Eiropas Parlaments atbalsta jaunu aizsardzības programmu ar vērienīgu finansējumu vietējiem ražotājiem
foto: Publicitātes
Eiropas Parlamenta deputāts Ivars Ijabs.
Pasaulē

Eiropas Parlaments atbalsta jaunu aizsardzības programmu ar vērienīgu finansējumu vietējiem ražotājiem

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Šonedēļ Eiropas Parlaments apstiprinājis savu pozīciju par jauno Eiropas Aizsardzības rūpniecības programmu (EDIP), kas paredz būtiski stiprināt Eiropas drošību un veicināt aizsardzības industrijas attīstību. Programmā īpašs uzsvars likts uz mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) iesaisti – tiem paredzēts vairāk nekā viens miljards eiro, no kura varēs gūt labumu arī Latvijas uzņēmēji.

Eiropas Parlaments atbalsta jaunu aizsardzības pro...

"Nākamais solis ir sarunas ar Eiropas Savienības dalībvalstīm un Eiropas Komisiju, lai vienotos par vēl ambiciozāku finansējumu šai programmai. Tas nebūs vienkārši, bet Parlaments ir pārliecināts, ka tas ir iespējams," uzsver Latvijas eiroparlamentārietis Ivars Ijabs, kurš ir politiskās grupas “Renew Europe” atbildīgais ziņotājs par šo likumprojektu: "EDIP ir būtisks solis Eiropas drošības stiprināšanā, vienlaikus radot reālas iespējas Latvijas aizsardzības nozares izaugsmei un konkurētspējas palielināšanai. Esmu gandarīts, ka mūsu politiskajai grupai bija izšķiroša loma šīs programmas virzībā, nodrošinot līdzsvarotu pieeju, kas īpaši atbalsta MVU un vidēja kapitāla uzņēmumus."

Programma ļaus ES dalībvalstīm sadarboties kopīgos aizsardzības projektos, nodrošinot finansiālu atbalstu tām valstīm, kas veiks kopīgus ieroču un citu aizsardzības produktu iepirkumus. Tas veicinās efektīvāku resursu izmantošanu un ciešāku sadarbību starp dalībvalstīm. 

Latvijai izdevies panākt īpašus nosacījumus, kas ļaus projektus īstenot ātrāk un vienkāršāk – īpaši Krievijas robežas tuvumā. Tas pavērs iespējas piesaistīt ES finansējumu robežas stiprināšanai un citiem drošības pasākumiem. Tāpat paredzēts, ka ieroču rezerves tiks glabātas tieši ES austrumu pierobežas valstīs vai to tuvumā, uzlabojot reaģēšanas spējas reģiona drošības apdraudējuma gadījumā.

Nozīmīgs finansējuma apjoms paredzēts arī Ukrainai – tās rūpniecības atjaunošanai, modernizācijai un attīstībai, stiprinot valsts spēju ilgtermiņā nodrošināt savu drošību un neatkarību.