Austrālijas Senāts apstiprina likumuprojektu, kas aizliedz bērniem līdz 16 gadiem izmantot sociālos tīklus
foto: Shutterstock
Senāts apstiprinājis likumprojektu, kas aizliedz bērniem līdz 16 gadiem izmantot sociālos tīklus.
Pasaulē

Austrālijas Senāts apstiprina likumuprojektu, kas aizliedz bērniem līdz 16 gadiem izmantot sociālos tīklus

Zanda Rītuma

Jauns.lv

Šodien, 28. novembrī, Austrālijā Senāts apstiprinājis likumprojektu, kas aizliedz bērniem līdz 16 gadiem izmantot sociālos tīklus, ziņo “Euronews”.

Austrālijas Senāts apstiprina likumuprojektu, kas ...

Tas nozīmē, ka Austrālijai būs viena no stingrākajām likumdošanām pasaulē attiecībā uz piekļuvi sociālajiem tīkliem. Likumprojekts tika atbalstīts Senātā ceturtdien. Likumprojekts tika pieņemta ar 34 balsīm par un 19 pret. Vakara likumuprojektu apstirpināja Austrālijas parlamenta apakšpalātā - Pārstāvju palātā. Tas tika pieņemts ar 102 balsīm par un 13 pret. Pēc Senāta balsojuma likumprojektam ir jāatgriežas Pārstāvju palātā, lai apstiprinātu jebkādus grozījumus, pirms tas oficiāli kļūs par likumu.

Saskaņā ar likumprojektu tādiem sociālajiem tīkliem kā "TikTok", "Facebook", "Snapchat", "Reddit", "X" un "Instagram" draudēs līdz 50 miljoniem Austrālijas dolāru (31 miljonam eiro) lielas sodanaudas par sistemātisku nespēju novērst, ka mazi bērni atver savus sociālo tīklu kontus. Pēc aizlieguma spēkā stāšanās platformām būs viens gads laika, lai izdomātu, kā ieviest vecuma ierobežojumu.

Jaukta reakcija

Lai gan atbalstītāji – tostarp politiķi no abām lielākajām politiskajām partijām – uzskata, ka aizliegums aizsargās bērnus, jauno likumu daudzi arī kritizē. Bērnu labklājības un garīgās veselības aizstāvji ir pauduši bažas par gaidāmajām sekām. 

Senators Deivids Šūbridžs no mazākuma partijas "Zaļie" norādīja, ka garīgās veselības eksperti ir vienisprātis, ka aizliegums var negatīvi ietekmēt daudzus bērnus, kuri izmantoja sociālos medijus, lai meklētu atbalstu."Šis likums skars neaizsargātus jauniešus, īpaši reģionālajās kopienās un jo īpaši LGBTQI+ kopienu, viņus nošķirot," Šūbridžs sacīja Senātā pirms balsojuma.

Kristofers Stouns, Austrālijas Pašnāvību novēršanas organizācijas izpilddirektors, norādīja, ka likumdošana nav ņēmusi vērā pozitīvos sociālo tīklu aspektus, kas palīdz jauniešiem un veicina piederības sajūtu. "Valdība, steigā pieņemot šo likumdošanu, skrien ar aizsietām acīm pret sienu. Austrālijas jaunieši ir pelnījuši uz pierādījumiem balstītu likumu, nevis steigā pieņemtus lēmumus," Stouns paziņoja oficiālā paziņojumā.