Slavenības krāpnieku nagos jeb Kā cīnīties ar viltvāržiem un blēžiem
foto: Juris Rozenbergs
Intars Busulis.
Slavenības

Slavenības krāpnieku nagos jeb Kā cīnīties ar viltvāržiem un blēžiem

Kitija Seržāne

Žurnāls "Kas Jauns"

Beidzamajā laikā krāpnieki ir kļuvuši izdomas bagāti - lai apmuļķotu cilvēkus, nereti tiek izgudrots vesels “lugas cienīgs” scenārijs, kā arī viltvārži iemācījušies lietot jaunākās tehnoloģijas, tostarp mākslīgo intelektu.

Slavenības krāpnieku nagos jeb Kā cīnīties ar vilt...

Žurnāls "Kas Jauns" apkopoja vairākus slavenību pieredzes stāstus par krāpnieku mēģinājumiem viņus apmuļķot un izmantot savās shēmās.

Intars Busulis kļūst par viltus ziņu upuri

Mūziķis Intars Busulis septembra beigās kārtējo reizi kļuva par viltus ziņu upuri – izplatījās vēsts, ka dziedātājs “jau atkal ir aizturēts ar 1,2 miljoniem eiro skaidrā naudā, kurus viņš esot glabājis savas automašīnas bagāžniekā”. Šī nav pirmā reize, kad Busuļa vārds izmantots viltus ziņu izplatīšanā – šā gada sākumā sociālajos tīklos kā apmaksātas reklāmas tika izplatītas viltus publikācijas, kurās stāsts bija tieši tāds pats. Iepriekš Busulis savā Instagram kontā bija padalījies ar ekrānuzņēmumu no šīs viltus ziņas, kurā norādīts, ka tā it kā publicēta Jauns.lv. Tomēr šis medijs šādu ziņu nav izplatījis.

Intars Busulis Rīgas svētkos gan atkailinās, gan spēlē trombonu

16. augusta pusdienlaikā Rīgas svētku ietvaros Vecrīgā, pie Zviedru vārtiem muzicēja Intars Busulis un Vairis Nartišs.

Sarunā ar žurnālu "Kas Jauns" Busulis atzīst, ka pēc “pirmā viltus ziņu viļņa” ažiotāža sabiedrībā bija lielāka, taču arī tagad vairāki cilvēki sazinājušies ar viņu, lai noskaidrotu, vai “viss ir kārtībā”. “Viens pat ne tikai sociālajos tīklos man rakstīja, bet arī papūlējās dabūt manu personīgo numuru, lai varētu sazināties ar mani,” stāsta Intars. Mūziķis neslēpj, ka situācija viņam sagādā zināmu rūgtumu un vilšanos, īpaši tāpēc, ka līdz šim nevienam nav izdevies šos viltus ziņu radītājus notvert. “Daudzi man sūta linkus un ekrānuzņēmumus ar šīm viltus ziņām, bet ko es varu izdarīt? Es varu izdarīt tikai to pašu, ko cilvēks, kurš man to atsūtīja, – ignorēt vai ziņot par to atbildīgajām platformām. Diemžēl šie klikšķu taisītāji ir labi paslēpušies, viņus notvert ir ļoti grūti,” spriež Busulis un saka: “Kad tas notika pirmo reizi, es pārbaudīju visas ziņas, un lielākoties, uzklikšķinot uz saites, tā neved uz ziņu portālu vai rakstu, bet gan, piemēram, uz ārzemju interneta veikaliem ar apšaubāmiem piedāvājumiem.”

Uz jautājumu, vai tagad izplatītās viltus ziņas pārbauda, mūziķis atbild, ka nē, jo nevēlas tam piešķirt pārāk lielu nozīmi. “Manuprāt, cilvēkiem vajadzētu pašiem būt uzmanīgiem un sekot līdzi informācijas avotiem, kurus patērē. Uzmanīgāk pārbaudīt un, ja rodas šaubas, ziņot par tām sociālo tīklu platformu administrācijai, kā arī bloķēt aizdomīgus ziņu avotus vai lapas,” iesaka Busulis.

Oskars Putniņš krāpniekiem piedāvājis kopā iedzert aliņu

Ekonomists, uzņēmējs un bijušais Rīgas domes deputāts Oskars Putniņš dalījās ar savu pieredzi, kad blēži mēģinājuši viņu apkrāpt, uzdodoties par policijas pārstāvjiem. Krāpnieki viņam zvanījuši, apgalvojot, ka ir policijas inspektori, un Putniņš izturējis sarunu gandrīz divdesmit minūtes, neizrādot aizdomas. Krāpnieki pat piedāvājuši “savienot” viņu ar banku video zvana veidā, to Putniņš pat paspējis nofilmēt. "Facebook" Putniņš publiskojis arī vairākus ekrānuzņēmumus, lai parādītu krāpnieku īsto “metožu arsenālu”.

foto: Paula Čurkste/LETA
Rīgas domes deputāts Oskars Putniņš.
Rīgas domes deputāts Oskars Putniņš.

