Vējonis: "ES migrācijas politika sevi nav attaisnojusi, jo bēgļu plūsma joprojām turpinās"
Vējonis uzsvēra, ka Latvija "ļoti rezervēti" izturas attiecībā uz izskanējušo priekšlikumu noteikt soda naudas tām valstīm, kuras atsakās pieņemt patvēruma meklētājus.
Politika

Vējonis: "ES migrācijas politika sevi nav attaisnojusi, jo bēgļu plūsma joprojām turpinās"

Jauns.lv

Eiropas Savienības (ES) migrācijas politika sevi nav attaisnojusi, jo patvēruma meklētāju plūsma uz Eiropu joprojām turpinās, šodien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučisnki (ZZS) paziņoja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Vējonis: "ES migrācijas politika sevi nav attaisno...

Prezidents skaidroja, ka tikšanās laikā ar premjeru pārrunāti jautājumi par Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera piedāvāto plānu, kā turpmāk organizēt patvēruma meklētāju uzņemšanu Eiropā.

"Apliecinām, ka Latvija ir gatava turpināt pildīt uzņemtās saistības, taču, runājot par jaunām patvēruma meklētāju uzņemšanām, uzskatām, ka pieturamies pie brīvprātības principa - pret obligātajām kvotām," izteicās prezidents. Viņš uzsvēra, ka Latvija "ļoti rezervēti" izturas attiecībā uz izskanējušo priekšlikumu noteikt soda naudas tām valstīm, kuras atsakās pieņemt patvēruma meklētājus.

"ES migrācijas politika sevi nav attaisnojusi, jo patvēruma meklētāju plūsma turpinās. Jāmeklē risinājumi, kā to ierobežot," izteicās valsts galva. Viņa ieskatā, būtiski ir pildīt jau pieņemtās vienošanās, kā arī stiprināt Eiropas dienvidu un austrumu robežas.

Vējonis norādīja, ka jādomā par atpakaļuzņemšanas mehānismiem, kā arī stabilitātes nodrošināšanu tajās valstīs, no kurām uz Eiropu dodas patvēruma meklētāji. Kā vēl vienu risinājumu prezidents minēja panāktās ES un Turcijas vienošanās izpildi.

Jau vēstīts, ka EK rosina nākotnē uzlikt ES dalībvalstīm par pienākumu uzņemt patvēruma meklētājus no tām bloka valstīm, kurās viņu jau ir pārāk daudz, un noteikt ES dalībvalstīm 250 000 eiro sodu par katru patvēruma meklētāju, ko tās atteiktos uzņemt. Tika arī ierosināts priekšlikums - ja kādā ES dalībvalstī pie bloka ārējām robežām ir pārāk daudz patvēruma meklētāju, tad sadalīt viņus pa dalībvalstīm pēc automātiskas sistēmas.

Četras Višegrādas grupas Centrāleiropas valstis, kā arī Lietuva un Igaunija jau paziņojušas, ka jauno EK plānu neatbalsta. Latvijas Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) iepriekš norādījis, ka arī turpmāk patvēruma meklētāju pārvietošanas mehānismiem jābūt balstītiem uz brīvprātības principa.

Arī Latvijas valdošās koalīcijas politiķi kategoriski noraidījuši EK piedāvājumu. Zaļo un zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis uzsvēra, ka absolūti nepiekrīt šāda "soda" noteikšanai, un pauda cerību, ka to neatbalstīs arī no Latvijas ievēlētie EP deputāti. Politiķis piebilda, ka Latvija pildīs iepriekš akceptētās saistības bēgļu uzņemšanā.

Taujāts, vai pēc kāda laika valstij nenāksies saskarties ar nepieciešamību uzņemt jaunus bēgļus papildus jau uzņemtajām saistībām, politiķis uzsvēra, ka vispirms ES ir jāatbild, ko tā ir darījusi, lai novērstu bēgļu plūsmu "pašā saknē". ES ir jārod risinājums un, ja vienošanās noslēgšana ar Turciju nav bijusi pietiekama virzībai uz šī mērķa sasniegšanu, tad acīmredzot ir jādomā par papildu soļiem patvēruma meklētāju plūsmas apturēšanai, skaidroja Brigmanis.

"Vienotības" līdere Solvita Āboltiņa iepriekš sacīja, ka neatbalsta šo priekšlikumu, kas pat ir "ļoti nekorekts", runājot par valstu solidaritātes principu. Viņa arī atgādināja, ka Latvija iestājas par brīvprātības principu bēgļu uzņemšanas jautājumā.

Arī nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars uzsvēra, ka Latvijai ir jāseko Igaunijas piemēram un strikti jāpauž pozīcija pret šo piedāvājumu. "Savā nesamērīgumā tas jau pārsniedz absurda robežas, un ticu, ka Eiropas valstis šo neprātu noraidīs," pauda politiķis.

Lai EK priekšlikums tiktu apstiprināts, tas ir jāatbalsta vairumam ES dalībvalstu un EP.

 

Atbraukušajiem bēgļiem Latvijā patīk. Viņi mācās valodu un cer drīzumā sākt strādāt.

Sīriešu un eritrejiešu ģimenes bēgļu centrā "Mucenieki"

Atbraukušajiem bēgļiem Latvijā patīk. Viņi mācās valodu un cer drīzumā sākt strādāt.

Turcijas pilsētu Dikili pārplūdina no Grieķijas atpakaļ uzņemtie bēgļi

Tūristu iemīļotā Dikili pilsēta Turcijā pārvērtusies par bēgļu nometni.

Bēgļu nometne pie Grieķijas-Maķedonijas robežas

LETA/Foto: Evija Trifanova/LETA, EPA/LETA