foto: Schutterstock
Lielizmēra vides mākslas objekti, publiskā ārtelpa; kā par miljons eiro labiekārtos Vecrīgu?
Vecrīga.
Runā Rīga
2024. gada 24. aprīlis, 16:12

Lielizmēra vides mākslas objekti, publiskā ārtelpa; kā par miljons eiro labiekārtos Vecrīgu?

Ziņu nodaļa

Jauns.lv

Rīgas pašvaldība šogad sāks vērienīgu Vecrīgas labiekārtošanas programmu ar mērķi piesaistīt vecpilsētai gan rīdziniekus, gan vietējos un ārvalstu tūristus. Vecrīgā kopumā šogad plānots uzstādīt vairāk nekā 200 dažāda veida labiekārtojuma elementu, vairākus liela izmēra vides mākslas objektus.

Tāpat sākts darbs, lai attīstītu publisko ārtelpu Vaļņu ielā un Teātra laukumā, Neatkarības laukumā, 13. janvāra ielā un 11. novembra krastmalā.

Vecrīgas kā valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa labiekārtošana ir viens no prioritārajiem uzdevumiem, ko apņēmusies veikt Rīgas dome, jo sakārtota un patīkama pilsētvide ir viens no noteicošajiem faktoriem, kas mudina cilvēkus pavadīt laiku ārtelpā, skaidro domē.

“Pandēmijas un attālinātā darba sekas izjūt ikviens Vecrīgas uzņēmējs, tādēļ mūsu mērķis ir ievilnāt cilvēkus Vecrīgā, izvietojot vides un mākslas objektus, organizējot pilsētas centra tuvumā dažādus pasākumus, kā arī padarīt vidi ērtu un pievilcīgu, lai ikvienam būtu vēlme atgriezties. Šādas mērķtiecīgas Vecrīgas labiekārtošanas programmas līdz šim vēl nav bijis un šogad labiekārtojuma elementos un vides objektos paredzēts ieguldīt vēsturiski lielākās investīcijas - ap vienu miljonu eiro," norāda Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone.

Kas mainīsies Vecrīgā?

Viens no pirmajiem uzdevumiem ir padarīt vecpilsētu par cilvēkiem draudzīgu vidi, tādēļ šovasar Rīgas pašvaldība Vecrīgā izvietos dažāda veida labiekārtojuma elementus un vides objektus. Kopumā, sākot ar jūliju, Vecrīgā paredzēts izvietot vairāk nekā 100 kastu ar apstādījumiem, vairāk nekā 70 soliņu, vismaz 25 atkritumu urnas un piecus velo statīvus. Jaunas ārtelpas mēbeles būs Rātslaukumā, Reformācijas laukumā, Vaļņu ielā, Kalēju ielā, Skārņu ielā un citviet, nomainot gan savu laiku jau nokalpojušos elementus, gan izveidojot pavisam jaunas atpūtas zonas.

No jūlija līdz septembra beigām vecpilsētā paredzēts eksponēt liela izmēra vides mākslas objektus. Mākslas objektus izvietos vairākās vietās Vecrīgā. To dizainu izvēlēsies metu konkursā, kas noslēgsies aprīļa beigās. Šie būs ilgtermiņa objekti, kurus plānots ekspluatēt vismaz trīs gadus ar iespēju tos vēlāk pārvietot uz citām pilsētas apkaimēm.

Tāpat kā iepriekš apmeklētājus Vecrīgai plānots piesaistīt arī ar dažāda mēroga kultūras un sporta notikumiem, kas norisināsies pilsētas centrā. Arī šogad paredzēts organizēt dažādu starptautisku sporta notikumu publisko skatīšanos galvaspilsētas centrā, kur varēs nākt ikviens rīdzinieks vai pilsētas viesis. Tādēļ ir svarīgi, lai pilsētvide, kur cilvēki ierodas, ir ērta un pievilcīga.

Paralēli pašvaldība ir sākusi darbu arī pie nozīmīgiem Vecrīgas publiskās ārtelpas attīstības projektiem. Viens no lielākajiem un nozīmīgākajiem tuvāko gadu projektiem ir Vaļņu ielas un Teātra laukuma pārbūve. Projekta gaitā Vaļņu ielu paredzēts pārbūvēt par gājēju ielu, atjaunot segumu, vēsturisko bruģi kombinējot ar mūsdienu risinājumiem, izbūvēt jaunu apgaismojumu un labiekārtot teritoriju.

Projekts tiks realizēts ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Šogad paredzēts sākt būvprojekta izstrādi un būvdarbus pabeigt līdz 2029. gada beigām. Otrs nozīmīgs projekts ir Neatkarības laukuma pārbūve. Šā gada otrajā pusē paredzēts izsludināt metu konkursu, lai rastu labāko pilsētvides un māksliniecisko risinājumu laukumam un tā akcentam - vides objektam.

Gada otrajā pusē sāks 13. janvāra ielas un publiskās ārtelpas attīstības priekšizpēti, kas ir turpinājums pašvaldības realizētajam “Rail Baltica” infrastruktūras integrēšanas pilsētvidē projektam. Tā mērķis ir sakārtot 13. janvāra ielu teritorijā pie “Rail Baltica” pārbūvējamā uzbēruma, veidot pievilcīgu un ērtu publisko ārtelpu, turpinot bulvāra loku apkārt Vecrīgai.

Plānots, ka teritorijas pārbūve iedzīvinās apkārtni, uzlabos pievilcību un veicinās ekonomisko aktivitāti. Šī projekta gaitā paredzēts sakārtot arī sabiedriskā transporta mezglu ap Rīgas centrālo staciju, Rīgas starptautisko autoostu, Rīgas centrāltirgu un Vecrīgu, veidojot to par intermodālo savienojumu.

Sāks priekšizpēti, lai tuvāko gadu laikā arī 11. novembra krastmalā izveidotu aktīvu, ainavisku un labiekārtotu publisku telpu, nodrošinot ērtu Vecrīgas sasaisti ar Daugavu, izveidot pieeju ūdens malai, uzlabojot ekonomisko aktivitāti. Pašvaldība šogad sāks arī pētīt, kā pārbūvēt Kungu ielas posmu no Grēcinieku ielas līdz Mārstaļu iela, lai tuvākajos gados nomainītu ielas segumu uz vēsturisko bruģa segumu. Tāpat iecerēts sakārtot lietusūdens atvades sistēmu un labiekārtot pieguļošo teritoriju, iedvešot vecpilsētas vēsturisko mantojumu pilsētvidē.