiem svarīgi piegādāt  tās sistēmas kuras ir prioritāras, ņemot vērā operacionālās vajadzības un Ukrainas industrijas spējas daļu dronu saražot pašu spēkiem. 

Lai to panāktu, dronu koalīcijas dalībvalstis ir vienojušās par četriem mehānismiem atbalsta sniegšanai nodrošināšanai – koalīcijas pilna mēroga iepirkumiem, starpvaldību sadarbības iepirkumiem, tiešas līdzekļu piešķiršanas Ukrainai, kā arī industriju sadarbības privātā sektora līmenī. 

Kopā ar Latviju dronu koalīcijā iesaistās Apvienotā Karaliste, Austrālija, Čehija, Dānija, Francija, Igaunija, Itālija, Jaunzēlande, Kanāda, Lietuva, Luksemburga, Nīderlande, Polija, Ukraina, Vācija un Zviedrija. 

Koalīcijas dalībvalstu mērķis ir nodrošināt Ukrainas vajadzībām nepieciešamo dronu piegādi, tehnoloģisko atbalstu un palīdzību personāla apmācībā. Apņemšanās paredz Ukrainai piegādāt tādus izlūkošanas un kaujas dronus, kuri izstrādāti atbilstoši Ukrainas bruņoto spēku izvirzītajām prasībām.

Latvija dronu koalīcijas vajadzībām šogad atvēlēs aptuveni 20 miljonus eiro – vismaz 10 miljonus eiro iepirkumiem no vietējās industrijas, 5 miljonus eiro – iepirkumiem dronu koalīcijas ietvaros. Arī 2025. gadā Latvija starptautiskajai Dronu koalīcijai piešķirs 20 miljonus eiro. Tāpat Latvija un Ukraina ir noslēgusi vienošanos par Ukrainas karavīru apmācību dronu pilotu programmā.