"ASV pie varas nāk oligarhi!" Savā prezidentūras atvadu runā Baidens pauž raizes par ASV nākotni
Trešdien, 15. janvārī, ASV prezidents Džo Baidens no Baltā nama beidzamo reizi uzrunāja tautu kā ASV prezidents. Uzrunā viņš pauda raizes par tautas nākotni, norādot, ka ASV pie varas nāk oligarhi, kas izmanto varu un dezinformāciju, lai vairotu savu peļņu.
"Dārgā tauta, es jūs uzrunāju no Baltā nama Ovālā kabineta. Pirms iesāku, vēlos paziņot, ka pēc astoņu mēnešu ilgām pārrunām mūsu administrācija panākusi pamieru un ķīlnieku apmaiņu starp Izraēlu un "Hamas". Detalizētākas ziņas par to jūs dzirdēsies šī gada maijā," iesāk Baidens.
"Šī būs mana pēdējā uzruna tautai kā ASV prezidentam. Jau izsenis esmu prātojis par to, kas mēs [amerikāņi] esam un, kas svarīgāk, kādiem mums vajadzētu būt. Senos laikos metinātāji, mūrnieki un inženieri ne tikai uzcēla valsts struktūru, bet arī brīvības pamatus. Ideja par ASV bija tik liela, ka uzskatījām, ka mums visai pasaulei ir jāizrāda mūsu Brīvības statuja - dāvana, ko amerkāņu tautai pēc pilsoņu kara uzdāvināja Francija."
ASV uzcēla imigranti, kas nāca no dažādām pasaules valstīm
"Pašu ideju par Ameriku uzcēla nevis viens cilvēks, bet daudzi cilvēki no dažādām pasaules valstīm. Brīvības statuja iemieso verdzības pārraušanu un virzību uz priekšu. Stiprajā vēja tā nedaudz šūpojas, tomēr nekad neiekritīs zemāk esošajā straumē, tas ir inženieru paveikts brīnums. Tas ir arī mūsu tautas dvēseles simbols - esam izturējuši gan labus, gan grūtus laikus. Mūsu senči ir pētnieki, sapņotāji un darītāji, kas ieradās šeit kā imigranti, lai izveidotu labāku dzīvi."
"Statujas rokā ir lāpa, kas, iespējams, ir visspēcīgākais simbols pasaules vēsturē. Tas nozīmē, ka mēs visi esam vienlīdzīgi un visi esam pelnījuši, lai pret mums izturās ar cieņu, taisnīgumu un godīgumu. Demokrātija - mūsu sapņi, tiesības un brīvības - ir jāaizstāv. Un, lai gan zinām, ko Amerika iemieso, mūsu vērtības tiek pastāvīgi pārbaudītas. Notiek diskusijas par varas izmantošanu. Amerikas identitāte iemieso cieņu pret institūcijām, kas cīnās par sabiedrības brīvību, prezidentūru, Kongresu, tiesu, kā arī brīvu un neatkarīgu presi. Institūcijām, kas aizstāv mūsu Neatkarības deklerāciju.
"Mēs uzskatām, ka šīs tiesības ir pašsaprotamas. Tās varbūt nav ideālas, tomēr tās ir mūsu demokrātiju balstījušas 250 gadus. Pēdējos četros gados mūsu demokrātija ir bijusi spēcīga. Un katru dienu es esmu turējis savu vārdu - kalpot kā prezidents visiem amerikāņiem vienā no grūtākajiem periodiem mūsu valsts vēsturē. Man ir bijis arī lielisks partneris - viceprezidente Kamala Herisa."
Jaunais ieroču likums un jaunas darba vietas
"Tas bija gods - redzēt darbinieka noturību gadsimta pandēmijas laikā, redzēt glābšanas dienestu varonību un mūsu aizstāvju apņēmību, kas iestājas par mūsu tiesībām un brīvībām. Tā vietā, lai zaudētu darbu ekonomiskās krīzes dēļ, miljoniem amerikāņu atver jaunus uzņēmumus un iekaro jaunas nozares, pieņem darbā amerikāņu strādniekus un uzņēmējdarbībā izmanto amerikāņu produktus. Kopā mēs esam uzsākuši jaunu amerikāņu iespēju ēru un vienu no lielākajām infrastruktūras modernizācijām ASV vēsturē."
