Attiecības bez saistībām - kāpēc viņš negrib iepazīties ar tavu mammu?
foto: Shutterstock
Ja abi partneri skaidri vienojas, ka šīs attiecības ir brīvas, tad nav jāpiedzīvo greizsirdības drāmas un jāskaidrojas par citām simpātijām.
Attiecības

Attiecības bez saistībām - kāpēc viņš negrib iepazīties ar tavu mammu?

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Attiecības bez ilgtermiņa solījumiem kļūst arvien populārākas, taču tās nav piemērotas visiem. Kādas ir šāda modeļa priekšrocības un kādi riski, par kuriem bieži nerunā? Apskatām, ko tas nozīmē emocionāli un praktiski.

Attiecības bez saistībām - kāpēc viņš negrib iepaz...

Kādi plusi ir šādām attiecībām

Brīvība un neatkarība
Attiecības bez saistībām ļauj cilvēkam dzīvot pēc sava grafika un noteikumiem, neprasot atskaitīties vai pielāgoties partnerim. Tas nozīmē, ka vari pieņemt lēmumus par savu dzīvi, karjeru, draudzību vai ceļošanu bez konsultēšanās ar otru cilvēku. Šāds modelis īpaši pievilcīgs tiem, kuri augstu vērtē savu individuālo telpu un brīvību.

Mazāk emocionālas atbildības
Šajās attiecībās nav sagaidāms, ka uzņemsies rūpes par otra cilvēka emocionālajām vajadzībām vai problēmām. Tas nozīmē, ka vari izvairīties no smagām sarunām, strīdiem un emocionālas slodzes, ko bieži rada tradicionālās attiecības. Dažiem cilvēkiem tas ļauj justies vieglāk un atbrīvotāk, neiesaistoties dziļā emocionālā mijiedarbībā.

Iespēja koncentrēties uz sevi
Šāda tipa attiecības bieži izvēlas cilvēki, kuri šobrīd vēlas attīstīt savu karjeru, studijas vai personīgo izaugsmi. Attiecību nebūšana "pirmajā vietā" ļauj vairāk laika un enerģijas veltīt saviem mērķiem, bez kompromisiem vai upuriem attiecību labā. Tas ir veids, kā baudīt tuvību, nezaudējot fokusu uz saviem sapņiem.

Mazāk greizsirdības un ierobežojumu
Ja abi partneri skaidri vienojas, ka šīs attiecības ir brīvas, tad nav jāpiedzīvo greizsirdības drāmas un jāskaidrojas par citām simpātijām. Šāds modelis dod iespēju katram būt atklātam par saviem sakariem vai iecerēm, ja tāda ir vienošanās. Tas rada drošību tajā, ka nav jāslēpj citi kontakti vai intereses.

Eksperimentēšana un pieredze
Attiecības bez saistībām ļauj cilvēkam labāk izprast, kas viņam patīk un kas nepatīk attiecībās, tuvībā un komunikācijā. Tās var būt iespēja iegūt jaunu pieredzi, iepazīt dažādus cilvēkus un attiecību dinamikas bez ilgtermiņa saistībām. Daudziem tas palīdz saprast, ko viņi vēlas nākotnē no nopietnām attiecībām.

Kādi mīnusi ir, ja esi attiecībās bez saistībām

Emocionālā nenoteiktība
Pat ja sākumā šķiet, ka spēsi saglabāt distanci, ar laiku var attīstīties jūtas, kuras, iespējams, nebūs abpusējas. Nereti viens no partneriem sāk cerēt uz ko vairāk, kamēr otrs paliek pie "bez saistībām" principa, radot sāpīgas situācijas. Tas var novest pie neskaidrības, spriedzes un vilšanās.

Nenoturība
Šāda veida attiecībām gandrīz vienmēr ir īslaicīgs raksturs, jo tās balstās tikai uz brīdi un konkrētām vajadzībām. Tās var pārtrūkt pēkšņi, bez lieliem paskaidrojumiem vai ilgstošām sarunām. Cilvēkiem, kuri meklē drošību un stabilitāti, šis modelis bieži rada nedrošības sajūtu.

Skaudrā realitāte
Vienmēr pastāv iespēja, ka partneris pēkšņi pārtrauks attiecības vai pāries pie cita partnera, jo nav nekādu saistību. Tas var radīt sajūtu, ka esi "pagaidu variants" vai ka tevi viegli aizvietos. Šī nenoteiktība var atstāt emocionālas rētas, īpaši, ja cerības un realitāte sāk atšķirties.

Sociālais spiediens
Sabiedrībā joprojām dominē uzskats, ka "īstās" attiecības nozīmē ilgtermiņa partnerību, ģimeni un kopīgu dzīvi. Cilvēki šāda veida attiecībām bieži tiek vērtēti kā nenopietni, izvairīgi vai neizlēmīgi. Tas var radīt spiedienu, īpaši no ģimenes, draugiem vai kolēģiem, kuri nesaprot šāda modeļa būtību.

Riska faktori
Ja starp partneriem nav pilnīgas atklātības, šādas attiecības var radīt emocionālus ievainojumus vai pat konflikti, kad kāds jūtas izmantots. Tāpat pieaug seksuālās veselības riski, ja nav stingru vienošanos par drošu seksu. Nepietiekama komunikācija var novest pie neizrunātiem pārpratumiem un konflikta.

Vai tas der visiem?

Šāds attiecību modelis noteikti nav piemērots ikvienam. Cilvēkiem, kuriem svarīga emocionālā tuvība, drošība un stabilitāte, šādas attiecības var radīt vilšanos, skumjas vai pat pašvērtējuma problēmas.
Tās visbiežāk der cilvēkiem, kuri konkrētā dzīves posmā nevēlas saistības vai apzināti izvēlas baudīt dzīvi bez ilgtermiņa plāniem, bet tikai tad, ja abi partneri ir godīgi viens pret otru un skaidri saprot šādu attiecību noteikumus.

Tās nav ne labas, ne sliktas. Galvenais - būt godīgiem

Rezumējot - attiecības bez saistībām ir mūsdienīgs attiecību modelis, kas piedāvā brīvību, neatkarību un iespēju izvairīties no tradicionālo attiecību pienākumiem. Šādas attiecības ļauj koncentrēties uz sevi, savu izaugsmi un dažādu pieredžu iegūšanu, neprasot ilgtermiņa solījumus vai emocionālu atbildību. Tās pievilcīgas cilvēkiem, kuri konkrētā dzīves posmā nevēlas saistīties vai meklē vieglumu attiecību pasaulē.

Tomēr šis modelis nav piemērots visiem. Tas var radīt emocionālu nenoteiktību, vilšanos un riskus, ja kādam no partneriem sāk veidoties dziļākas jūtas. Tāpat sabiedrībā joprojām pastāv spiediens par tradicionālajām attiecību vērtībām, un ne visiem ir viegli pieņemt nenoturību vai brīvību, ko šādas attiecības paredz.

Galvenais nosacījums, lai attiecības bez saistībām būtu veiksmīgas un nekaitētu iesaistītajiem, ir godīgums, savstarpēja vienošanās un emocionāla brieduma līmenis. Tās nav labas vai sliktas – tās ir tikai viens no attiecību modeļiem, kas der dažiem, bet noteikti ne visiem.