Ko patiesībā Norvēģijā darīja "Putina spiegs Hvaldimirs"
Mīkla par baltā vaļa parādīšanos pie Norvēģijas krastiem, ko presē dēvēja par "spiegu" no Krievijas, droši vien beidzot ir atrisināta.
Valis, visticamāk, vienkārši aizbēga no Krievijas militārpersonām un negrasījās nevienu "izspiegot", vēsta BBC. 2019. gada aprīlī valis pie Norvēģijas krastiem ieradās ar piestiprinātu videokameru, bet uz aizdares bija uzraksts angļu valodā "equipment St. Petersburg" ("Sanktpēterburgas aprīkojums").
Toreiz mediji vali sauca par spiegu no Krievijas un deva tam iesauku "Hvaldimirs", kurā apvienojās vārds "hval" (norvēģu valodā valis) un vārds Vladimirs - ar acīmredzamu mājienu uz Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu.
Jūras zīdītāju speciāliste Olga Špaka uzskata, ka Norvēģijas ūdeņos parādījušais baltais valis patiešām apmācīts kara flotes bāzē aiz Polārā loka un piederējis Krievijas militārpersonām. Taču viņa nepiekrīt versijai, ka šis valis bijis "spiegs". Pēc viņas teiktā, valis saskaņā ar informāciju no tās avotiem vienkārši "aizbēdzis" no militāristiem sava "huligāniskā" rakstura dēļ. Olga Špaka uzskata, ka valis patiesībā apmācīts kara jūras bāzes apsargāšanai, nevis "spiegošanai".
Valis kopš savas pirmās parādīšanās pie Norvēģijas krastiem ne reizi vien ir atgādinājis par sevi šīs valsts iedzīvotājiem un kļuvis par ziņu varoni gan Norvēģijā, gan Krievijā. Krievijas militārpersonas klusēja: tās neapstiprināja un nenoliedza ziņas, ka šis valis ir izgājis apmācības militārajā bāzē Krievijā. Krievijas militārpersonas arī oficiāli nekad nav komentējušas ne vaļa lomu iespējamos pētījumos, ne voljēru esamību jūras bāzēs.
Taču ukraiņu pētniece Olga Špaka, kas pētījusi jūras zīdītāju dzīvi Krievijā no 1990. gadiem līdz Krievijas iebrukuma Ukrainā sākumam 2022. gadā, ir pārliecināta "par 100%", ka "Hvaldimirs" piederēja Krievijas militārpersonām.
Norvēģu zvejnieks Joārs Hustens, kurš izrādījās to vidū, kas pirmais sastapa "Hvaldimiru" viņa valsts ūdeņos, stāsta: "Valis sāka berzēt laivu. Zināju, ka nelaimē nonākušie dzīvnieki instinktīvi vēršas pēc palīdzības pie cilvēkiem. Tad es nodomāju, ka tas ir gudrs valis."
Pēc tam makšķernieki pamanīja, ka pie dzīvniekam piestiprināta videokamera. Drīz vien kļuva skaidrs, ka "Hvaldimirs" nav īpaši piemērots dzīvei atklātā jūrā un neprot patstāvīgi iegūt sev barību. Toties viņš valdzināja visus cilvēkus, kas viņu vēroja. Kādu dienu viņš izvilka no ūdens mobilo telefonu.
"Bija skaidrs, ka šis valis ir apmācīts bāzt savu degunu it visā, kas izskatās pēc mērķa, jo viņš tā darīja visu laiku. Bet mēs nezinām, kur viņu apmācīja un kam," saka fonda "Norwegian Orca Survey" pētnieks Īvs Džordeins.
Lai glābtu vali, Zvejniecības pārvalde apstiprinājusi dzīvnieku novērošanas programmu. Ar laiku valis izveseļojās, atstāja līci pie Hamerfestas un sāka medīt pats.
Olga Špaka nevēlējās nosaukt savus avotus Krievijā, taču, pēc viņas teiktā, Krievijas jūras zīdītāju izpētes kopiena pēc tam, kad valis bija pieteicies Norvēģijā, tajā uzreiz atpazina "savējo".
"Caur veterinārārstu un dresētāju ķēdi mums kļuva zināms, ka pazudis baltais valis ar iesauku Andrjuha," saka Olga Špaka.
Pēc pētnieces teiktā, Andrjuha jeb "Hvaldimirs" notverts 2013. gadā Ohotskas jūrā. Pēc gada viņu pārcēla no delfinārija Sanktpēterburgā uz Arktiskās jūras kara bāzi. Kā pastāstīja Olga Špaka, Andrjuha brīvdomīgo raksturu demonstrējis jau kopš savas apmācības sākuma.
"Uzzinājām, ka Andrjuha bijis gudrs, ļoti labi mācījies. Bet tajā pašā laikā viņš bija huligāns - ļoti aktīvs dzīvnieks, tāpēc viņi nebija pārsteigti, ka viņš devās turp, kur viņam sagribējās," saka pētniece.
Militārās jūras bāzes satelītattēlos Murmanskas apgabalā droši vien redzams voljērs, kurā tika turēts Andrjuha. Vairāki voljēri ir diezgan skaidri saskatāmi; tajos, pēc visa spriežot, atrodas vairāki šādi vaļi.
Lai gan Krievija nav atzinusi, ka Andrjuha jeb "Hvaldimirs" būtu mācījies militārajā bāzē, tomēr zināms, ka Krievija jau sen apmāca jūras zīdītājus to izmantošanai militāriem mērķiem.
Krievijas atvaļinātais pulkvedis Viktors Baraņecs 2019. gadā teica: "Ja ar šī dzīvnieka palīdzību mēs veiktu izlūkošanu, domājat, mēs atstātu uzrakstu "Ražots Sanktpēterburgā"."
Diemžēl Andrjuhas (jeb “Hvaldimira”) neticamajam stāstam ir neiepriecinošs fināls. Iemācījusies iegūt sev pārtiku, valis vairākus gadus pavadījusi atklātā jūrā, pārvietojoties gar Norvēģijas piekrasti. 2023. gada maijā viņš pat redzēts Zviedrijas krastu tuvumā. Šā gada 1. septembrī valis tika atrasts miris - Risavikas līcī, netālu no Norvēģijas dienvidrietumu piekrastes.
Sākotnēji izskanēja versijas, ka dzīvnieks, domājams, nogalināts. Tomēr Norvēģijas policija šos pieņēmumus noraidīja, jo nebija nekādu pazīmju, ka dzīvnieks būtu gājis bojā cilvēka ietekmes rezultātā.
Sekcijā konstatēts, ka valis Andrjuha miris no tā, ka viņam mutē iesprūdusi nūja. Valis nomira pavisam jauns: pēc zinātnieku datiem, viņam bija tikai aptuveni 15 gadu, kamēr vaļu dzīves ilgums var sasniegt 60 gadu vecumu.