
Itālijā bērniem drīkstēs būt divas mātes

Itālijas Konstitucionālā tiesa ceturtdien nolēma, ka bērna dzimšanas apliecībā kā vecākus var ierakstīt divas sievietes, un tiesa norādīja, ka viendzimuma pārī vecāku tiesības nevar piešķirt tikai bioloģiskajai mātei.
Tiesa secināja, ka valsts pamatlikumam neatbilst dzimtsarakstu nodaļu lēmumi par viendzimuma pāriem dzimuša bērna vecākiem neatzīt gan bioloģisko māti, gan sievieti, kas piekritusi medicīniski asistēt savas partneres grūtniecībā un uzņemties vecāka pienākumus.
Seksuālo minoritāšu interešu aizstāvji Itālijas Konstitucionālās tiesas lēmumu apsveica kā vēsturisku un uzsvēra, ka tas atgādina politiķiem, ka konstitucionāli "vairs nevar turpināt izlikties, ka mēs neeksistējam".
Savukārt asociācija "Par dzīvību un ģimeni" nosodīja tiesas spriedumu kā neloģisku.
Pēdējos gados dažu Itālijas pilsētu dzimtsarakstu nodaļās dzimšanas apliecībās sāka ierakstīt tikai bioloģiskās mātes vārdu, bet ne viņas partneres vārdu. Lai iegūtu likumīgas tiesības un atbildību par bērnu, nebioloģiskajai mātei bērns bija jāadoptē.
Šādu ierobežotu vecāku atzīšanu paredzēja 2004.gada likums. Taču pēc Iekšlietu ministrijas rīkojuma 2023.gadā ierobežojumi tika ieviesti no jauna kā daļa no premjerministres Džordžas Meloni vadītās labējās valdības politikas cīnīties pret surogācijas izmantošanu un veicināt tradicionālās ģimenes vērtības.
Spriedums neattiecas uz medicīniski atbalstītas apaugļošanas likumību. Itālijā ir stingri ierobežojumi attiecībā uz mākslīgo apaugļošanu un kopš 2004.gada ir aizliegta surogācija. Pagājušajā gadā Itālija paplašināja aizliegumu, lai noteiktu kriminālatbildību itāliešiem, kas dodas uz ārzemēm, lai iegūtu bērnus, izmantojot surogātmāti.