
Asteroīds, kas reiz apdraudēja Zemi, līdz 2032. gadam varētu ietriekties Mēnesī, brīdina zinātnieki

Zinātnieki norāda, ka cilvēcei visbīstamākais jebkad novērotais asteroīds "2024 YR4", kas sākotnēji tika uzskatīts par potenciālu draudu Zemei, mūsu planētā tomēr neietrieksies. Tomēr pastāv salīdzinoši augsta varbūtība, ka tas varētu trāpīt Mēnesim.
Par asteroīdu "2024 YR4" zinātnieki cēla trauksmi 2024. gada beigās, kad pastāvēja 3,1% liela varbūtība, ka tas līdz 2032. gada 22. decembrim varētu ietriekties Zemē. Šis skaitlis uzskatāms par riskantu, jo ikdienā novēroto asteroīdu varbūtība ietriekties Zemē ir mazāka par 0.01%. Kamēr zinātnieki norādījuši, ka asteroīds, kura diametrs lēšams robežās no 30-90 metriem, Zemei vairs tiešu apdraudējumu nerada, jaunākās tā trajektorijas aplēses liecina, ka asteroīds, iespējams, "atradis" jaunu mērķi: Mēnesi.
Pēc jaunākajiem NASA aprēķiniem, iespējamība, ka asteroīds "2024 YR4" 2032. gada decembrī ietrieksies Mēnesī ir aptuveni 4,3%. "Mēs izmērījām asteroīda trajektoriju ar Džeimsa Veba kosmisko teleskopu, kas daudz precīzāku ļauj aprēķināt tā orbītu, tāpēc tagad mums ir izveidojies daudz labāks priekšstats par to, kur "2024 YR4" varētu ietriekties," norāda Merilendas Džona Hopkinsa universitātes Lietišķās fizikas laboratorijas astronoms Dr. Endijs Rivkins.
Londonas Rietumu universitātes astronomijas un fizikas profesors Dr. Pols Vīgerts pētījumā modelējis četras vietas uz Mēness, kur "YR4" varētu ietriekties. Viņš norāda, ka sadursme ar Mēnesi varētu radīt uz Zemes pavadoņa krāteri aptuveni 1 kilometra platumā un varētu atbrīvot līdz pat 100 miljoniem kilogramu Mēness iežu un putekļu. Sadursme varētu radīt spilgtu zibsni, kas ar neapbruņotu aci uz Zemes būtu redzams vairākas sekundes.
Tāpat zinātnieki norāda, ka šāds trieciens varētu radīt tādu meteoru lietu, ko cilvēce vēl nav pieredzējusi. Lai gan lielākā daļa atlūzu Zemes atmosfērā sadegtu, meteoru lietus varētu radīt bojājumus orbitālajai infrastruktūrai, piemēram, satelītiem.
"Ja asteroīds ietrieksies Mēnesī, cilvēkiem nedraud absolūti nekādas briesmas," uzsvēra Vīgerts. "Uz Zemes nenokritīs nekas izmēros lielāks par cukura kubiņu". Tomēr zinātnieks atzīst, ka šī situācija parāda nepieciešamību pārskatīt mūsu planētu aizsardzības koncepciju. Patlaban "YR4" ir pazudis no zinātnieku redzesloka, bet tas atgriezīsies redzamībā 2028. gadā.