Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

 

Tasmānijā uzradusies noslēpumaina tērauda kaste. Tās saturs būs cilvēcei neglaimojošs 2

Pasaulē
2021. gada 8. decembrī 06:38 2021. gada 8. decembrī 06:38
  Jauns.lv
Tasmānijas štatā Austrālijā kādā akmeņainā klajumā uzradusies liela tērauda kaste. Kā noskaidrojusi raidorganizācija CNN, monuments tapis kā nozīmīga mūsu laika civilizācijas liecība.

"Earth's Black Box" izstrādātāji norāda, ka kaste darināta no tērauda un paredzēts, ka tā pārdzīvos cilvēkus.

Kastes izveidotāji cer, ka tā izskaidros nākotnes civilizācijām, kā cilvēki radījuši klimata krīzi un ko darījuši pareizi un nepareizi, lai to risinātu. 

"Kaste darbosies kā neiznīcināma un neatkarīga mūsu planētas "veselības" grāmata," CNN sacīja projektā iesaistītais māksinieks Džonatans Nībons. "Mēs ceram, ka tā sauks pasaules līderus pie atbildības un iedvesmos plašāku sabiedrību rīkoties un reaģēt." 

Kaste ir aprīkota ar akumulatoriem un saules paneļiem. Tajā izvietoti cietie diski, kas automātiski ieraksta ziņas, tvītus pētījumus un citu informāciju, kas saistāma ar cilvēces cīņu pret klimata pārmaiņām.

Foto: ekrānuzņēmums no video

Lai gan tērauda monolīta būvniecību iecerēts pabeigt vien nākamajā gadā, cietie diski jau ir sākuši ierakstīt uz algoritmiem balstītus atklājumus un sarunas kopš novembrī aizvadītā COP26 klimata samita Glāzgovā, Skotijā.

"Zemes melnā kaste ierakstīs katru mūsu soli ceļā uz šo katastrofu," norāda projekta veidotāji, tostarp Tasmānijas universitātes pētnieki un mārketinga komunikāciju uzņēmums "Clemenger BBDO". "Simtiem datu kopu, mērījumu un mijiedarbības, kas saistītas ar mūsu planētas veselību, tiks nepārtraukti vāktas un droši saglabātas nākamajām paaudzēm."

Paredzams, ka tērauda monolīts pastāvīgi dokumentēs visas ar klimatu saistītās sarunas un artefaktus no pagātnes, tagadnes un nākotnes, tostarp zemes un jūras temperatūras izmaiņas, siltumnīcefekta gāzu daudzumu atmosfērā, cilvēku populāciju, enerģijas patēriņu, militāros izdevumus, politikas izmaiņas un citus procesus.

Izstrādātāji lēš, ka melnā kaste spēs uzglabāt pietiekami daudz datu nākamajām trīs līdz piecām desmitgadēm. Šobrīd tiek meklēti risinājumi, lai palielinātu iespējamo datu uzglabāšanas apjomu.

Tāpat "Zemes veselības grāmatas" veidotāji joprojām prāto, kā izstrādāt pieeju kastei kādam, kurš to atradīs nākotnē - nepieciešama pietiekami sarežģīta un uz modernām tehnoloģijām balstīta piekļuve. 

Kad melnā kaste būs aktivizēta, datu bibliotēka kļūs pieejama caur tiešsaistes platformu. Izstrādātāji lēš, ka labumu no šī projekta varētu gūt tieši jaunākās paaudzes, jo ievāktie dati varētu sniegt risinājumu, kā turpmāk novērst draudošās klimata pārmaiņu katastrofas, piemēram, savvaļas ugunsgrēkus, sausumu, karstuma viļņus un plūdus.

Klimata aktīvisti tērauda kasti jau iesaukuši par "pasaules gala glabātuvi".

Saistītās ziņas

Lietus aizstās sniegu Arktikā ātrāk, nekā pētnieki iepriekš paredzējuši; sekas var būt dramatiskas 2
Pētījums: iedzīvotāji apšauba klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi Latvijas teritorijā 1
“Mēs slīkstam” - Tuvalu ārlietu ministrs uzstājas ANO klimata konferencē, stāvot līdz ceļiem ūdenī 1

 

Citi šobrīd lasa

"Plēsoša sajūta kaklā," RAKUS infektoloģe par raksturīgo omikrona saslimšanas laikā 1
Olimpiskā hokeja dīvainības: pat neizkļūstot no grupas, varēs kļūt par olimpiskajiem čempioniem 1
Ceturtdien Latvijā atkal reģistrēts rekordliels Covid-19 gadījumu skaits 7
Skatīt visus komentārus