Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Dokumentālā filma "Čau, Rasma!" ir Latvijas kopražojums ar Igauniju un balstīta uz vēsturisku faktu, ka Otrā pasaules kara beigās pie Igaunijas salām uzskrēja mīnai un nogrima Latvijas tvaikonis "Rasma", kura kravā it kā bijis Rīgas šūšanas fabrikas aprīkojums.

Igaunijas kinomīļiem izrādīs Pakalniņas dokumentālās īsfilmas "Prāmis" un "Čau, Rasma!"

Kultūra
2015. gada 5. novembrī 13:42 2015. gada 5. novembrī 13:42
Tallinas kinoteātra "Artis" repertuārā iekļauts režisores Lailas Pakalniņas dokumentālo īsfilmu "Prāmis" un "Čau, Rasma!" seanss.

Ar 1994.gada filmas "Prāmis" un 2015.gada filmas "Čau, Rasma!" seansu kaimiņvalstu publika "tiek iesildīta" pirms režisores jaunās spēlfilmas "Ausma" pasaules pirmizrādes Tallinas kinofestivāla "Black Nights" konkursa programmā 18.novembrī, informēja Nacionālā kino centra vecākā referente informācijas jautājumos Kristīne Matīsa.

Dokumentālā filma "Čau, Rasma!" ir Latvijas kopražojums ar Igauniju un balstīta uz vēsturisku faktu, ka Otrā pasaules kara beigās pie Igaunijas salām uzskrēja mīnai un nogrima Latvijas tvaikonis "Rasma", kura kravā it kā bijis Rīgas šūšanas fabrikas aprīkojums, "Husqvarna" velosipēdi, graudi un milti. Filma uzņemta Mohni salā un piekrastes ciematos - Turbunēme, Vīnistu un Parsipea. Filmas autori meklē ne tikai divriteņus un šujmašīnas, kas nākuši no tvaikoņa Rasma, bet arī atmiņas un stāstus.

Savukārt filma "Prāmis" 1996.gadā saņēma "The International Federation of Film Critics" (FIPRESCI) balvu Kannu starptautiskajā kinofestivālā.

Jau ziņots, ka šomēnes, piedaloties festivālā "Black Nights", Tallinā pasaules pirmizrādi piedzīvos Pakalniņas jaunā spēlfilma "Ausma".

Pakalniņas jaunā pilnmetrāžas spēlfilma šovasar jau tika prezentēta kinoprofesionāļu sabiedrībai Karlovi Vari festivāla sadaļā "Works in Progress", savukārt pasaules pirmizrādei izvēlēts Tallinas festivāls "Black Nights", kas pēc 19 gadu darbības šogad sasniedzis A klases festivāla statusu un kļuvis par vienīgo tādu Baltijā un Ziemeļvalstīs.

Spēlfilma "Ausma", kas iekļauta festivāla oficiālajā konkursa skatē, ir starptautisks Latvijas, Polijas un Igaunijas kopražojums, arī tāpēc loģiska ir pasaules pirmizrāde reģiona nopietnākajā festivālā, klāstīja Matīsa.

"Ausma" ir melnbalts stāsts par vērtībās apjukušu pasauli nesenā pagātnē, padomju laikā, kad ideoloģijas principu vārdā pieaugušie un arī bērni zaudēja orientierus. Padomju laikā populārs bija stāsts par mazo pionieri Pavļiku Morozovu - viņš nodeva čekai savu tēvu, kurš nebija apmierināts ar padomju varas rīkošanos, un Pavļiku par to nogalināja paša ģimene. Morozova rīcība padomju propagandai kalpoja kā neapšaubāms paraugs jebkuram padomju pilsonim - kļūt par ziņotāju, lai ko tas maksātu. Pakalniņas filmā, 75 gadus pēc Morozova, mazais zēns nosaukts par Jāni un dzīvo padomju laika Latvijā, kolhozā "Ausma". Viņa tēvs ir padomju varas ienaidnieks un plāno sazvērestību, dēls nodod tēvu, un tēvs viņam atriebjas.

Filmas "Ausma" scenārija autore un režisore ir Pakalniņa, operators - Vojcehs Starons no Polijas, mākslinieks - Jurģis Krāsons, skaņu režisors - Anrijs Krenbergs, montāžas režisors un līdzproducents - Kaspars Kallass no Igaunijas, bet galvenajās lomās piedalās Antons Georgs Grauds, Vilis Daudziņš, Viktors Zborovskis no Polijas, Andris Keišs, Liena Šmukste un citi.

Filmas pirmizrāde Latvijā plānota 2015.gada nogalē.

LETA / Foto:  ekrānuzņēmums no video

Citi šobrīd lasa

Jubilejas joki. Anekdotes par latviešiem un Latviju 27
Skolā Krievijā atrod tualeti, ko drīkst lietot tikai "izredzētie" bērni 24
Vējonis valsts augstākos apbalvojumus pasniedz Kantānei, Marhilēvičam, Gunai Zariņai un citiem ievērojamiem cilvēkiem 36
Pievienot komentāru