Pēkšņās krievu nāves sindroms. Desmitiem Krievijas ierēdņu pakaras, nošaujas un izlec pa logiem
foto: Scanpix.ee
Krievijas ekonomiskās attīstības ministrs Maksims Rešetņikovs un nu jau nelaiķis Krievijas transporta ministrs Romāns Starovoits 4 dienas pirms savas nāves.
Pasaulē

Pēkšņās krievu nāves sindroms. Desmitiem Krievijas ierēdņu pakaras, nošaujas un izlec pa logiem

Monika Zvaigzne

Jauns.lv

Krievijā arī līdz 2022. gadam nereti notika ietekmīgu cilvēku dīvainas pašnāvības, taču pēc agresijas sākuma sākās īsta "epidēmija". Trīs gadu laikā ir jau trīs desmiti mīklainu pašnāvību un sadzīvisku slepkavību augstākā līmeņa pārvaldnieku vidū. Rietumu mediji šādiem gadījumiem lieto terminu "pēkšņās krievu nāves sindroms".

Pēkšņās krievu nāves sindroms. Desmitiem Krievijas...

Pirmdien Piemaskavas Odincovā atrasts bijušā Krievijas transporta ministra Romāna Starovoita līķis. Par bijušo viņš kļuva pirmdienas rītā, kad Krievijas prezidents Vladimirs Putins viņu atlaida. Pēc dažādu avotu ziņām, blakus viņa līķim atrasti šaujamieroči. Valsts domes aizsardzības komitejas vadītājs Andrejs Kartapolovs informēja, ka bijušais ministrs izdarījis pašnāvību. Izmeklēšanas galvenā versija ir tāda pati - pašnāvība.

Bet piektdien, 4. jūlijā, pa augstceltnes logu uz Rubļevskas šosejas Maskavā izkrita Andrejs Badalovs, 62 gadus vecais nesenais "Transņeft" menedžeris. Kompānijā viņš kūrēja digitālās transformācijas un informācijas tehnoloģiju jautājumus.

Pirms tam Badalovs strādājis uzņēmumā "Voshod", kas nodarbojas ar "federālas nozīmes valsts informācijas sistēmu" izstrādi, ieviešanu un pavadīšanu.

Konkrēti, tieši šis institūts atbalsta Valsts automatizēto sistēmu "vēlēšanas" un vairākas dokumentu valsts glabāšanas un dokumentu aprites platformas. Pēc dažām ziņām, Badalovs izkritis pa sava dzīvokļa logu, bet cita informācija liecina, ka viņa dzīvoklis atradies septiņus stāvus zemāk.

Sankcijas un depresijas

Tikai 2022. gada laikā ļoti dīvainos un mīklainos apstākļos ir miruši vai gājuši bojā divi desmiti Krievijas biznesmeņu un ierēdņu. Daži ir atdevuši Dievam dvēseli vieni paši, bet citi ir aizvilkuši sev līdzi savas ģimenes un droši vien arī daudzus noslēpumus.

Visas pasaules avīzes pūlējās tos saskaitīt. Dažās oficiālajās atskaitēs par pašnāvību Krievijas izmeklēšanas iestādes rakstīja, ka cilvēki rēķinus ar dzīvi saveduši it kā viņu attieksmē ieviesto sankciju dēļ.

Tomēr miglainie apstākļi un vardarbības pēdas atstāj daudz plašuma šaubām par oficiālajām nāves gadījumu versijām. Paskatīsimies kaut vai uz skaļākajiem pēkšņu pašnāvību gadījumiem.

2022. gada janvārī, īsi pirms Krievijas iebrukuma, guļot savas ārpilsētas mājas vannā, vēnas pārgrieza transporta dienesta "Gazprom Invest" pārvaldnieks Leonīds Šulmans. Viņam bija 60 gadu. Uz vannas malas bijusi zīmīte. Tajā bojāgājušais sūdzējies par neciešamām sāpēm lauztajā kājā.

