"Mūsu demokrātija ir apdraudēta!" Seulā masveida protesti atstādinātā prezidenta Juna atbalstam
foto: AP/Scanpix
Demonstranti Seulā, spītējot stipram lietum, pauda atbalstu atstādinātajam prezidenta Junam Sukjolam
Pasaulē

"Mūsu demokrātija ir apdraudēta!" Seulā masveida protesti atstādinātā prezidenta Juna atbalstam

Ārzemju nodaļa

Jauns.lv

Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā sestdien ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, lai protestētu pret prezidenta Juna Sukjola atstādināšanu. Demonstranti, spītējot stipram lietum, pauda atbalstu impīčmenta ceļā atceltajam valsts vadītājam un aicināja viņu atjaunot amatā.

"Mūsu demokrātija ir apdraudēta!" Seulā masveida p...

Sestdien Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā tūkstošiem cilvēku izgāja ielās, lai piedalītos demonstrācijā par labu atstādinātajam prezidentam Junam Sukjolam, kurš nesen tika impīčmentēts un atcelts no amata.

Dienvidkorejas Konstitucionālā tiesa piektdien apstiprināja parlamenta 2024. gada decembrī pieņemto lēmumu par Juna impīčmentu, atzīstot, ka viņš ir pārkāpis konstitūciju, izsludinot karastāvokli bez nacionālas ārkārtas situācijas vai kara draudiem. Šis solis bija pirmais šāda veida gadījums kopš 1980. gadiem un izraisīja plašu rezonansi sabiedrībā.

Saskaņā ar likumu, pēc impīčmenta apstiprināšanas divu mēnešu laikā ir jāizsludina jaunas prezidenta vēlēšanas. Ja Konstitucionālā tiesa būtu noraidījusi parlamenta lēmumu, Juns nekavējoties būtu atgriezies amatā.

Gan Juna atbalstītāji, gan pretinieki jau piektdien pulcējās Seulas centrā, gaidot tiesas spriedumu. Protesti turpinājās arī sestdien, kad, spītējot lietum, simtiem cilvēku izgāja ielās ar saukļiem, pieprasot prezidenta atgriešanos amatā.

“Konstitucionālās tiesas lēmums iznīcina mūsu valsts demokrātiju,” sacīja kāds protestētājs ziņu aģentūrai AFP.

Juna atbalstītāju vidū ir arī labējie blogeri un ekstrēmi noskaņoti reliģiskie līderi, kuri, pēc ekspertu domām, izmantojuši dezinformāciju, lai stiprinātu Juna atbalstu sabiedrībā. “Juna prezidentūra ir atklājusi plaisas sabiedrībā, kuru pamatā ir politiskā polarizācija un informatīva manipulācija,” norādīja domnīcas W&M’s Global Research Institute pārstāvis.

Prezidents Juns šokēja valsti 3. decembrī, izsludinot karastāvokli un nosūtot bruņotos spēkus uz parlamentu. Lai gan viņš jau nākamajā rītā atcēla šo lēmumu pēc parlamenta spiediena, 14. decembrī likumdevēji nobalsoja par viņa atstādināšanu.

Kā pamatojumu savam solim Juns minēja opozīcijas rīcību, apsūdzot to simpatizēšanā Ziemeļkorejai. Jāatzīmē, ka formāli starp abām Korejām kopš 1953. gada joprojām pastāv karastāvoklis, jo Korejas karš beidzās ar pamieru, nevis miera līgumu.