Bērnu asaras flakonā: elitārās parfimērijas tumšie noslēpumi - cik patiesībā maksā populārāko brendu smaržas
Parfimērijas industrija tiek lēsta ap 50 miljardiem dolāru, un tikai pieaug gadu no gada. Un ir zieds, kas tiek uzskatīts par vērtīgāko no sastāvdaļām smaržu ražošanā - jasmīns.
Tas ir simtiem smaržu sastāvā no dažādiem zīmoliem, piemēram, "Chanel", "Giorgio Armani", "Lancome", "Louis Vuitton", un citiem. "BBC Eye" izmeklēšanas nodaļa devusies uz jasmīnu tirdzniecības pašu sirdi Ēģiptē, lai izgaismotu parfimērijas industrijas tumšos noslēpumus. Bērni, no kuriem daži ir tikai piecus gadus veci, naktīs strādā bīstamos apstākļos, bet ģimenes pelna tikai dolāru dienā, kamēr biznesa milži gūst kolosālus ienākumus. Kas tad ir īstie industrijas saimnieki? To savā pētījumā centās noskaidrot BBC žurnālisti.
Jasmīns zied sešus mēnešus gadā un vērtīgākā zieda daļa ir eļļa. Ēģiptē bērniem, kas ir jaunāki par 15 gadiem, ir aizliegts strādāt no septiņiem vakarā līdz septiņiem rītā. Taču fabrikas un ģimenes pārkāpj šo likumu. Kad runa ir par vairāku miljardu industriju, kuru vainot? Vaicāts BBC dokumentālajā filmā, kurā vairākus mēnešus žurnālisti runājuši ar vairākiem avotiem, kuri nav vēlējušies publiski atklāties vai satikties klātienē: "Parfimērijas industrija ir visai necaurspīdīga un ciniska pasaule, un tajā nav viegli iekļūt. Tas ir augsti konkurējošs tirgus."
Tomēr viens pazīstams parfimērs piekrita tikties un runāt atklāti. Kristofs Lodamels palīdzējis veidot tādu pazīstamu aromātu kā "Tom Ford" - "Amber Absolute". Tagad viņš ir neatkarīgs parfimērs. Kristofs stāsta, ka smaržu ražošanai tiek noteikts ļoti stingrs budžets. "Jo zemākā līmenī ražošanas procesā esat, jo mazāk jums tiek," saka parfimērs.
Kā noskaidrots dokumentālajā filmā, smaržu industriju būtībā kontrolē trīs lielie "dūži" jeb tādas kompānijas kā "Estēe Lauder", "LVMH" un "L'Oréal". Kā apgalvo Kristofs, viens smažas flakons lielajiem īpašniekiem vidēji izmaksā 1 dolāru. "Un šajā dolārā ir algas parfimēriem, ievācējiem, destilācija, sastāvdaļu nogādāšana uz parfimērijas fabriku aromāta izgatavošanai."
Ja reālās smaržu flakona izmaksas sastāda 1 dolāru, tad par ko mēs maksājam? Eksperti aprēķinājuši, kas sastāda smaržas flakona cenu, kas veikalā maksā 100 dolārus - iepakojums 3 dolāri, saimnieka peļņa 15 dolāri, reklāma 25 dolāri, ražošana 1 dolārs, izplatīšana 35 dolāri, nodokļi 19 dolāri.
Parfimērijas kompāniju auditori norāda, ka notiek pārbaudes, lai pārliecinātos, ka smaržu ražošanas procesā netiek iesaistīts bērnu darbs, taču kā parādīts šajā dokumentālajā filmā - ne vienmēr šīs pārbaudes ir jēgpilnas.
Filmā sieviete, kura kopā ar bērniem lasa jasmīnu, stāsta: "Mēs salasām kilogramu jasmīna no trijiem naktī, četri bērni, viņu māte, līdz astoņiem rītā un rezultātā saņemam dolāru par smaržu flakonu, kas maksā 300 dolārus, ar kuru pietiek mēnesim. Tas nav godīgi." "Cilvēkiem šeit nav vērtības. Tu neesi redzējusi visu. Notiek arī sliktāk." "Es neesmu pret to, ka cilvēki lieto smaržas, bet gribētu, lai izplatītāji ieraudzītu tajā bērnu ciešanas un par to sāktu runāt, nevis slēptos. Nav pareizi ekspluatēt bērnus."