Zīmītes saturs izmeklētājos radīja šaubas - Šulmanam bija pietiekami daudz naudas, lai atrisinātu problēmu un saņemtu kvalitatīvas pretsāpju zāles. Fakts, ka 2021. gada nogalē "Gazprom: Iekšējās drošības dienests veica pārbaudi "Gazprom Invest" transporta dienestā, kuru vadīja aizgājējs, ļāva izvirzīt citas versijas.

Aleksandrs Tjuļakovs, 61 gadu vecais vienotā norēķinu centra "Gazprom" ģenerāldirektora vietnieks tika atrasts garāžā pakārts jau pēc mēneša - 2022. gada 25. februārī. Tjuļakova pēcnāves zīmītes saturu neizpauda. Laikraksti ziņoja, ka pirms nāves Tjuļakovs redzēts stipri piekauts.

Gan Šulmans, gan Tjuļakovs tā dēvētās pašnāvības brīdī atradās vienā Ļeņingradas apgabala Viborgas rajona ciematā. Ciemats tiek uzskatīts par ekskluzīvu "Gazprom" topmenedžmenta dzīvesvietu.

Ne Ļeņingradas apgabala izmeklēšanas komiteja, ne "Gazprom" vadība vai preses dienests šīs nāves nekomentēja, bet drīz vien tās aizgāja no ziņu pavēstes, kurā parādījās jaunas mīklainas topmenedžeru nāves.

28. februārī pašu mājās Surrejā (Lielbritānija) tika atrasts 66 gadus vecā naftas un gāzes magnāta Mihaila Votforda līķis. Krievijas naftas un gāzes magnāts Vatfords (dzimušais Mihails Tolstošeja) atrasts pakārts garāžā.

Viņš kļuva bagāts ar naftu un gāzi. 2000. gadu sākumā emigrējis uz Lielbritāniju, mainījis pilsonību un vārdu un pievērsies nekustamajiem īpašumiem. Viņš nav pakļauts sankcijām, taču pēc dažu mediju ziņām, īsi pirms nāves Votfords draugiem atzinies, ka baidās no "Putina nošaušanas saraksta", kurā viņš it kā nonācis.

Ģimenes "pašnāvības"

2022. gada 23. martā savā dzīvoklī Ņižņijnovgorodā atrasti ar naža brūcēm Gaļinas Meļņikovas un viņas dēlu Savvas un Tihona līķi. Ģimenes galva Vasilijs Meļņikovs atrasts vannasistabā ar pārgrieztu augšstilba artēriju, tāpat dzīvoklī atradušies slepkavības rīki - naži.

Izmeklēšanā secināts, ka uzņēmējs nogalinājis savu sievu un bērnus, bet pēc tam izdarījis pašnāvību. Krimināllieta izbeigta saistībā ar aizdomās turētā nāvi.

Pēc avota ziņām izmeklēšanā, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā sākšanas un sankciju ieviešanas pret Krieviju Meļņikovs stipri pārdzīvojis par notikušo. Viņa firma nodarbojās ar medus ražošanas importu, un sankciju ieviešana pamatīgi iesita biznesam. Taču sankcijas, tāpat kā pašnāvības, tikai uzņēma apgriezienus.

2022. gada 18. aprīlī Maskavā nošāvās bijušais "Gazprombank" viceprezidents Vladislavs Avajevs. Blakus atrasti viņa sievas un 13 gadus vecās meitas līķi. Izsaukums saņemts no ģimenes radiniekiem, kuri nevarēja sazināties ar Avajeviem, bet, atbraucot pie viņiem, tika atrasti līķi.

Tika izdarīts iepriekšējs secinājums, ka visus trīs šāvienus izdarījis ģimenes galva. Savulaik pazīstamais baņķieris un viens no "Dinamo" sporta biedrības aizgādņu padomes locekļiem Vladislavs Avajevs nošāva dzīvesbiedri, meitu, pēc tam izdarīja pašnāvību. Izmeklēšana paziņoja, ka traģēdijas motīvi ir sadzīviski.

