Saeima apstiprina pasākumus ēnu ekonomikas samazināšanai būvniecībā un taksometru nozarē
foto: LETA
VID varēs apturēt taksometru pārvadātāja saimniecisko darbību datu nenosūtīšanas gadījumā.

Saeima apstiprina pasākumus ēnu ekonomikas samazināšanai būvniecībā un taksometru nozarē

Santa Hincenberga

Jauns.lv

Saeima trešdien, 4. decembrī, galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus nodokļu un nodevu likumā, lai īstenotu pasākumus ēnu ekonomikas mazināšanai darījumos, būvniecībā, taksometru nozarē un naudas apritē. Šie grozījumi ir saistīti ar 2025. gada valsts budžetu.

Viens no pasākumiem, lai veicinātu bezskaidras naudas norēķinu izmantošanu, noteic, ka mazumtirdzniecībā visiem tirgotājiem būs jānodrošina iespēja klientiem par precēm un pakalpojumiem norēķināties arī bezskaidrā naudā, tostarp ar bankas karti. Šāda prasība noteikta uzņēmējiem ar apgrozījumu virs 50 tūkstošiem eiro gadā. Līdz šim mazumtirgotāji varēja izvēlēties gan skaidras, gan bezskaidras naudas norēķinus, savukārt bezskaidras naudas darījumi obligāti bija jānodrošina tikai vairumtirdzniecībā.

Savukārt, lai mazinātu skaidras naudas apriti, kredītiestādēm noteikts pienākums reizi gadā informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par klientiem, kuri gada laikā bankomātos savos kontos iemaksājuši 7000 un vairāk eiro skaidras naudas. VID šādu informāciju patlaban var saņemt tikai atsevišķos gadījumos, kad kredītiestāde fiziskās personas iemaksas kontā ir identificējusi kā aizdomīgu darījumu.

Grozījumu anotācijā norādīts, ka Latvijas uzņēmējdarbības vidē joprojām novērojama situācija, kad atsevišķi uzņēmēji saviem darbiniekiem daļu algas ieskaita viņu kontos, taču otru daļu izmaksā skaidrā naudā, to nereģistrējot un nedeklarējot un līdz ar to arī nenomaksājot visus par darbiniekiem maksājamos nodokļus. Savukārt šo skaidro naudu, izmantojot kredītiestāžu bankomātus, iedzīvotāji iemaksā savos kontos, lai varētu norēķināties par pakalpojumiem, jo arvien vairāk pakalpojumu sniedzēju klientiem piedāvā norēķināties bezskaidrā naudā.

Savukārt, lai pilnveidotu darba laika uzskaiti un uzlabotu nodokļu nomaksu, grozījumi noteic pasākumus ēnu ekonomikas mazināšanai būvniecībā. Elektroniskās darba laika uzskaites sistēma turpmāk būs jāievieš arī mazākos būvlaukumos – tādos, kur kopējā iepirkuma summa ir no 170 tūkstošiem eiro. Iepriekš šāda sistēma attiecās uz būvniecības iepirkumiem no 350 tūkstošiem eiro. Šī prasība attieksies uz būvlaukumiem, kuros būvniecības projekti tiks uzsākti no 2025.gada.  

Lai novērstu pārkāpumus komercpārvadājumos ar taksometru un mazinātu ēnu ekonomiku nozarē, grozījumi paredz pastiprināt komersantu atbildību par pārkāpumiem tiešsaistes datu iesniegšanā VID par veiktajiem pārvadājumiem. VID bez brīdinājuma par datu neiesniegšanu varēs apturēt pārvadātāja un tīmekļvietņu vai mobilo lietotņu pakalpojuma sniedzēja saimniecisko darbību, kā arī liegt komercpārvadājumos izmantot attiecīgo taksometru.  Noteikts arī, ka par pārkāpumiem varēs anulēt speciālo komercdarbības atļauju (licenci), kā arī tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes reģistrāciju pasažieru komercpārvadājumos.

Grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” stāsies spēkā 2025.gada 1.janvārī. 

Tēmas