Ārvalstu investoru padome: būtiski augusi Latvijas investīciju pievilcība
foto: LETA
Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) valdes priekšsēdētājs Reinholds Šneiders piedalās sanāksmē Ministru kabinetā.

Ārvalstu investoru padome: būtiski augusi Latvijas investīciju pievilcība

Biznesa nodaļa

Jauns.lv

Jaunākajā Ārvalstu investoru padomes Latvijā (FICIL) veiktajā pētījumā "FICIL Sentiment Index" secināts, ka Latvijas investīciju pievilcība ir būtiski pieaugusi salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu - no zema rādītāja 1,9 līdz mērenam 3 piecu punktu skalā. Kopumā ārvalstu investori sniedz daudz pozitīvu vērtējumu, atzīstot Latvijas valdības centienus aizsardzības sektora stiprināšanā un stabilitātes nodrošināšanā, neraugoties uz pastāvīgajām ģeopolitiskajām neskaidrībām un citiem izaicinājumiem.

Noskaņojuma uzlabošanās liecina, ka pēdējo gadu politikas pasākumi sāk nest augļus. Šis indekss liecina par iespējamību, ka Latvijā ienāks jaunas ārvalstu investīcijas un tiks paplašinātas jau esošās, kas savukārt stiprinātu valsts starptautisko reputāciju kā stabilai un uz reformām orientētai ekonomikai, kā arī veicinātu tālāku strukturālo reformu īstenošanu, īpaši pārvaldības, infrastruktūras un darbaspēka attīstības jomās.

"Ārvalstu investori saredz daudz priekšrocību, ieguldot Latvijā, un aptuveni 50% no viņiem plāno turpmākas investīcijas. Kopumā investori ir mēreni optimistiski par Latvijas ekonomikas izaugsmes potenciālu, taču aicina pievērst pastiprinātu uzmanību divām kritiski svarīgām jomām - aizsardzībai un drošībai, kā arī demogrāfijai un cilvēkkapitāla attīstībai. Lai gan investori stingri atbalsta lielākus aizsardzības izdevumus, viņi uzsver, ka tiem nevajadzētu tikt finansētiem uz citu nozīmīgu attīstības mērķu rēķina, jo tas varētu bremzēt ekonomisko izaugsmi," uzsver FICIL valdes priekšsēdētājs, SCHWENK Latvija valdes priekšsēdētājs un SCHWENK Ziemeļeiropas izpilddirektors Reinholds Šneiders.

Salīdzinot investīciju vidi Baltijas valstīs - Igaunijā, Latvijā un Lietuvā - ārvalstu investori novēro daudz pārsteidzošu līdzību. Tādēļ viņi aicina uz ciešāku sadarbību starp Baltijas valstīm, lai risinātu kopīgus izaicinājumus un atklātu jaunas attīstības iespējas. Pēc investoru domām, šāda sadarbība sniegtu daudzas priekšrocības - stiprinātu politisko un lobija ietekmi, veicinātu tirgus paplašināšanos un palielinātu izdevumu efektivitāti. Tomēr investori norāda, ka konkurences spriedze starp Baltijas valstīm var kavēt potenciālu sadarbību.

Lai iegūtu padziļinātu ieskatu Latvijas investīciju vidē un salīdzinātu to ar situāciju kaimiņvalstīs - Igaunijā un Lietuvā -, FICIL sadarbībā ar Ārvalstu investoru padomi Igaunijā (FICE), Vācijas-Baltijas Tirdzniecības kameru Igaunijā, Latvijā un Lietuvā (AHK), kā arī Rīgas Ekonomikas augstskolu (SSE Riga) 26.maijā plkst.9:00 rīkos augsta līmeņa forumu. Šis pasākums sniegs padziļinātu skatījumu uz ekonomisko un normatīvo vidi, kas veido uzņēmējdarbības iespējas reģionā, un pulcēs kopā galvenos ieinteresētos dalībniekus, politikas veidotājus un uzņēmējdarbības līderus.

Starp ievērojamākajiem runātājiem diskusijā piedalīsies Latvijas Republikas Ministru prezidente Evika Siliņa, Eiropas Komisijas komisārs ekonomikas un produktivitātes, kā arī īstenošanas un vienkāršošanas jautājumos Valdis Dombrovskis, Lietuvas Republikas ekonomikas un inovāciju ministrs Lukas Savickas, Igaunijas Republikas ekonomikas un industrijas ministrs Erkki Keldo, Latvijas Republikas ārlietu ministre Baiba Braže, Latvijas pastāvīgais pārstāvis NATO Māris Riekstiņš un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras ģenerāldirektore Ieva Jāgere. Viņiem pievienosies arī augsta līmeņa finanšu institūciju pārstāvji - Eiropas Investīciju bankas viceprezidents Tomass Estross un Ziemeļu Investīciju bankas prezidents un izpilddirektors Andrē Kūsveks -, kā arī Igaunijas, Latvijas un Lietuvas investīciju aģentūru vadītāji.