
Lielbritānijas Augstākā tiesa lēmusi, ka vārdu "sieviete" drīkstēs attiecināt tikai uz cilvēka bioloģisko dzimumu

Lielbritānijas Augstākās tiesa vienbalsīgi lēmusi, ka "Likumā par vienlīdzību" termins "sieviete" un "dzimums" attiecināms tikai uz bioloģisku sievieti un bioloģisko dzimumu. Lielbritānijas lēmums uzskatāms par nozīmīgu precedentu plašākajās debatēs par transpersonu tiesībām pasaulē.
Aktīvistu grupa "For Women Scotland", ko aktīvi atbalsta arī britu rakstniece un Harija Potera romānu sērijas autore Džoanna Ketlīna Roulinga, jau vairāk nekā septiņus gadus cīnās pie tā, lai nostiptinātu sieviešu tiesības Lielbritānijas "Vienlīdzības likumā". Tā savu darbību sāka pēc tam, kad Skotijas valdība publiski apstiprināja, ka transpersona, kas piedzimusi kā bioloģisks vīrietis, var tikt uzskatīta par juridisku sievieti, ja valdība šai personai piešķir atbilstošu sertifikātu.
Aktīvistes norādīja, ka šāda sieviešu definīcija var radīt nevienlīdzīgas iespējas vairākās jomās, tai skaitā sportā, uzsverot, ka bioloģisku vīriešu un sieviešu starpā pastāv būtiskas atšķirības. Savukārt transpersonu aizstāvji norādīja, ka "For Women Scotland" darbības var novest pie transpersonu diskriminācijas, jo īpaši darba tirgū.
"For Women Scotland" prasības Skotijas tiesās sākotnēji tika noraidītas, tomēr nu Lielbritānijas Augstākā tiesa lēmusi aktīvistem par labu, norādot, ka termins "sieviete" Lielbritānijas "Līdztiesības likumā" attiecas tikai uz bioloģisku sievieti.
Augstākās tiesas viceprezidents Patriks Hodžs uzsvēra, ka lēmums nebalstās uz vienas grupas uzvaru pār citu, bet tas nozīmē tiesību precīzu interpretāciju. Tiesas spriedums atzīst, ka transpersonām ir tiesības uz aizsardzību, kas attiecas uz dzimuma maiņu, tomēr tas neuzliek par pienākumu piemērot šos noteikumus visos kontekstos.