
"Tallina mums ir priekšā!” - tūrisma nozares pārstāvji brīdina, ka bez aktīvākas rīcības Rīga zaudēs savas pozīcijas

Neraugoties uz vasarai neraksturīgi vēsajiem laikapstākļiem, Latvijas tūrisma sezona šogad iesākusies veiksmīgi – vērojams tūristu skaita pieaugums. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Andris Kalniņš un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāve Inese Šīrava portālam Jauns.lv analizēja šīs vasaras galvenās tendences, izceļot gan pozitīvos aspektus, gan izaicinājumus, kas joprojām kavē nozares pilnvērtīgu atgūšanos pēc pandēmijas un citu globālu krīžu ietekmes.
Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents Andris Kalniņš Jauns.lv norāda, ka šī gada tūrisma sezona Latvijā iezīmējas ar vairākām būtiskām tendencēm. "Kopumā var teikt, ka pieplūdums ir nedaudz pieaudzis salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, tomēr joprojām neesam sasnieguši pirmskrīzes līmeni, kāds bija 2019. gadā.”
Kā pauž Kalniņš, sezonas sākumu šogad ir būtiski ietekmējuši arī laikapstākļi — ilgstoši vēsais un lietainais laiks mazinājis tūristu vēlmi apmeklēt brīvdabas pasākumus un doties izbraucienos, kas ir īpaši nozīmīgi vasaras mēnešos. "Laikapstākļi ir būtisks faktors lēmumu pieņemšanā, īpaši vietējam un reģionālajam tūrismam. Tāpat jāatzīmē, ka ceļotāji kļuvuši piesardzīgāki tēriņu ziņā — biežāk izvēlas īsākas uzturēšanās reizes un pieticīgākas izklaides iespējas, ko nosaka kopējais ekonomiskais fons un dzīves dārdzība,” atzīst Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas prezidents.
Viņš gan norāda, ka Rīgu šobrīd apsteigusi Tallina. "Diemžēl jāatzīst, ka, ja agrāk Rīga bija Baltijas tūrisma galvaspilsēta, tad šobrīd pēc absolūtajiem tūristu skaitļiem mūs jau ir apsteigusi Tallina. Tas, visticamāk, ir tieši saistīts ar Igaunijas un Tallinas būtiski ievērojamākām investīcijām tūristu piesaistē un aktīvāku rīcību, organizējot un piesaistot dažādus lielus pasākumus un koncertus. Mērķtiecīga kultūras un pasākumu plānošana, kā arī atbilstošs finansējums, acīmredzami dod rezultātu,”
"Sezonalitāte joprojām ir liels izaicinājums – apmeklētāju plūsma koncentrējas vasaras mēnešos, savukārt ārpus sezonas uzņēmējiem ir grūtības uzturēt darbaspēku un nodrošināt stabilu darbību,” pauž Kalniņš.
Arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Eksporta un inovāciju pakalpojumu departamenta direktores vietniece eksporta jautājumos Ineses Šīrava piekrīt, ka Latvijas tūrisma sezona šogad iesākusies ievērojami veiksmīgāk nekā pērn. Viņa gan ir optimistiskāka par Latvijas attīstības potenciālu, norādot uz stabilām pozīcijām un izaugsmes potenciālu, ja vien sekos tirgus un ģeopolitiskajām tendencēm.
"Eiropas valstīs, kur tūrisma apjomi vēl nav sasnieguši pirms pandēmijas līmeni, tostarp Latvijā, šogad vērojams dinamiskāks tūristu skaita pieaugums, kas liecina par lielu attīstības potenciālu. Vienlaikus optimismu var ietekmēt dažādi faktori – iespējamās izmaiņas ASV vīzu un tirdzniecības politikā, pieaugošā ģeopolitiskā spriedze Tuvajos Austrumos, pieaugošās izmaksas viesmīlības sektorā. Latvijā iespējams izjutīsim arī lietainās vasaras ietekmi, kas visvairāk ietekmē vietējo un kaimiņvalstu iedzīvotāju atpūtas lēmumus. Tomēr kopumā Latvijas pozīcijas joprojām ir stabilas, un, cieši sekojot tirgus tendencēm un ģeopolitiskajai situācijai, varam saglabāt pamatotu pārliecību par turpmāku pozitīvu attīstību,” pauž Šīrava.
Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2025. gada aprīlī Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti aptuveni 192 tūkstoši viesu, kas ir par 8,9 % vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn. Viesu pavadīto nakšu skaits sasniedzis 342 tūkstošus, kas ir pieaugums par 12 %. Pirmajos četros šī gada mēnešos Latvijas tūrisma mītnēs apkalpoti kopumā 652,6 tūkstoši viesu, kas ir par 9 % vairāk nekā gadu iepriekš. Visvairāk viesu ieradušies no Lietuvas, Igaunijas, Vācijas un Somijas. Rīga saglabā vadošo lomu tūrisma plūsmā, uzņemot 79 % no visiem ārvalstu viesiem un aptuveni trešdaļu vietējo ceļotāju.
Pozitīvas tendences vērojamas arī iekšzemes tūrismā – vietējie ceļotāji aprīlī nakšņojuši 126,9 tūkstošus reižu (+6,9 %), bet vidējais uzturēšanās ilgums saglabājies nemainīgs – 1,7 naktis. Savukārt 1. ceturksnī viesu skaits palielinājies par 9 %, tostarp ārvalstu viesu – par 16,3 %, vietējo – par 0,5 %.
Eiropas Ceļojumu komisijas dati liecina, ka šī gada pirmajā ceturksnī Latvijā, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, vērojama straujāka izaugsme tūrisma nozarē – tūristu skaits pieaudzis par 16 %. Līdzīga izaugsme vērojama arī Lietuvā, kur tūristu skaits palielinājies par 15 %.
Saskaņā ar LIAA pārstāves teikto, kopumā vērojams būtisks pieaugums tūristu interesē par Latviju kā ceļojuma galamērķi. "“ForwardKeys” dati rāda, ka pēdējo sešu mēnešu laikā fiksēti 5,41 miljons meklējumu par Latviju, kas ir 14,5 % pieaugums salīdzinājumā ar to pašu periodu iepriekš."