Pārsteidzoši, bet jau nākamajā dienā, 19. aprīlī, villā Lioretdemarā (Spānija) pakārās bijušais "Novateka" galvenais grāmatvedis Sergejs Protosena, iepriekš arī nogalinot sievu un meitu. Katrā ziņā tieši šo versiju izskatīja izmeklēšana.

Spānijas mediji ziņoja, ka Protosena ar ģimeni ieradušies valstī uz Lieldienu svinībām. Protosenam piederēja 400 miljonu eiro bagātība un viņš dzīvoja Francijā. Līķi tika atrasti pēc tam, kad policijā vērsās Protosena dēls, kurš palika Francijā un sacēla trauksmi, kad ģimenes locekļi pārtrauca atbildēt uz zvaniem.

Šis dīvaino nāves gadījumu saraksts ir ļoti garš un, spriežot pēc Andreja Badalova nāves pagājušajā piektdienā, tradīcija nogalināt savu ģimeni un sevi pašu pie Krievijas miljonāriem un vadītājiem no modes izies ne drīz.

2022. gada 1. maijā Sočos gāja bojā kalnu slēpošanas kūrorta "Sarkanā Poļana" ("Gazprom" struktūra) ģenerāldirektors Andrejs Krukovskis. 37 gadus vecais Krukovskis nobrauciena laikā nogāzies no klints, pēc kā viņš nogādāts slimnīcā. Svētdienas, 1. maija, rītā Krukovskis no gūtajām traumām miris.

8. maijā miris 43 gadus vecais bijušais "Lukoil" topmenedžeris Aleksandrs Sebotins: oficiāli no "sirds mazspējas" pēc šamaņu rituāla ar krupju indi.

4. jūlijā savas savrupmājas baseinā pie Sanktpēterburgas ar šautu brūci galvā tika atrasts 61 gadu vecais Jurijs Voronovs, "Gazprom" struktūrvienības īpašnieks.

2022. gada jūnijā Maskavas kāpņutelpā tika atrasts miris Krievijas Federālā drošības dienesta ģenerālmajors Jevgeņijs Lobačovs. Lobačova sieva 20. jūlijā vērsās policijā ar iesniegumu par dzīvesbiedra pazušanu. Pēc viņas teiktā, viņš devies pastaigā un nav atgriezies mājās. Krievijas prokremliskā izdevuma avots RBK paziņojis, ka bojāgājušajam bijuši lieli parādi. It kā Lobačovs aizņēmies naudu "ar izdomātiem ieganstiem" un paņēmis vairākus kredītus.

Tā paša gada 1. septembrī gāja bojā 67 gadus vecais "Lukoil" direktoru padomes priekšsēdētājs Ravils Maganovs. Viņš izkrita pa Centrālās klīniskās slimnīcas sestā stāva logu prezidenta pārvaldēs, kur veica ārstēšanu sirds problēmu dēļ, kā arī lietoja antidepresantus. Nāve iestājusies gūto traumu dēļ kritienā.

Centrālā klīniskā slimnīca, kur ģenerāldirektors atradās pirms sava nelaimīgā kritiena, kopš Staļina laikiem pazīstama kā "Kremļa klīnika". Parasti tur ārstējas augsta ranga personas un režīma ierēdņi.

Tieši šajā medicīnas iestādē divas dienas pirms Maganova, 2022. gada 30. augustā, 91 gada vecumā miris Mihails Gorbačovs. 

1. septembrī Vladimirs Putins ieradās nolikt ziedus pie viņa zārka kā pēdējo piemiņas velti - un tajā pašā dienā "Lukoil" vadītājs izkrita no sestā stāva pēc ilgstošas slimības, infarkta, depresijas un pašnāvības.

