Zviedrijas hokejisti uzvar somus un finālā pievienojas kanādiešiem
Zviedrijas hokeja izlase sestdien pasaules čempionāta pusfināla spēlē ar rezultātu 4:1 (1:1, 2:0, 1:0) pārspēja Somiju, kļūstot par Kanādas izlases pretinieci finālā.
Pirms tam kanādieši ar 4:2 (0:0, 0:2, 4:0) pārspēja Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa trenēto Krievijas izlasi.
Zviedri mača rezultātu atklāja otrajā minūtē, kad uzreiz pēc iemetiena precīzi meta Aleksandrs Ēdlers. Tiesa, trīs minūtes vēlāk pēc neatlaidīgas cīņas pretinieku aizsardzības zonā Jonass Kempainens panāca neizšķirtu.
Otrā perioda sākumā Jons Klinberjs ar metienu no zilās līnijas vēlreiz izvirzīja vadībā Zviedriju, bet pēc desmit minūtēm Viljams Nīlanders vairākumā no vārtu priekšas panāca 3:1. Punktu zviedru uzvarai pielika Jūakims Nūrdstrems, kurš trešā perioda 14.minūtē pēc somu kļūdas aizsardzības zonā guva ceturtos vārtus Zviedrijas izlases labā.
Zviedrijas un Somijas izlasesiepriekšējo reizi pasaules čempionātos savā starpā tikās 2013.gadā, kad nūjas arī tika krustotas pusfinālā. Toreiz ar 3:0 savās mājās Stokholmā uzvarēja Zviedrija, kas vēlāk kļuva arī par pasaules čempioni. Tikmēr somi pēdējos trīs gados divas reizes ir spēlējuši finālā, taču 2014.gadā zaudēja Krievijai, bet pērn kapitulēja Kanādai.
Apakšgrupu turnīrā Zviedrija ar piecām uzvarām septiņos mačos un 16 punktiem bija trešā Ķelnes grupā, kamēr Somija, kura čempionātu iesāka ne pārāk pārliecinoši, ar četriem panākumiem un trīs neveiksmēm, kas deva 11 punktus, ieņēma ceturto vietu Parīzes grupā. Ceturtdaļfinālā Zviedrija ceturtdien ar 3:1 uzvarēja Šveici, savukārt Somija ar 2:0 pieveica ASV izlases hokejistus, kuri pirms tam diezgan negaidīti triumfēja savā apakšgrupā.
Tikmēr kanādiešiem uzvaras vārtus pusfinālā guva Zemgus Girgensona komandas biedrs Bufalo "Sabres" vienībā Raiens O'Reilijs.
Kanādieši mača trešo trešdaļu iesāka, atrodoties iedzinējos ar 0:2, taču guva četrus vārtus un svinēja uzvaru.
Vairāk nekā pusi no spēles vārti netika gūti, bet mača rezultāts tika atklāts otrā perioda 13.minūtē, kad krievi izspēlēja uzbrukumu līdz tukšiem Kanādas izlases vārtiem, ripu cietoksnī raidot Jevgēņijam Kuzņecovam. Kad līdz trešdaļas beigām bija palikušas piecas minūtes kanādieši iekrita pretuzbrukumā, kā rezultātā krievi četratā izslidoja pret diviem pretiniekiem, Ņikitam Gusevam panākot jau 2:0.
Tiesa, jau trešās trešdaļas sākumā Marks Šeifele, veiksmīgi pieliekot nūju, no vārtu priekšas vienus vārtus atguva, bet piecas minūtes pirms pamatlaika beigām Neits Makinons pēc neatlaidīgas cīņas pretī vārtiem izlīdzināja rezultātu. Vēl divas minūtes vēlāk kanādieši jau izvirzījās vadībā, O'Reilijam pēc rikošeta uztverot ripu un raidot to vārtos. Krievijas izlases treneru kolektīvs nolēma mainīt vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju, un 67 sekundes pirms finālsvilpes Šons Kuturjē raidīja ripu tukšos krievu vārtos.
Kanādas izlase šajā turnīrā cenšas panākt krievus izcīnītajos pasaules čempionāta zeltos. Krievija par labāko planētas meistarsacīkstēs kļuvusi 27 reizes, taču 22 gadījumos tā pie šāda panākuma tika kā PSRS izlase. Savukārt hokeja dzimtenes Kanādas pārstāvji planētas meistarsacīkšu zelta medaļas kaklā kāruši 26 reizes, tostarp iepriekšējos divos gados.
Krievija pēdējos trīs pasaules čempionātos allaž ir tikusi pie medaļām, 2014.gadā izcīnot zelta, gadu vēlāk sudraba, bet pērn bronzas godalgas.
Pasaules čempionātos abas izlases pēdējo reizi savā starpā spēlēja 2015.gadā Prāgā, kad finālspēlē kanādieši izcīnīja ļoti pārliecinošu uzvaru ar 6:1, savukārt pērn abu komandu ceļi nekrustojās. Zīmīgi, ka kopš Znaroks trenē Krievijas izlasi, tā četros savstarpējos mačos ar Kanādas valstsvienību allaž ir zaudējusi, jo pērn Pasaules kausa izcīņas pusfinālā cieta neveiksmi ar 3:5, bet vēl pirms tam zaudēja arī pārbaudes spēlē.
Kanādas izlase B apakšgrupas turnīrā Parīzē ieņēma pirmo vietu, septiņos mačos izcīnot sešus panākumus, tiekot pie 19 punktiem, kamēr Krievija A apakšgrupā Ķelnē, arī zaudējot tikai reizi, ar 17 punktiem bija otrā aiz ASV izlases. Vēlāk ceturtdaļfinālā kanādieši ar 2:1 pārspēja vāciešus, kamēr Krievija ar 3:0 uzvarēja Čehiju.
Kā vēstīts, tad Latvijas izlase pasaules čempionātu noslēdza desmitajā vietā, Ķelnē aizvadītajā A apakšgrupas turnīrā ieņemot piekto pozīciju. Boba Hārtlija vadītajai komandai pietrūka pavisam nedaudz, lai pirmo reizi kopš 2009.gada Latvijas izlase sasniegtu ceturtdaļfinālu. Izšķirošajā mačā pret Vāciju, Latvijas izlase vēl pamatlaika pēdējā minūtē bija vadībā ar 3:2, tomēr 33 sekundes pirms pamatlaika beigām mājinieki panāca neizšķirtu, bet pēc tam izrāva uzvaru "bullīšos".
Pasaules čempionātā kopumā startējušās 16 komandas sākotnēji tika sadalītas divās grupās, pa astoņām vienībām katrā, kas katrai izlasei apakšgrupas sacensībās garantēja septiņas spēles. Pēc viena apļa grupu spēlēm katras apakšgrupas četras labākās komandas ceturtdaļfinālā turpināja cīņu par medaļām, bet turnīra divas vājākās komandas - Itālija un Slovēnija - ir spiestas pamest augstāko divīziju.
Viņu vietā nākamajā gadā, kad pasaules čempionāts notiks Dānijā, nāks Austrija un Dienvidkoreja, kuras ieņēma pirmās divas vietas pasaules čempionāta pirmās divīzijas A grupā, piedevām korejieši nākamgad elites grupā spēlēs pirmo reizi vēsturē.