
Lielbritānija un Francija vienojas par kopīgu kodolatbildi uzbrukuma gadījumā Eiropai

Lielbritānija un Francija ir apņēmušās stiprināt sadarbību kodolatturēšanas jomā un ir gatavas koordinēt jebkādus atbildes pasākumus uz kodoldraudiem drošībai Eiropā.
Tāpat partnerības "Rūpnieciskā Antante" ietvaros izstrādās un izlaidīs jaunus bruņojuma veidus, tostarp jauno raķešu modeli "Storm Shadow", kas pašlaik tiek piegādāts Ukrainai.
Ceturtdien Londonā notiek Lielbritānijas premjerministra Kīra Stārmera un Francijas prezidenta Emanuela Makrona tikšanās pēdējā valsts vizītes Lielbritānijā ietvaros. Divi ANO Drošības padomes locekļi, kuriem ir kodolieroči, parakstījuši deklarāciju, "kurā pirmo reizi norādīts, ka abu valstu attiecīgie atturēšanas spēki ir neatkarīgi, bet var tikt koordinēti, un ka nav tādu ārkārtēju draudu Eiropai, kas neradītu atbildes pasākumus no abu valstu puses", teikts britu valdības paziņojumā. Ar Lielbritānijas vai Francijas kodolspēku "var saskarties ikviens pretinieks, kas apdraud to vitāli svarīgās intereses", viņi uzsvēruši.
Draudi no Krievijas puses, kuras līderis atraisīja asiņaināko karu Eiropā pēc Otrā pasaules kara un kopā ar saviem padotajiem ne reizi vien draudēja Rietumiem ar kodolieročiem, lika eiropiešiem meklēt iespējas stiprināt aizsardzību, tostarp kodoljomā. Vēl jo vairāk tāpēc, ka viņi vairs nevar viennozīmīgi paļauties uz aizsardzību no ASV puses. "[Mūs] nekas vairs nepārsteidz; mums jābūt gataviem uz visu," par pašreizējās ASV administrācijas uzvedību sacīja "Politico" kādas NATO dalībvalsts diplomāts. Tāpēc sadarbība ar Eiropas kodollielvalstīm, Lielbritāniju un Franciju, kas ar "kodollietussargu" var piesegt visu Eiropu, tagad tiek vērtēta kā viens no galvenajiem variantiem, kā nodrošināt Vecās pasaules drošību, raksta "The Moscow Times".
Londona un Parīze solījušas padziļināt sadarbību aizsardzības jomā. Līdztekus kopīgai darbībai kodolpētniecības jomā viņi arī apņēmušies aktīvāk izstrādāt jaunu tālšāvēju augstpapēžu spārnotās raķetes "Storm Shadow" modeli. Pašlaik šādas raķetes tiek piegādātas Ukrainai, palīdzot tai veikt triecienus pa apgādes ceļiem, komandpunktiem, noliktavām ar ieročiem Krievijas armijas aizmugurē.
Valdības valstu gars palielinās pasūtījumus "Storm Shadow" iepirkumiem un veicinās to ražošanas paplašināšanos, teikts Londonas paziņojumā. Paredzēti arī citi pasākumi partnerības "Rūpnieciskā Antante" ietvaros, ieskaitot jaunās paaudzes klases raķešu, radioelektronisko ieroču radīšanu, mākslīgā intelekta izmantošanu raķešu un dronu triecienu nāvējošas paaugstināšanai.
Stārmera paziņoja: "Palielinās draudi, ar kuriem mums nākas saskarties, - no kara Eiropā līdz jauniem kodolriskiem un ikdienas kiberuzbrukumiem. Kā tuviem NATO partneriem un sabiedrotajiem Lielbritānijai un Francijai ir dziļa aizsardzības sadarbības vēsture, un šodienas vienošanās mūsu partnerību noved jaunā līmenī."