Tas bija domāts kā draudzīgs joks, bet... Kāpēc svētku brīvdienās mēs tik bieži sastrīdamies?
foto: Shutterstock
Kad ģimene sanāk kopā, cilvēki var sākt atcerēties un pārrunāt vecas nesaskaņas, un svētku atmosfērā šīs tēmas var izraisīt emociju izvirdumu.
Attiecības

Tas bija domāts kā draudzīgs joks, bet... Kāpēc svētku brīvdienās mēs tik bieži sastrīdamies?

Lote Elizabete Krišūne

Jauns.lv

Brīvdienas un svētki parasti tiek gaidīti ar lielu nepacietību – iespēja atpūsties, nosvinēt svētkus, satikties ar ģimeni un draugiem, dalīties priekā un smieklos. Tomēr realitātē bieži vien šīs skaistās cerības var pārvērsties nepatīkamos strīdos, kas ne tikai sabojā atmosfēru, bet arī apdraud attiecības.

Tas bija domāts kā draudzīgs joks, bet... Kāpēc sv...

Kāpēc konflikti rodas tieši brīvdienās?

Brīvdienas bieži tiek gaidītas ar lielām cerībām – tās simbolizē atpūtu, prieku un kopā būšanu ar ģimeni vai draugiem. Tomēr tieši šajā laikā konflikti mēdz izpausties visbiežāk. Iemesli tam ir gan emocionāli, gan praktiski, un šeit ir plašāks ieskats, kāpēc tā notiek:

1. Lielas cerības un nerealizētas gaidas

Svētki nereti tiek idealizēti. Mēs iztēlojamies ideālu dienu: nevainojami klātu galdu, smaidīgus viesus un sirsnīgas sarunas. Taču realitātē ne viss notiek pēc plāna – var rasties tehniskas ķibeles, negaidīti viesi vai vienkārši neveiklas situācijas. Ja šīs cerības nepiepildās, rodas vilšanās, kas var pāraugt konfliktā.
Piemērs: Kāds ģimenes loceklis ir ieguldījis daudz laika, gatavojot ēdienu, bet citi to nenovērtē vai kritizē. Šāda situācija var būt sāpīga un izraisīt strīdus.

2. Stress un pārpūle

Brīvdienu laikā cilvēki bieži vien uzņemas pārāk daudz – sagatavot perfektas maltītes, sakopt māju, organizēt izklaides un izdabāt viesiem. Šis pārspīlētais darbs rada lielu stresu, kas krājas līdz brīdim, kad tas "uzsprāgst" kādā nejaušā sīkumā. Pārgurusī saimniece vai saimnieks var kļūt emocionāli viegli ievainojami un reaģēt asi pat uz nelielām piezīmēm.
Piemērs: Mājas uzkopšana pirms ciemiņu ierašanās pārvēršas par ģimenes strīdu, jo bērni atsakās palīdzēt, un partneris šķiet vienaldzīgs.

3. Atšķirīgi viedokļi un vērtības

Kad cilvēki sanāk kopā, bieži vien sāk atklāties atšķirības uzskatos, vērtībās vai paradumos. Ikdienā šie jautājumi var palikt nepamanīti, bet brīvdienu laikā, kad visi ir vienā telpā un sarunas kļūst dziļākas, atšķirības var kļūt acīmredzamas.
Piemērs: Vecāki un bērni var strīdēties par tradīcijām – vecāki uzstāj uz ģimenisku kopā būšanu, bet jaunieši vēlas pavadīt vakaru ar draugiem.

4. Alkohola ietekme

Alkohols svētku laikā ir biežs viesis uz galda, bet tas arī bieži kļūst par konfliktu iemeslu. Alkohols mazina cilvēka spēju kontrolēt emocijas, un sarunas var ātri pāraugt asās replikās vai strīdos. Šāda uzvedība var aizskart citus viesus un izraisīt neveiklas situācijas.
Piemērs: Draudzīgs joks vakara sākumā, alkohola ietekmē pārprasts, var kļūt par iemeslu nopietnam konfliktam.

5. Pārlieku daudz laika kopā

Brīvdienās ģimenes locekļi vai viesi bieži pavada daudz vairāk laika kopā, nekā viņi pieraduši ikdienā. Tas nozīmē, ka vieglāk izpaužas neapmierinātība vai konflikti, kas ikdienā varētu palikt nepamanīti. Papildus tam, brīvdienās cilvēki jūtas spiesti pavadīt laiku ar cilvēkiem, ar kuriem ikdienā varbūt ne vienmēr saskan.
Piemērs: Kāds ģimenes loceklis ikdienā mēdz būt vēss un distancēts, bet brīvdienu tuvums rada spriedzi un pārmetumus par pagātnes problēmām.