"Esam izveidojuši jaunus ceļus, tiltus, attīrījuši ūdens sistēmas, nodrošinājuši amerikāņus ar ātru internetu par pieņemamu cenu. Esam izveidojuši jaunu mikroshēmu mazā mirkstiņa gala lielumā un tas palīdzējis atvert pusvadītāju rūpnīcas ASV, atvedot šo nozari atpakaļ uz ASV, un sniedzot darba vietas tūkstošiem amerikāņu. Tāpat esam cienojušies ar federālo apdrošināšanas programmu "Medicare" par lētākiem recepšu medikamentiem miljoniem senioru."
"Un visbeidzot, esam pieņēmuši nozīmīgāko ieroču drošības likumu ASV pēdējo 30 gadu laikā, samazinot ar ieročiem veikto noziegumu skaitu līdz pēdējo 50 gadu zemākajam līmenim. Būs nepieciešams laiks, lai pilnībā izjustu visu, ko kopā esam paveikuši, tomēr sēklas ir iestādītas. Mūsu administrācijas laikā veselības aprūpe tiek nodrošināta vairāk cilvēkiem kā jebkad agrāk ASV vēsturē, tāpat esam radījuši aptuveni 17 miljonus jaunu darba vietu, kas ir vairāk kā jebkuru iepriekšējo prezidentūru laikā."
"Mēs esam stiprinājuši sadarbību ar NATO un līdzdarbojušies, lai Ukraina vēl joprojām būtu brīva. Tāpat vairākās nozarēs esam apsteiguši savu konkurenti Ķīnu. Esmu lepns par to, ko mēs kopā esam sasnieguši un novēlu nākamajai administrācijai veiksmi, jo vēlos, lai Amerika gūtu panākumus. Un tāpēs esmu uzņēmies nodrošināt mierīgu varas pāreju. Tomēr vēlos arī iedzīvotājus par dažām lietām brīdināt."
"Vara tiek koncentrēta oligarhu rokās!"
"Manī rada lielas bažas bīstamā varas koncentrācija dažu īpaši bagātu cilvēku rokās. Ja vara netiks kontrolēta un tiks izmantota ļaunprātīgi - tam būs bīstamas sekas. Amerikā veidojas oligarhija, kur vara un ietekme koncentrējas ārkārtēji bagātu cilvēku rokās. Tas apdraud demokrātiju, mūsu pamattiesības un brīvības, kā arī rada draudus tam, ka visiem nebūs vienlīdzīgas iespējas gūt panākumus."
"Mēs tam redzam sekas visā Amerikā. Un esam to redzējuši arī agrāk - pirms vairāk nekā gadsimta. Toreiz amerikāņu tauta stājās pretī laupītāju baroniem - toreiz bagātie netika sodīti, bet viņi tika spiesti spēlēt pēc tādiem pašiem noteikumiem, kādi bija visi citiem. Tas palīdzēja izveidot lielāko vidusšķiru un visplaukstošāko laiku, kādu jebkad kāda valsts pasaulē būtu piedzīvojusi. Un mums tas jāpaveic vēl vienu reizi. Šobrīd uz spēles ir likts daudz un mums jāpiespiež bagātie spēlēt pēc tādiem pašiem noteikumiem kā pārējiem."
"Klimata eksistenciālie draudi nekad nav bijuši tik skaidri kā šobrīd. Par tiem liecina kaut vai notikušais no Kalifornijas līdz Ziemeļkarolīnai. Esmu parakstījis visu laiku nozīmīgāko klimata un tīrās enerģijas likumu pasaules vēsturē un tas ir radījis jaunas darbavietas, kā arī nākotnes nozares. Mēs [mūsu administrācija] esam pierādījuši, ka mums nav jāizvēlas starp ekonomisko izaugsmi un vides aizsardzību - abus iespējams īstenot kopā."
"Tomēr daži spēki, kas vēlas izmantot savu nekontrolēto ietekmi vēlas likvidēt soļus, ko esam spēruši. Viņi kalpo paši savām interesēm, lai vairotu savu peļņu un varu."
"Upuri nākotnē būs mūsu bērni un mazbērni. Ja vēlamies nodrošināt viņiem nākotni, mums ir jadarbojas ātrāk - vairs nav laika, ko tērēt. Tehnoloģijas ir nepārspējams inovāciju avots, kas var pārveidot cilvēku dzīvi. Tomer arī tehnoloģiju koncentrācija [kāda rokās] rada briesmas. Atvadoties, kādreizējais prezidents Eizenhauers mūs brīdināja par varas palielināšanās potenciālu, kas var novest pie katastrofālām sekām. Sešas desmitgades vēlāk, es esmu vienlīdz nobažījies par tehnoloģiskā industriālā kompleksa iespējamo varas pieaugumu. Tas varētu radīt reālas briesmas arī mūsu valstij."