10. septembrī Japānas jūrā noslīka Tālo Austrumu un Arktikas attīstības korporācijas aviācijas direktors Ivans Pečorins. Pēc izmeklēšanas versijas, viņš izkritis no jahtas. 39 gadus vecais Ivans Pečorins noslīcis netālu no Krievu salas Japānas jūrā. Britu laikraksts "Mirror" toreiz rakstīja, ka kopš iebrukuma Ukrainā sākuma tā ir jau divpadsmitā ietekmīga cilvēka bojāeja, kurš atļāvies kritizēt prezidenta Putina rīcību.

21. septembrī, nokrītot no kāpnēm Maskavas Aviācijas institūtā, bojā gāja eksprektors 72 gadus vecais Anatolijs Geraščenko. 2022. gada decembrī Odišas štata (Indija) viesnīcā no trešā stāva izkrita domubiedrs deputāts Pāvels Antovs, kurš neilgi pirms tam bija kritizējis karu sociālajos tīklos.

2023. gada 16. februārī Sanktpēterburgā tika atrasta mirusi aizsardzības ministrijas Finanšu nodrošinājuma pārvaldes priekšniece Rietumu kara apgabalā Marina Jankina. Pēc izmeklēšanas versijas, sieviete izdarījusi pašnāvību.

Pirms tam Jankina strādāja Federālajā nodokļu dienestā, ieņēma Sanktpēterburgas mantisko attiecību komitejas vadītājas amatu. Vēl pirms tam Piemaskavā atrasts miris bijušais Krievijas Iekšlietu ministrijas Galvenās pārvaldes priekšnieka vietnieks ekstrēmisma apkarošanā ģenerālmajors Vladimirs Makarovs, kurš tika atlaists janvārī. Pēc mediju ziņām, Čapajevs izdarījis pašnāvību savā ārpilsētas mājā.

2023. gada 22. jūlijā Maskavā miris 40 gadus vecais Antons Čerepenņikovs, interneta trafika noklausīšanās un uzglabāšanas sistēmu holdinga īpašnieks. Tam sekoja vairāki ar "Lukoil" saistīti nāves gadījumi.

Oktobrī nomira direktoru padomes priekšsēdētājs Vladimirs Ņekrasovs, tika noteikta diagnoze akūta sirds mazspēja. 2024. gada martā pašnāvību izdarīja "Lukoil" viceprezidents Vitālijs Robertuss, bet pēc tam vēl arī 48 gadus vecais topmenedžeris Dmitrijs Zacepins.

2021. gada 8. septembrī ūdenskritumā nositās bijušais Putina miesassargs, vēlāk Kaļiņingradas apgabala gubernators un ārkārtas situāciju ministrs Jevgēņijs Ziničevs. Savukārt augsta ranga biznesa amatpersonas, sevišķi kritiski svarīgajā enerģētikas sfērā, pēdējā laikā mirst kā mušas.

Lielākā daļa incidentu notika 2022. gadā. Pēc stāvokļa uz šodienu Krievijas mediji saskaitījuši 27 mīklainas pašnāvības un sadzīves traģēdijas augstākā līmeņa pārvaldnieku vidū. Rietumu mediji šādiem gadījumiem lieto terminu "pēkšņās krievu nāves sindroms".

Izdevums "Fakeoff" ne tikai sastādījis to pilnu sarakstu, bet arī izdarījis secinājumus. 14 aizdomīgi nāves gadījumi, saistīti ar naftas un gāzes sektoru un militāri rūpniecisko kompleksu. Gandrīz viss - pašnāvības, infarkti, kritieni, pakāršanās, un gandrīz visi palikuši ārpus izmeklēšanas. Daži notikuši ārzemēs, kas izslēdz oficiālu piesegšanu no Kremļa puses, bet pilnīgi atļauj kontroli no Krievijas Federālā drošības dienesta un Galvenās izlūkošanas pārvaldes puses.