6. Finanses un materiālais spiediens

Brīvdienas un svētki bieži nozīmē papildu izdevumus – ēdieniem, dāvanām, aktivitātēm. Ja budžets ir ierobežots vai viena puse iztērē vairāk nekā paredzēts, tas var radīt spriedzi. Konflikti par finansēm ir viens no biežākajiem nesaskaņu iemesliem brīvdienās.
Piemērs: Partneri sastrīdas, jo viens no viņiem uzskatīja, ka iegādātā dāvana ir pārāk dārga un nevajadzīga.

7. Neizrunāti iepriekšējie konflikti

Brīvdienas mēdz kļūt par katalizatoru seniem neizrunātiem strīdiem. Kad ģimene sanāk kopā, cilvēki var sākt atcerēties un pārrunāt vecas nesaskaņas, un svētku atmosfērā šīs tēmas var izraisīt emociju izvirdumu.
Piemērs: Svētku vakariņās kāds piemin sen izteiktu apvainojumu vai aizvainojumu, kas izraisa emocionālu reakciju.

Ko ņemt vērā, lai mazinātu konfliktu risku?

 

1. Samaziniet gaidas

Lai mazinātu vilšanos, nosakiet reālistiskas gaidas. Piemēram, ja plānojat svētku maltīti, pieņemiet, ka ne viss var izdoties perfekti, un saglabājiet humora izjūtu. Mazāk perfekcionisma – vairāk prieka!

2. Sadaliet pienākumus

Bieži vien konflikti rodas, ja viens cilvēks uzņemas pārāk daudz, jūtas pārslogots un nesaņem palīdzību. Pirms svētkiem apspriediet, kā dalīt pienākumus. Piemēram, viens var būt atbildīgs par ēdienu, cits – par viesu izklaidēšanu, vēl kāds – par telpas uzkopšanu. Kopīgi sadalīti darbi ne tikai samazina spriedzi, bet arī stiprina komandas garu.

3. Kontrolējiet emocijas

Svētku laikā emocijas mēdz uzliesmot, un konflikta situācijā ir viegli pateikt ko aizskarošu. Pirms reaģējat uz nepatīkamu komentāru, ievelciet dziļu elpu un mēģiniet nomierināties. Ja jūtat, ka emocijas sāk pārņemt, paņemiet pauzi – izejiet uz brīdi pastaigā vai pavadiet mirkli klusumā. Pēcāk sarunu varēsiet turpināt mierīgākā tonī.

4. Izvairieties no provocējošām tēmām

Ģimenes svētkos mēdz izcelties diskusijas par politiku, reliģiju vai citiem pretrunīgiem jautājumiem. Ja zināt, ka kāda tēma var izraisīt asu viedokļu apmaiņu, apzināti izvēlieties to neapspriest. Ja saruna tomēr ievirzās neērtā tēmā, pieklājīgi mainiet to, piedāvājot citu jautājumu vai pievēršoties neitrālām tēmām, piemēram, hobijiem vai ceļojumiem.

5. Izrādiet empātiju

Bieži konflikti rodas no pārpratumiem vai nespējas saprast otru cilvēku. Mēģiniet ieklausīties, ko saka otrs, un izprast viņa viedokli. Piemēram, ja kāds ģimenes loceklis kritizē jūsu idejas vai izvēles, pajautājiet, kāpēc viņam tas šķiet svarīgi. Empātiska pieeja bieži vien ne tikai atrisina konfliktu, bet arī padziļina savstarpējo sapratni.

Papildinājumi:

  • Laika plānošana: Izveidojiet plānu un norādiet, kad būs gatava maltīte, kad sāksies aktivitātes utt. Tas palīdz izvairīties no haosa un nesaskaņām.
  • Paņemiet brīdi sev: Ja jūtat, ka spriedze pieaug, veltiet dažas minūtes sev, lai atslābinātos. Piemēram, uzlieciet sev iecienītu mūziku vai iedzeriet tasi tējas.
  • Sviniet vienkāršību: Neuzstājiet uz grandioziem svētkiem – dažkārt vienkāršas un sirsnīgas sanākšanas rada lielāko prieku.

Svētki ir par kopā būšanu, svinēšanu un pozitīvām emocijām, nevis par perfektiem ēdieniem vai sakārtotu vidi. Pārdomāti risinājumi un savstarpēja cieņa var novērst konfliktus un pārvērst kopējus svētkus par patiesi sirsnīgu pieredzi!