Putniņš sniedzis arī vairākus padomus, pamatojoties uz savu pieredzi, kā viņam izdevies izvairīties no krāpniekiem. Viņš atklāj, ka, apzinoties zvana raksturu, sniedzis nepatiesu informāciju, tostarp izdomātu uzvārdu, kas krāpniekus neapmulsinājis, jo tie to nav pārbaudījuši. Arī personas kodu Putniņš “nosaucis”, balstoties uz informāciju, ko krāpnieki paši viņam bija atsūtījuši kā savu “inspektora” datu apliecinājumu. Kad krāpnieki pieprasījuši video zvanu, Putniņš aizlīmējis kameras objektīvu ar trīs kārtām līmlentes un paskaidrojis, ka telefons esot bojāts, jo nesen iekritis vannā.

Kā izrādās, sarakste bijusi ne tikai krāpnieciska, bet arī uzjautrinoša. Vienā no ekrānuzņēmumiem redzams, kā krāpnieks Putniņu rupji nolamā, uz ko Putniņš reaģējis ar humoru, sakot, ka patiesībā ir “normāls džeks”, un piedāvājis satikties un iedzert kopā aliņu, lai krāpnieks spētu novērtēt viņu pozitīvāk. Taču krāpnieks atteicies, jo “neplānojot sastapties ar policiju”. Putniņš, nezaudējot ironiju, ieteicis krāpniekam būt mazāk negatīvam un pieiet dzīvei ar smaidu, uzsverot, ka dzīves mācības parāda, ka katrai rīcībai ir sekas, piebilstot, ka “mamma noteikti leposies ar viņu”. Tomēr krāpnieks atzinies, ka viņam “tādas mammas nav” un ka viņš “dzīvo un kaifo no dzīves”, uz ko Putniņš atbildējis, ka tas neatbrīvo no atbildības.

Inese Vaikule: “Iekritu kā circenis pelnos!”

"Radio SWH" ziņu dienesta un Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" vadītāja Inese Vaikule padalījās ar savu pieredzi – interneta krāpnieki viņu pārsteiguši negaidīti. Inese bieži ziņās un raidījumos brīdinājusi sabiedrību par šādām situācijām un bijusi pārliecināta, ka pati nekad šādā slazdā neiekritīs. Tomēr, kā viņa atzīst: “Es iekritu kā circenis pelnos.”

Inese saka – krāpnieki izmantojuši šķietami uzticamu pieeju, kas likusi viņai noticēt ziņas patiesumam. “Darba dienas dunā saņēmu ziņu no tuva cilvēka, kurš parasti ir aktīvs un aicina atbalstīt labas lietas. Sakrīt gan bērna vecums, gan intereses, ziņa latviešu valodā, komati pareizi – viss šķiet tik ticami un nevainīgi, ka visas prāta drošības barjeras paceļas,” Vaikule, labu gribēdama, steigā uzspiedusi uz saites, pat nenojaušot, ka tā ir krāpnieciska. Taču jau pēc mirkļa telefons sācis sūtīt ziņas par darbībām, kuras Inese nebija veikusi, un tikai tad viņa sapratusi, ka kļuvusi par krāpnieku upuri: “Saprotu, ka esmu iekritusi kā muļķītis!”

foto: Publicitātes
Inese ir viena no LTV raidījuma "4. studija" vadītājiem.
Inese ir viena no LTV raidījuma "4. studija" vadītājiem.

Vaikule aicina ikvienu izmantot viņas pieredzes stāstu, lai uzlabotu savus drošības iestatījumus un aprunātos ar tuviniekiem par šāda veida krāpniecību. Viņa īpaši uzsver, cik bīstami attīstās interneta krāpniecība, kas “sāk uzņemt aizvien lielākus un rafinētākus apgriezienus, īpaši ar mākslīgā intelekta iesaisti”. Inese pēc šā notikuma nolēmusi ģimenē ieviest papildu drošības pasākumus: “Vakar ar vecākiem vienojāmies par kontroljautājumiem, ja es viņiem pēkšņi zvanu un savā balsī stāstu dīvainas lietas.” Tāpat viņa šādas situācijas izrunājusi arī ar bērniem, aicinot būt piesardzīgiem un atbildīgiem. “Esiet uzmanīgāki par mani, un es arī tagad būšu krietni aizdomīgāka,” piebilst Inese, norādot, ka pēc šīs pieredzes rūpīgi izvērtēs katru aizdomīgu ziņu vai palīdzības lūgumu, ko saņems.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikāciju "Slavenības krāpnieku nagos jeb Kā cīnīties ar viltvāržiem un blēžiem" saturu atbild Izdevniecība "Rīgas Viļņi".