"Man viņš baigi patīk!" - Trampa un Makrona īpatnējais rokasspiediens un skūpsts uzspridzina internetu
Vieni to dēvē par "mežonīgu", citi - par 15 sekunžu ilgu mīlasstāstu. Francijas prezidentam Emanuelam Makronam tiekoties ar ASV prezidentu Donaldu Trampu, notikums izraisījis rezonansi ne tikai pēc būtības - tiekoties divām lielvarām -, bet arī tīri cilvēciski, proti, abu kungu sabučošanās un rokasspiediens daudziem licis minēt, ko gan tas nozīmē.
Donalds un Melānija Trampi ASV uzņem Emanuelu un Brižitu Makronus
Tramps par sevi krietni jaunākā Makrona roku vizītes ietvaros spieda vairākkārt, un katru reizi akts bija sevišķi sirsnīgs. Vienā no reizēm ASV līderis Makrona plaukstu pat paklapēja, citā - turēja ilgstoši un nelaida vaļā, turklāt abi valstsvīri arī sabučojās.
Cilvēki internetā silti smej par abu prezidentu "tuvības" izpausmēm, lai gan Makrona vizīte ASV saistīta ar ļoti nopietniem jautājumiem globālā kontekstā. Abi otrdien kopīgi aicināja strādāt pie jaunas kodolvienošanās ar Irānu. Baltā nama saimnieks iepriekš pirms trim gadiem noslēgto vienošanos bija raksturojis kā "ārprātīgu".
Trump and Macron share a wild handshake pic.twitter.com/LbNylGG2bq
— Aaron Rupar (@atrupar) April 24, 2018
"Es varu pateikt, ka mums bija ļoti vaļsirdīgas diskusijas, tikai mums diviem," ar Trampu kopīgajā preses konferencē sacīja Makrons. "Mēs tātad vēlamies no šā brīža un turpmāk strādāt pie jaunas vienošanās ar Irānu," sacīja Makrons.
The latest Trump-Macron handshake clocks in at 15 seconds. pic.twitter.com/WPW6ooXXdC
— Evan McMurry (@evanmcmurry) April 24, 2018
"I like him a lot," Pres. Trump says after he and French Pres. Macron share a handshake, then a hug, at this afternoon's press conference. https://t.co/JD2aRgHFWr pic.twitter.com/Azu8FUX5VK
— ABC News (@ABC) April 24, 2018
Trampa Eiropas sabiedrotie centušies ASV līderi pārliecināt, lai viņš neizstājas no 2015.gada vienošanās, ar kuru tika atceltas Irānai noteiktās sankcijas, kā arī sniegtas garantijas tās civilajai kodolpgrammai apmaiņā pret ierobežojumiem programmām, kas var tikt izmantotas kodolieroču attīstībai. Līgums neskāra tādus jautājumus kā Irānas ballistisko raķešu programmas vai atbalsts Tuvo Austrumu kaujinieku grupējumiem.
Trampam priekšā stāv 12.maija termiņš, lai izlemtu līguma tālāko likteni, turklāt viņš arī pieprasījis tajā pārmaiņas, kas, kā to ir norādījuši daudzās Eiropas galvaspilsētās, būtu juridisks pārkāpums. "Es uzskatu, ka mums ir lieliska izdevība panākt krietni lielāku, varbūt, vienošanos," sacīja Tramps, norādot, ka jebkurš jauns līgums jāceļ uz "stipriem pamatiem".
"Šī ir vienošanās uz grūstošiem pamatiem. Tā ir slikta vienošanās, tā ir slikta struktūra," sacīja ASV līderis. "Redzēsim, kas notiks 12. [datumā]." Lūgts paskaidrot, vai viņš vēlas jaunu līgumu vai arī papildlīgumu, Makrons norādīja: "Es nesaku, ka mēs pārejam no viena līguma uz citu."
Jaunajā līgumā būtu jāiekļauj trīs jauni elementi - Teherānas ballistisko raķešu programma, tās ietekme Tuvajos Austrumos, kā arī jautājums par to, kas notiks pēc 2025.gada, kad Irāna varēs progresējoši atsākt savas kodolprogrammas daļu, sacīja Francijas prezidents. Viņš 2015.gada vienošanos raksturoja kā "pirmo pīlāru" iespējamam plašākam līgumam.
Tramps otrdien brīdināja, ka Irānai būs "lielākas problēmas, nekā tai jelkad līdz šim ir bijušas", ja tā atsāks savu kodolprogrammu. Norādot, ka viņa uzskati par Irānas kodolvienošanos, kā arī centieni to pārskatīt ir labi zināmi, Tramps kritizēja 2015.gada vienošanos kā "ārprātīgu" un "smieklīgu", kā paktu, kuru nevajadzēja noslēgt.
Irāna varētu izstāties no Kodolieroču neizplatīšanas līguma, ja ASV prezidents atteiksies no pasaules lielvaru un Irānas starpā 2015.gadā noslēgtā līguma par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu, otrdien pavēstīja Irānas Nacionālās drošības padomes sekretārs Ali Šamhani. Tramps sacījis - ja Eiropas sabiedrotie līdz 12.maijam neizlabos "šausmīgos trūkumus", kā viņš tos nodēvēja, tad viņš atjaunos ekonomiskās sankcijas pret Irānu, kas līgumam būtu smags trieciens.
Pārējās līgumu parakstījušās puses - Krievija, Ķīna, Vācija, Lielbritānija un Francija - iepriekš apliecinājušas, ka vēlas līgumu saglabāt. Irāna kopš 1970.gada ir šī līguma dalībvalsts kā valsts, kurai nav kodolieroču. Teherāna brīdinājusi, ka tā aktivizēs savu kodolprogrammu, ja ar lielvarām noslēgtā vienošanās izjuks.