
Augi spēj izdot skaņas, cilvēks tās vienkārši nedzird, atklāj pētnieki

Doma, ka augi spēj runāt, šķiet no ezoterikas pasaules, taču Izraēlas zinātnieki no Telavivas universitātes atklājuši, ka tie izdod cilvēkam nedzirdamas skaņas.
Izrādās, kodes izvairās dēt olas uz tomātiem, ja tie izdod skaņas, kas liecina par stresu un tātad sliktu auga veselību. Zinātnieki jau pirms diviem gadiem demonstrēja, ka augi spēj “kliegt”. Cilvēki šīs skaņas neuztver, bet tās dzird daudzi kukaiņi, sikspārņi un pat dažas zīdītāju sugas.
Uzskata, ka sīkie tauriņi meklē labākās vietas, kur izdēt olas – veselus augus, kas varēs nodrošināt kāpurus ar barību. Ja augs signalizē, piemēram, par ūdens trūkumu, rodas jautājums, vai kukaiņi to uztver kā brīdinājumu. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “eLife”.
“Tas ir vēsturē pirmais pierādījums, ka dzīvnieki reaģē uz augu izdotajām skaņām,” saka profesors Josi Jovels. Pierādīts tas vēl nav, bet pētniekiem ir versija, ka atkarībā no dzirdētā dzīvnieki izlemj, vai konkrēto augu apputeksnēt, ēst vai izmantot slēptuvei. Skaņas rodas fizisku efektu rezultātā, ko rada apstākļu izmaiņa.
Jovela kolēģe Lilaha Hadani norāda, ka vēl viens mērķis ir noskaidrot, vai augi savā starpā sazinās ar skaņām. “Augi varēja evolucionēt, lai izdotu vairāk skaņu vai darītu to skaļāk, ja tas bija tiem izdevīgi, bet dzīvnieku dzirde varēja evolucionēt atbilstoši, lai viņi varētu uztvert šo milzīgo informācijas apjomu. Tā ir plaša, neizpētīta teritorija – vesela pasaule, kas gaida savu atklāšanu,” teic Hadani.