Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Vasarā viena no tīkamākajām nodarbēm ir būšana pie dabas un nakšņošana svaigā gaisā teltī.

Teltis pārgājieniem un atpūtai pie dabas. Kas jāņem vērā izvēloties telti? 5

Noderīgi ikdienā
2016. gada 29. jūnijā 11:08 2016. gada 29. jūnijā 11:08
Vasarā viena no tīkamākajām nodarbēm – būšana pie dabas, nakšņošana svaigā gaisā teltī, atpūta, ugunskura kurināšana, rīta pelde ezerā un citas iespējas, ko piedāvā atpūta pie dabas. Bet, lai droši un veiksmīgi dotos šādā izbraucienā laicīgi jāpadomā un jāsarūpē nepieciešamais un atbilstošais ekipējums. Pats galvenais, kas nepieciešams, ja vēlamies pavadīt nakti ārā – laba un kvalitatīva telts.

Veikalos meklējot sapratīsim, ka pastāv dažādi telšu tipi un klases. Praktiski universāla ir telšu klasifikācija pēc sezonām (vasara, pavasaris, rudens, ziema), kurās tās var tikt izmantotas. Tomēr lielākoties netiek piedāvātas tikai vienas sezonas teltis . Veikalos ir pieejamas 3 sezonu, 3 - 4 sezonu jeb konvertējamās (convertible) un 4 sezonu teltis (four season tents). Tas nozīmē, ka 3 sezonu teltī varam gulēt līdz vēlam rudenim, savukārt četru sezonu telts jau paredzēta ekstremālākiem laika apstākļiem aukstumā.

Pārgājienam mūsu klimatā vislabāk piemērota trīs sezonu telts, kura paredzēta lietošanai pavasarī, vasarā un rudenī.

Visbiežāk telts sastāv no diviem slāņiem – iekšējā tīkla un ārējā ūdensnecaurlaidīgā slāņa. Ārējais slānis ir būtisks, jo tā galvenais uzdevums ir ūdens un vēja necaurlaidības nodrošināšana, kamēr iekšējais telts slānis nodrošina ventilāciju un no kukaiņiem brīvu vidi. Būtiski gan, lai šie slāņi nekad nesaskartos, īpaši slapjumā, jo tad viss slapjums var nonākt telts iekšienē. Tāpēc telts jāceļ tā, lai telts balsti, pat bez speciālām sānu auklām, pietiekoši stingri nostieptu ārējo pārklāju.

Ir pieejamas arī vienslāņainas teltis, taču ar tām jābūt uzmanīgiem. Šādas teltis ir īpaši lētas. Protams, to pozitīvās iezīmes ir cena un mazais svars, tomēr negatīvo daudz vairāk. Vienai naktij šāda telts var būt gana laba, tomēr ilgstošākiem pārgājieniem tā nekādā gadījumā nav ieteicama, jo īpaši siltākā laikā. Galvenie telts parametri, kas jāņem vērā izvēloties pārgājienu telti: telts konstrukcija, izmērs (gan ietilpība, gan grīdas laukums), svars, izmantotie materiāli, šuvju nostrāde, balsti un dažādi papildus piederumi.

Telts konstrukcijas ziņā ir pieejamas divu veidu teltis – tuneļa tipa vai kupolveida teltis. Izmēros mazākās teltis biežāk ir tuneļveida, lielākas – kupolveida. Tuneļveida teltīs būs vairāk vietas, tomēr jumts krietni plakanāks, turklāt tuneļveida teltīm vienmēr nepieciešami papildus sānu stiprinājumi.

Izmēru ziņā parasti tiek norādīts grīdas laukums un cilvēku skaits, kuri spēs komfortabli sagulēt teltī. Šis rādītājs gan atkarīgs no cilvēku individuālajiem izmēriem. Vispopulārākās ir divvietīgās teltis, savukārt teltis, kuru izmērs pārsniedz 3 cilvēkus, nav īpaši praktiskas to lielā svara dēļ.

Telts svars varētu būt viens no svarīgākajiem faktoriem, kas jāņem vērā pērkot telti. Vidējais telts svars varētu būt ne lielāks kā 1 - 1,3 kg/uz cilvēku. Lielo un smago telšu plašās priekštelpas, augstie griesti un citas ekstras noteikti neatsver neproporcionāli lielo svaru. Cits jautājums, ja dodamies braucienā ar auto – tad telts svars nav tik būtisks. Šobrīd pietiekoši plašā izvēlē var iegādāties teltis, kuru svars ir aptuveni 0,5 - 0,8 kg/uz cilvēku.

Telts materiāls ir būtisks faktors un visbiežāk telšu ārējai konstrukcijai izmantoti dažādi neilona veida materiāli, kuri pārklāti ar mitrumu atgrūdošiem pārklājumiem, kuri katram ražotājam ir savādāki. Lētākām teltīm tie ir gaisa necaurlaidīgi, dārgākām – gaisa caurlaidīgi. Viennozīmīgi – gaisa caurlaidīgs materiāls tiek vērtēts augstāk.

Vērtējot pēc šuvēm - jo kvalitatīvāka telts, jo blīvākas tās šuves. Labākām teltīm šuves papildus apstrādātas ar ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu.

Pērkot telti noteikti jāpievērš uzmanība papildus "ekstrām". Piemēram, vai telts iekšienē ir kabatas mantu novietošanai? Cilpiņa griestos lukturim? Ērts telts iepakojums? Vai teltij ir vairākas izejas. Ļoti neērts risinājumiem ir viena sānu izeja, kas nozīmē, ka visi teltī guļošie spiesti rāpties pāri tam, kurš tuvāk izejai. Savukārt teltij ar divām sānu izejām šādu problēmu nav.

Citas preces tūrismam meklē interneta veikalā 220.lv!


Raksts tapis sadarbībā ar interneta veikalu 220.lv/Publicitātes foto

Citi šobrīd lasa

Jaunumi Ēģiptē aizturētās britu tūristes lietā: spriedums varētu tikt nolasīts Ziemassvētkos 17
FOTO: uzspridzināta viena no ASV slavenākajām sporta būvēm 5
Slimnīcā kritiskā stāvoklī nokļuvis Latvijas izlases futbolists Vardanjans 2
Skatīt visus komentārus