Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv X
Iesākusies arī nepieaugušo ērču aktivitāte, un tās ir grūti pamanāmas to niecīgā izmēra dēļ, tomēr var pārnest infekcijas slimību ierosinātājus.

Brīdina par divkāršu ērču aktivitātes pieaugumu 8

Sabiedrība
2016. gada 5. aprīlī 15:22 2016. gada 5. aprīlī 15:22
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) veiktās pārbaudes liecina, ka sācies ērču aktivitātes pieaugums, informēja SPKC.

Ērču monitoringa vietās Rīgas un Latgales reģionā to aktivitāte, salīdzinot ar iepriekšējā gada pavasarī novēroto, pieaugusi aptuveni divas reizes, atsevišķās vietās sasniedzot aptuveni 53 ērces uz vienu kilometru. Iesākusies arī nepieaugušo ērču aktivitāte, un tās ir grūti pamanāmas to niecīgā izmēra dēļ, tomēr var pārnest infekcijas slimību ierosinātājus.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vakcinācija nodrošina aizsardzību tikai pret ērču encefalītu, tāpēc, lai neinficētos ar Laimas boreliozi jeb "Laimas slimību" un ērlihiozi, dodoties brīvā dabā ieteicams nēsāt pielāgotu apģērbu, proti, ērces visbiežāk pieķeras garāmejošiem cilvēkiem potīšu augstumā, tādēļ, pat uz īsu brīdi iebrienot zālē, jānodrošinās, lai ērce nevarētu pakļūt zem apģērba.

Tāpat ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas, lai pēc iespējas ātrāk tās varētu notraukt. Papildus vēlams izmantot arī kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus ērču atbaidīšanai, tomēr tie nepasargās, ja apģērbs nebūs pareizi pielāgots.

SPKC atgādina, ka valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu notiek 26 Latvijas novados, kur pēdējo piecu gadu laikā konstatēta augstākā saslimstība ar ērču encefalītu.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas drīzāk. Tās noņemšanu vislabāk uzticēt ārstniecības personai, tomēr gadījumos, kad tas nav iespējams, ieteicams pirms ērces izvilkšanas ar spirtu vai degvīnu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies, ar pinceti satvert ērci pēc iespējas tuvāk snuķītim un, cenšoties nesaspiest, to lēni izvilkt.

Lai mazinātu inficēšanās risku ērces izņemšanas laikā, jo uz rokām var būt mikroskopiski ievainojumi, vēlams uzvilkt gumijas cimdus.

SPKC dati liecina, ka 2014. un 2015.gadā novērota zema saslimstība ar ērču encefalītu - attiecīgi 173 un 169 saslimšanas gadījumi.

Šogad SPKC reģistrēti divi ērču encefalīta gadījumi, četri Laimas slimības gadījumi un trīs ērlihiozes gadījumi, tomēr vairums cilvēku inficējušies un saslimuši pagājušā gada nogalē, nevis šogad.

Saslimstības samazinājumu ar ērču encefalītu un Laimas slimību pēdējos gados varēja būt saistīts ar pēdējos divus gadus reģistrēto nelielo ērču aktivitāti un regulāru ērču pārnesto slimību profilakses pasākumu reklāmu masu informācijas līdzekļos.

LETA/Foto: Vida Press

Citi šobrīd lasa

"Piedod man, Latvija!" ... Mēs aizbraucām, bet noteikti atgriezīsimies
Noskaties! Visu laiku ātrākais boksa nokauts titulcīņu vēsturē 1
Trīs reemigrējušās ģimenes pastāsta par savām problēmām pēc atgriešanās Latvijā 104
Skatīt visus komentārus