Atklāti šokējoši atlaistā Krievijas satiksmes ministra Starovoita pašnāvības apstākļi

Pirmdien dažas stundas pēc tam, kad Krievijas diktators Vladimirs Putins atlaida satiksmes ministru Romānu Starovoitu, parādījās ziņas par eksministra pašnāvību. Taču jaunākās ziņas parāda, ka lieta var izrādīties daudz netīrāka, nekā bija domāts.
Vispirms tika ziņots, ka 53 gadus vecais Starovoits nošāvies savās mājās Maskavas apgabala Odincovas rajonā. Vēlāk tika apgalvots, ka viņa līķis atrasts viņa automašīnā “Tesla”, un viņš nošāvies ar pistoli, kuru viņam 2023. gadā bija uzdāvinājusi Krievijas Iekšlietu ministrijas vadība. Pēc tam parādījās ziņas, ka viņa līķis atrasts krūmos netālu no automašīnas.
Tomēr īstu bumbas sprādziena efektu radīja Valsts domes deputāta, Aizsardzības komitejas vadītāja Andreja Kartapolova paziņojums, ka Starovoits nošāvies “jau diezgan sen”. Faktiski sanāk, ka Putins no amata atlaidis mironi, un atskan pat pieņēmumi, ka Starovoitam “palīdzēja” nomirt.
Tiesa, “Telegram” kanāls “Mash” apgalvo, ka 7. jūlija rītā Starovoits ieradās darbā, atlaišanas brīdī pat vadīja sapulci, pēc tam atvadījās no visiem un aizbrauca uz mājām. Savukārt “Baza” apgalvo, ka pēdējo reizi ar ģimenes locekļiem viņš sazinājies 5. jūlijā, kad aizbrauca pie meitas uz sacensībām “panīkušā stāvoklī, bija tur mazāk par stundu, apskāva viņu un aizbrauca”.
Jāpiebilst, ka Starovoits nav pirmais Putina ministrs, kurš miris mīklainos apstākļos. 2021. gada 8. septembrī ūdenskritumā nositās bijušais Putina miesassargs, vēlāk Kaļiņingradas apgabala gubernators un ārkārtas situāciju ministrs Jevgēņijs Ziničevs. Savukārt augsta ranga biznesa amatpersonas, sevišķi kritiski svarīgajā enerģētikas sfērā, pēdējā laikā mirst kā mušas.
Paziņojums par Starovoita atlaišanu parādījās 7. jūlija rītā. Nekāda informācija par šī lēmuma iemesliem netika sniegta. Vēlāk Putina runasvīrs Dmitrijs Peskovs norādīja, ka rīkojumā nav minēts par “uzticības zaudēšanu”. “Ja būtu runa par uzticības zaudēšanu, tas būtu skaidri pateikts. Kā redzējāt – šādas frāzes nebija,” uzsvēra Peskovs. Viņš piebilda, ka prezidenta skatījumā amatā ieceltais transporta ministra pienākumu izpildītājs Andrejs Ņikitins vislabāk veiks ministrijas uzdevumus.
Kaut gan Putins Starovoitu atlaida bez paskaidrojumiem, sākotnēji medijos minēja, ka tas saistīts ar sestdien piedzīvoto Krievijas gaisa satiksmes sabrukumu sakarā ar ukraiņu dronu uzbrukumu draudiem. Jauns.lv toreiz vēstīja, ka atcelti vai aizkavēti simtiem reisu, pasažieri spiesti gaidīt ilgāk nekā deviņas stundas, vietu trūkuma dēļ daudzi guļ uz grīdas. Ļoti daudz reisu atcelti Maskavā un Sanktpēterburgā, turienes lidostas vairākkārt pārtraukušas darbu.
Krievijas plašsaziņas līdzekļi atzina, ka vissmagākā situācija bijusi Maskavas Šeremetjevas lidostā, tur aizkavēti vairāk nekā 170 reisi, bet gandrīz 50 reisi atcelti. Cietušas arī citas Maskavas lidostas. Tādējādi radies pamatīgs haoss. Pasažieri, kas tikko ielidojuši, sajaucas ar tiem, kuri vēl nav atstājuši lidostu. Cilvēki bija spiesti sēdēt un gulēt uz grīdas, jo brīvu vietu vairs nav ne kafejnīcās, ne biznesa zālēs. Situācija nav bijusi labāka arī Putina dzimtās Sanktpēterburgas Pulkovas lidostā, kur toreiz tika atcelti vairāk nekā 30 reisi, vēl ap 100 reisu aizkavēti. Turklāt lidosta uz laiku apturējusi darbu dronu uzbrukuma draudu dēļ.
Tiesa, jaunākā informācija liecina, ka zem Starovoita, kurš līdz 2024. gada maijam bija Kurskas apgabala gubernators — tā paša, kur 6. augustā ukraiņi sarīkoja savu “speciālo militāro operāciju”, pirmo reizi kopš Otrā pasaules kara laikiem iebrūkot Krievijas teritorijā, dodot milzīgu reputācijas triecienu Putinam — “raka” jau sen. Dažādos “Telegram” kanālos apgalvo, ka Starovoita pēctecis Kurskas apgabala vadītāja amatā Aleksejs Smirnovs, kurš kopā ar vairākām citām augsta ranga amatpersonām aprīlī tika arestēts par krāpšanos milzu apmērā, būvējot nocietinājumus uz Ukrainas robežas, jau ir sniedzis liecības pret Starovoitu.
Starovoitam draudēja līdz 20 gadu ieslodzījums.
Savukārt vairāki prokremliskie politologi izteikušies, ka Starovoita atstādināšanas iemesls ir “politiskā atbildība” par Kurskas apgabala negatavību ukraiņu iebrukumam. Par spīti tam, ka Krievijas propaganda dižojas par savas armijas varenību, ukraiņu vienību padzīšanai no viena apgabala bija nepieciešams vairāk nekā pusgads, turklāt lūdzot Ziemeļkorejas armijas palīdzību.