"Amerikāņi ir aprakti zem dezinformācijas lavīnas!"
"Amerikāņi [šobrīd] tiek aprakti zem dezinformācija lavīnas, kas ļauj [bagātajiem] ļaunprātīgi izmantot varu. Brīvā prese sāk brukt. Redaktori pazūd. Sociālie mediji atsakās no faktu pārbaudes. Patiesību apslāpē meli. Tā ir maksa, ko mēs maksājam par bagāto tieksmes pēc peļņas un varas. Mums ir jāuzņemas atbildība par sociālajiem tīkliem, lai aizsargātu mūsu bērnus, mūsu ģimenes no varas ļaunprātīgas izmantošanas."
"Iespējams, mūsdienu nozīmīgākā tehnoloģija ir mākslīgais intelekts (MI). Tas var sniegt gan dziļas iespējas, gan milzīgus draudus mūsu ekonomikai, sabiedrībai un drošībai. No vienas puses, tam ir potenciāls izārstēt vēzi, tomēr, ja netiks ieviesti drošības pasākumi - radīsies draudi mūsu privātumam, valsts aizsardzībai un mūsu dzīvesveidam."
"Mums ir jāpārliecinās, ka MI ir drošs, uzticams un kalpos visai cilvēcei. MI laikmetā svarīgāk nekā jebkad ir nodrošināt to, lai to vadītu cilvēks. Tāpat mums jānodrošina tas, ka MI attīstību vada demokrātiskā valsts Amerika, nevis Ķīna. Prezidentam, prezidentūrai, Kongresam, tiesām, brīvajai presei un Amerikas tautai būs jāstāj pretī šiem spēcīgajiem izaicinājumiem."
Miljardieriem nedrīkst piešķirt nodokļu atvieglojumus
Tāpat mums ir jāreformē nodokļi, nevis piešķirot vislielākos nodokļu atvieglojumus miljardieriem, bet gan liekot viņiem maksāt savu taisnīgo daļu. Mums ir janovērš tā saucamā "pelēkā ekonomika", jeb slēptais finansējums, kas slēpjas aiz dažādām kampaņām - mums tas jāizskauž no mūsu politikas."
"Mums ir jāaizliedz Kongresa locekļiem tirgošanās ar akcijām, kamēr viņi atrodas Kongresā. Mums ir jāgroza konstitūcija, lai skaidri norādītu, ka neviens prezidents, nevar izvairīties no soda saņemšanas, pastrādājot noziegumus. Prezidenta pilnvaras nerīkst būt neierobežotas un absolūtas. Tā tam nevajadzētu būt. Varas un bagātības koncentrācija grauj demokrātiju un vienotību, tā izraisa nesaskaņas un šķelšanos. Vienlīdzīgas iespējas ikvienam - tas parada mūsu valsti lielisku."
"Es vienmēr esmu citiem pasaules līderiem teicis, ka Ameriku var definēt ar vienu vārdu - iespējas. Tikai Amerikā mēs uzskatām, ka viss ir iespējams. Kā bērns ar stostīšanos problēmām, kas nācis no pieticīgas ģimenes Delavērā reiz spēs kļūt par ASV prezidentu. Tā ir Amerikas burvība. Mūsu sapņu īstenošana ir atkarīga no mums."
"Ļaujiet man nobeigt uzrunu, izsakot pateicību iedzīvotājiem, manas administrācijas locekļiem, kā arī valsts dienesta darbiniekiem un pirmās palīdzības sniedzējiem visā valstī un visā pasaulē. Paldies jums. Kalpot jums bija manas dzīves lielākais pagodinājums. Paldies arī Kamalai un viņas dzīvesbiedram Dagam. Šodien ar mani ir arī mūsu apbrīnojamā pirmā lēdija. Tu esi manas dzīves mīlestība! Liels paldies jums un visai amerikāņu tautai. Es joprojām ticu idejai, par kuru šī tauta iestājas. Tagad ir jūsu kārta stāvēt sardzē," uzrunu tautai noslēdz Baidens, noslēdzot savu prezidentūru.