Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Stāsts par ietekmīga krievu baņķiera nāvi no "Novičok", ar ko bija apsmērēta telefona klausule 70

Ārzemēs
16. aprīlī 06:11 2018. gada 16. aprīlī 06:11
Kas Jauns Avīze
Rakstot trilleri "Prāgas pastkartes", autori Maija Pohodņeva un Modris Pelsis jau pirms diviem gadiem pētījuši PSRS laiku un vēlāk Krievijas ķīmisko ieroču programmas. “Lai izdomātu trakas lielas – par tām jāzina pietiekami daudz,” teic Pohodņeva.

Viņus interesēja konkrēta slepenā programma "Foliants". Tā pati, kuras ietvaros radās nervu paralītiskā inde "Novičok", kas šā gada martā Anglijā, Solsberi, izmantota uzbrukumā bijušajam Krievijas armijas izlūkdienesta pulkvedim Sergejam Skripaļam un viņa meitai Jūlijai. Par grāmatas tapšanas laikā atklāto turpina pati Maija Pohodņeva.

Viss nav iznīcināts

Tieši "Novičok" epopeja ļauj lieliski izprast to, kā darbojās padomju impērijas ķīmisko ieroču un inžu laboratorijas. Un to, kā tiek pastrādāti noziegumi, šos produktus izmantojot.

Vinstonam Čērčilam piederot viedi vārdi par to, ka pa pasauli klīstot neticami apgalvojumi, bet pats trakākais esot tas, ka vismaz puse esot patiesība. Tātad var pieņemt, ka no informācijas, ko var uziet par ķīmiskajiem ieročiem dažādos avotos, aptuveni puse būs patiesība.

Ivana Kivelidi bēres. (Foto: REUTERS)

Kopš 1993. gada ar Ķīmisko ieroču konvenciju visas darbības ar ķīmiskajiem ieročiem, izņemot iznīcināšanu un vēl dažas ļoti konkrēti atrunātas lietas, tika aizliegtas.

Taču visi ķīmisko ieroču krājumi nav iznīcināti. Piemēram, Krievija 2016. gadā bija iznīcinājusi 94% savu krājumu. No visiem Krievijai piederošajiem ķīmiskajiem ieročiem 80% ir tieši nervus paralizējošā iedarbība. Bija paredzēts, ka līdz 2018. gada beigām Krievijai būtu pilnībā jāpabeidz to likvidēšana. Taču kas zina, kā būs... Starptautiskā vienošanās attiecināma tikai uz tiem uzskaitītajiem krājumiem, kas atzīti un reģistrēti.

0/10

Citi šobrīd lasa

Mazkustīgums palielina sirdslēkmes risku - kā ar pavisam nelielām aktivitātēm no tā izvairīties 1
Krievu modes ikona Nataša Goldenberga liek atskatīties ikvienam 9
Nofilmēts spoks? Filipīnās automašīnu pilnu ceļu šķērso vīrieša siluets 3
Skatīt visus komentārus

Видео: Раймонд Паулс побывал в гостях у Пугачевой на вилле в Юрмале

Мать покупает двухлетнему сыну по две пачки сигарет в день, чтобы остановить его истерику 3