Vai bērns ir gatavs viedtālrunim? Psihologu padomi vecākiem
foto: Shutterstock
Pirms tālruņa nodošanas vecākiem ieteicams pārrunāt ar bērnu cerības, drošības noteikumus un veselīgus lietošanas ieradumus. Jautājumi, kā piemēram, "Kā tu sabalansēsi telefonu ar skolu un ģimenes laiku?" var palīdzēt bērnam labāk izprast noteikumus.
Bērni

Vai bērns ir gatavs viedtālrunim? Psihologu padomi vecākiem

Marianna Ozola

Jauns.lv

Ekrāna laiks un tā ietekme uz bērniem kļūst par arvien aktuālāku sarunu tematu vecākiem.

Vai bērns ir gatavs viedtālrunim? Psihologu padomi...

Mazāku bērnu vecāki bieži diskutē par to, cik ilgi un bieži drīkst skatīties animācijas filmas, bet pusaudžu vecumā parādās jauni izaicinājumi, kas saistīti ar viedtālruņiem un sociālajiem medijiem. Tā kā pētījumi bieži akcentē digitālo ierīču ietekmi uz mentālo veselību, vecākiem ir grūti atrast līdzsvaru un saprast, kā rīkoties vispareizāk.

Lai palīdzētu vecākiem risināt šos jautājumus, programma "Meta’s Screen Smart" piedāvā ekspertu padomus. Tālāk minētas galvenās tēmas, kas vecākus uztrauc visvairāk. 

Pareizais vecums viedtālruņa iegādei

Psiholoģe Anna-Luīze Lokharta skaidro, ka piemērots vecums ir atkarīgs no bērna brieduma, ģimenes vajadzībām un bērna gatavības uzņemties atbildību. Pirms tālruņa nodošanas vecākiem ieteicams pārrunāt ar bērnu cerības, drošības noteikumus un veselīgus lietošanas ieradumus. Jautājumi, kā piemēram, "Kā tu sabalansēsi telefonu ar skolu un ģimenes laiku?" var palīdzēt bērnam labāk izprast noteikumus.

Vecums, kad bērns drīkst pievienoties sociālajiem medijiem

Svarīgi novērtēt bērna spēju pasargāt sevi tiešsaistē un pretoties spiedienam. Lokharta iesaka runāt ar bērnu par sociālo mediju ietekmi un atgādināt, ka tie ne vienmēr atspoguļo realitāti.

Reakcija uz citu vecāku atšķirīgajiem noteikumiem

Ja bērns norāda uz citu vecāku mazāk stingriem ierobežojumiem, psihologi iesaka koncentrēties uz savām ģimenes vērtībām. Piemēram, var teikt: "Mūsu ģimenē mēs vērtējam laiku kopā pie galda." Šādi uzsvari palīdz stiprināt ģimenes noteikumu nozīmi.

Cik daudz ekrāna laika ir pieļaujams?

Dr. Emīlija Edlina iesaka fokusēties uz līdzsvara saglabāšanu. Jāvēro, vai ekrāna lietošana ietekmē miegu, skolas darbus vai citas aktivitātes, un, ja nepieciešams, noteikumi jāpielāgo, balstoties uz novērotajām problēmām.

Tālruņa lietošana naktī

Pētījumi liecina, ka viedtālruņi pirms gulētiešanas negatīvi ietekmē miegu. Speciālisti iesaka izveidot ierīču "uzlādes stacijas" ārpus guļamistabām. Turklāt vecāki var izmantot lietotnes, kas ierobežo piekļuvi nakts laikā, un skaidrot bērniem miega nozīmi, piemēram, ar frāzi: "Laba miega kvalitāte palīdz tev justies labāk."

Atklāta komunikācija un kopīgi izstrādāti noteikumi palīdzēs veidot veselīgus ekrāna lietošanas ieradumus un stiprinās attiecības ģimenē.

Mentālā veselība

Ekrānu un telefonu lietošanai ir būtiska ietekme uz bērnu mentālo veselību, un šis jautājums pēdējos gados ir pētīts ļoti plaši.Pētījumi rāda, ka pārmērīga sociālo mediju lietošana var radīt trauksmi un depresiju. Bērni mēdz salīdzināt sevi ar citiem, redzot pārspīlēti pozitīvus dzīves attēlojumus, kas var veicināt nepietiekamības sajūtu.

Sociālie mediji bieži rada spiedienu atbilst noteiktiem skaistuma vai uzvedības standartiem, kas var graut bērnu pašapziņu un radīt neapmierinātību ar savu izskatu vai dzīves situāciju.

Nenoliedzami, ir arī pozitīvie aspekti. Digitālās platformas var bagātināt bērna zināšanas, piedāvājot interaktīvas mācību iespējas, kas veicina radošumu un kritisko domāšanu.

Pusaudžiem sociālie mediji var būt svarīgs līdzeklis, lai uzturētu kontaktu ar draugiem un veidotu savu identitāti. Tiesa, tas ir pozitīvi tikai tad, ja lietošana ir līdzsvarota.

Sociālajos medijos bērni var atrast līdzīgi domājošus cilvēkus, piedalīties atbalsta grupās un dalīties savās problēmās, ja viņiem trūkst šādas iespējas reālajā dzīvē.

Tēmas